Dąb błotny - opis drzewa liściastego

Dąb błotny - skąd pochodzi drzewo

Dąb błotny - Quercus palustris Münchh., znany jest również jako dąb bagienny, natomiast nazywanie go dębem bagiennym nie jest do końca poprawnym określeniem. Warto wiedzieć, że roślina ta zalicza się do rodziny bukowatych - Fagaceae. Co ciekawe, do samego rodzaju dąb - Quercus, zalicza się około 600 gatunków roślin i jeszcze więcej ich odmian.

Do tego rodzaju zaliczają się przede wszystkim drzewa liściaste, które charakteryzują się sezonowym lub zimozielonym ulistnieniem. Warto wiedzieć, że liście tych roślin są pojedyncze, ułożone na pędzie skrętolegle, a sama blaszka liściowa może być całobrzega, piłkowana lub klapowana, w zależności od gatunku i odmiany. Dęby to długowieczne i jednopienne rośliny, które cieszą się bardzo dobrą opinią.

Jeśli chodzi natomiast o sam dąb błotny - Quercus palustris Münchh., powinniśmy wiedzieć, że to drzewo liściaste naturalnie występuje we wschodnich obszarach Ameryki Północnej. Doskonale czuje się on na okresowo zalewanych glebach gliniastych, nad rzekami, a także na słabo przepuszczalnym podłożu, natomiast nie rośnie na bagnach.

Quercus palustris Münchh. - charakterystyka rośliny

Zanim przejdziemy do tego, jak przebiega uprawa tego drzewa liściastego, powinniśmy zapoznać się z jego charakterystyką. Zacznijmy więc od tego, że dąb błotny jest średniej wielkości drzewem, które osiąga około 15-20 m wysokości, a w swoich naturalnych warunkach może dorosnąć nawet do 30-40 m.

Roślina charakteryzuje się zaokrągloną i lekko wydłużoną koroną. Pień drzewa jest prosty aż do wierzchołka, natomiast konary boczne ułożone są praktycznie poziomo i mogą być rozpostarte nawet na około 8-15 m szerokości. Warto wspomnieć o tym, że z wiekiem dolne gałęzie drzewa przewisają.

Liście rośliny są bardzo charakterystyczne, natomiast z łatwością możemy je pomylić z liśćmi dębu czerwonego, lecz liście dębów błotnych są mniejsze i bardziej klapowane. Jesienią wybarwiają się ona na czerwone i brązowe odcienie, co daje bardzo ciekawy efekt kolorystyczny. Jeśli chodzi natomiast o owoce, tak jak i inne dęby, dąb błotny wytwarza żołędzie. Żołędzie tego gatunku są malutkie, praktycznie siedzące i półkoliste. Warto pamiętać także o tym, że system korzeniowy tego gatunku dębu, jest płaski i sercowaty.

Quercus palustris Münchh. - wymagania i uprawa rośliny

Dąb bagienny - co powinniśmy wiedzieć o jego wymaganiach

Jeśli w naszym ogrodzie mają znaleźć się paulownie 'Shan Tong' lub dęby bagienne, bez różnicy, czy będą szczepione na pniu, konieczne będzie zapoznanie się z tym, jakie wymagania ma dany gatunek roślin. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeśli nie zapewnimy naszym roślinom odpowiednich wymagań, możemy spotkać się z bardzo przykrymi konsekwencjami.

Dlatego musimy wiedzieć, że paulownia 'Shan Tong' lub dąb bagienny, który nie będzie posadzony na odpowiedniej glebie, może zostać porażony chorobami, które wynikają przede wszystkim z niedoboru lub nadmiaru wody, a także nadmiaru lub niedoboru niektórych składników pokarmowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat dębu czerwonego?

Liście dębu błotnego, a także informacje o gatunku, sadzenie, opinie, opis oraz pielęgnacja i wymagania
Dąb błotny w ogrodzie, czyli informacje o gatunku, uprawa, pielęgnacja, odmiany i porady dla ogrodników

Kiedy chcemy zasadzić w naszym ogrodzie dąb błotny - Quercus palustris Münchh., powinniśmy wiedzieć, że jest to mało wymagająca roślin, która wykazuje duże zdolności przystosowawcze, natomiast najlepiej odnajduje się na zasobnych i głębokich glebach, których odczyn kwasowości będzie w granicy od kwaśnego do obojętnego. Istotne jest to, że rośliny źle rozwijają się w glebie bogatej w wapń.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Dąb błotny - istotne informacje dotyczące uprawy i pielęgnacji

Dąb błotny - Quercus palustris Münchh., to mało wymagająca roślina, dzięki czemu będzie on nadawał się również dla początkujących ogrodników i amatorów. Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, musimy wiedzieć, że roślina ta praktycznie nie potrzebuje naszej ingerencji w trakcie uprawy.

Jednak w początkowym okresie rozwoju, musimy pamiętać o tym, że dąb błotny zaraz po posadzeniu musi być podlany tak jak i inne rośliny. Podlewanie nie będzie koniecznością, kiedy drzewo już wyrośnie, natomiast przez pierwsze 2-3 lata lepiej zasilać drzewo wodą, szczególnie w upalne i suche dni.

Jeśli chodzi o rozmnażanie tych drzew, następuje ono poprzez wysiew nasion wiosną, a dokładniej w okresie IV-V. Możemy również rozmnażać dęby poprzez szczepienie na pniu, natomiast dąb szczepiony na pniu jest popularny w przypadku rzadkich odmian i gatunków. Takim przykładem jest dąb błotny 'Green Dwarf' szczepiony na pniu, który dostępny jest w różnych centrach ogrodniczych.

Dąb błotny - zastosowanie i cena drzewa

Jeśli zastanawiamy się nad kupnem sadzonek drzew, jakimi są dęby błotne - Quercus palustris Münchh., z pewnością interesuje nas ich cena. Pamiętajmy jednak, że ceny zależą od różnych czynników, między innymi od tego, jaka jest wielkość drzewka, producent, czy kupimy odmiany, czy gatunek, ale również, czy zdecydujemy się na zakup rośliny w sklepie internetowym, stacjonarnym, czy w szkółce.

Przykładowo cena za dąb błotny wynosi około 20-30 zł, natomiast cena za odmianę 'Green Dwarf', która jest odmianą szczepioną na pniu, wynosi już około 150 zł. Jeśli jednak wybieramy się sadzonki tego drzewa, pamiętajmy, by zwracać uwagę na to, w jakiej kondycji jest drzewko, czy jest ono wolne od chorób i szkodników, a także, jak wygląda bryła korzeniowa.

Warto wiedzieć, że dęby błotne cieszą się tak dobrą opinią, ponieważ są to mało wymagające rośliny, które swoje zastosowanie znajdują w wielu miejscach. Te drzewa liściaste świetnie odnajdują się nie tylko jako drzewa do ogrodów przydomowych, ale wykorzystywane są również jako drzewa parkowe, alejowe i przyuliczne. Mogą być one sadzone zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Dodatkowo są one bardzo interesującym elementem kolorystycznym w okresie jesiennym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny