Dąb czerwony – opis i zastosowanie

Dąb czerwony Quercus rubra i inne dęby

Dęby to bardzo powszechna rodzina drzew ozdobnych. Należą do rodziny bukowatych, ale mają z nimi wspólne tylko jedno – wzrost. Dorastają do 25-30 m wysokości, a niektóre egzemplarze są nawet większe. Dęby są bardzo cenione zarówno ze względu na pokrój, jak i kształt liści, które na jesień ciekawie się wybarwiają.

Quercus rubra, czyli dąb czerwony to tylko jeden przedstawiciel tej dużej rodziny. To amerykański dąb, który jednak pojawia się naturalnie i w Polsce. Jednakże w naszej florze o wiele częściej pojawia się dąb szypułkowy i dąb bezszypułkowy. Na uwagę zasługuje także dąb burgundzki – drzewo o przepięknym, naprawdę ciekawym pokroju.

Dęby rzadko pojawiają się w ogrodach, ponieważ są bardzo wysokie i rzucają ogromny cień. Jeśli jednak masz sporo miejsca lub chcesz zacienić przestrzeń wokół domu, dęby będą strzałem w dziesiątkę. Jeśli decydujesz się na tę roślinę, zastanów się właśnie nad zakupem sadzonek dębu czerwonego. Roślina wspaniale się sprawdza i naprawdę pięknie wygląda.

Dąb czerwony – amerykański dąb o ciekawym pokroju

Amerykański i kanadyjski dąb czerwony to duże drzewo. Ma gruby pień i szeroko rozgałęzioną koronę. Jak szybko rośnie ten gatunek? Początkowo bardzo szybko, jednak później tempo wzrostu spowalnia i roślina powoli przybiera kolejne centymetry w górę. W Europie roślina osiąga około 40 m wysokości, ale w swojej ojczyźnie jest nieco wyższa.

Dąb czerwony (Quercus rubra) pochodzi z Ameryki Południowej. Rośnie na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady, dlatego czasami nazywa się amerykański lub kanadyjski. Drzewo zadomowiło się w Polsce i rozprzestrzenia się naturalnie, jednakże warto wiedzieć, że został uznany za roślinę inwazyjną, która zagraża rodzimym gatunkom. Dęby czerwone należy usuwać sukcesywnie, zwłaszcza z terenów chronionych.

W ogrodzie jednak to piękna roślina. Jego masywny i gruby pień rozgałęzia się dość nisko. Ma solidne konary i bardzo charakterystyczna korę. Do 40 roku życia kora dębu jest gładka, a potem zaczyna płytko pękać i staje się pofałdowana. Wystarczy obejrzeć zdjęcia, by stwierdzić, że naprawdę ciekawie się to prezentuje.

Liście są ułożone skrętolegle i duże. Są także mocno klapowane, bardzo typowe do tych, które ma dąb szypułkowy. Liście przebarwiają się na zawsze na pomarańczowo albo złoto, dlatego roślina jest najbardziej efektowna właśnie w jesienią. Dąb amerykański ma typowe owoce: jak wszystkie dęby wytwarza żołędzie z typową czapeczką. One także chętnie są jedzone przez dziki i wiewiórki. Owoce kryją nasiono, które z rzadka rozprzestrzeniają się same. Sprawdź także ten artykuł o dębie szypułkowy i bezszypułkowym.

Dąb czerwony – zastosowanie

Dęby wyróżniają się tym, że ich drewno jest najwyższej jakości. Są najczęściej stosowane do robienia podłóg, drzwi i mebli. Jednakże dąb amerykański ma nieco mniej trwałe drewno. Jest jednak twarde i ciężkie, dlatego można stosować go jako drewno budowlane. Stosuje się go do wykonania mebli, podłóg i elementów wyposażenia wnętrz. Czasami robi się z niego także boazerie, ma ładny, lekko czerwony kolor. Cena drewna dębu czerwonego jest nieco niższa niż dębu szypułkowego i bezszypułkowego.

Drzewo także świetnie sprawdza się w roli rośliny ozdobnej. Można sadzić je w parkach i ogrodach, chociaż zajmuje dużo miejsca. Dobrym towarzystwem dla niego jest buk zwyczajny i olsza czarna. Roślina ma ozdobny pokrój, więc warto kupić sadzonki. Ciekawie prezentuje się także dąb szczepiony na pniu, który jest nieco niższy. Idealnie sprawdza się w ogrodach przydomowych.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Dąb czerwony Quercus rubra – sadzenie i wymagania

Dąb czerwony Quercus rubra – najlepsze sadzonki

Dąb czerwony można kupić w wielu różnych miejscach, jednak najczęściej oferują go szkółki drzewek. Sadzonki mogą być nieco droższe niż drzewek standardowych, ale cena nie jest wysoka – to koszt około 15 zł. Ozdobny dąb szypułkowy szczepiony na pniu może być nieco droższy.

Sadzonki warto obejrzeć, by przekonać się, że dęby, które chce się kupić są dobrej jakości. Drzewo powinno być dobrze rozwinięte i mieć co najmniej 60 cm wysokości. Może być oczywiście także większe – takie o wysokości 100 cm dobrze sadzi się w podłożu. Liście dębu powinny być całe. Nie mogą być pokryte plamami, należy sprawdzić także spodnią część blaszki liściowej. Powinna być gładka i równomiernie wybarwiona. Dąb nie jest podatny na działanie szkodników, ale na wszelki wypadek należy to sprawdzić, by nie przynieść larw owadów do ogrodu.

Dąb czerwony w ogrodzie i parku – wymagania glebowe

Kanadyjski dąb czerwony ma bardzo małe wymagania glebowe. Roślina uwielbia światło i potrzebuje dużo słońca, ale ze względu na wysokość nie ma z tym większego problemu. Poza tym jednak nie ma szczególnych potrzeb co do rodzaju podłoża. Dzięki temu uprawa nie sprawia najmniejszego problemu.

Drzewo jednak najlepiej rozwija się na dość wilgotnym podłożu, optymalnie lekkim i przepuszczalnym. Lubi żyzną glebę, próchniczną i zasobną w składniki odżywcze. Dąb czerwony jednak będzie się rozwijał także w innych rodzajach gleby. Nie jest podatny na mróz i nie potrzebuje szczególnej opieki zimą.

Dąb czerwony – pielęgnacja krok po kroku

Uprawa dębu czerwonego Quercus rubra – sadzenie

Dąb czerwony, tak jak buk zwyczajny, czy olsza czarna, sprzedawany jest przede wszystkim w formie sadzonek z nagim korzeniem. Dlatego sadzi się je wyłącznie wczesną wiosną lub jesienią. Sadzonki z pojemników można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, ale takie zdarzają się rzadko. Drzewka z nagim korzeniem są niestety dość podatne na uszkodzenia mechaniczne. Zdarza się, że łamią się w czasie transportu i czasami się przesuszają, co sprawia, że gorzej się przyjmują w stałym miejscu.

Sadzenie przeprowadza się bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni. Przed sadzeniem należy wstawić go do wody, by korzenie odżyły. Sadzonka powinna stać w wiaderku z wodą co najmniej kilka godzin. W tym czasie należy przygotować otwór – niezbyt głęboki dołek z cienką warstwą drenażu wysypaną na spodzie. Sadzonkę umieszcza się na takiej samej wysokości, na której rosła w szkółce. Należy otoczyć ją ziemią i nieco przydeptać, a potem obficie podlać.

Dąb czerwony – pielęgnacja

Roślina nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji. Dorosłe, duże rośliny mają bardzo rozległy system korzeniowy, który sięga do głębokich warstw wody w podłożu. Dzięki temu nie trzeba go podlewać w okresie suszy. Jedynie nowe drzewka należy regularnie podlewać, dopóki dobrze się nie rozwiną.

Dąb czerwony jest także bardzo odporny na chłód. Nie potrzebuje żadnych osłon ani kopczykowania przed zimą. Dobrze się czuje nawet bardzo wczesną wiosną, kiedy to pojawiają się silne mroźne podmuchy wiatru. W końcu to kanadyjski gatunek, który wręcz woli chłód niż gorąco. Rzadko pojawia się w miejscach, gdzie są bardzo upalne lata.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny