Budowa domu to nadzwyczaj duże wyzwanie. Trzeba zadbać nie tylko o kwestie urzędowo-formalne, lecz również stać na straży prawidłowego wykonania wszelkich etapów budowy. Jednym z ważniejszych elementów jest niewątpliwie wybór pokrycia dachowego. Wśród ofert rynkowych znajduje się wiele praktycznych rozwiązań, które znajdują się na stronie https://www.blachotrapez.eu/. Nie każdy jednak materiał będzie odpowiedni dla danego projektu domu. Dlatego przed zakupem należy przeanalizować jak najwięcej rozwiązań.

Elegancka dachówka

Dachówka jest jednym z najstarszych rozwiązań stanowiących pokrycie dachowe. Wykonuje się ją na dwa sposoby. Na rynku dostępne są dachówki ceramiczne oraz betonowe.

Dachówka ceramiczna powstaje z gliny ceglarskiej. Jej właściwości zapewniają trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne, zginanie oraz pękanie. Bardzo dobrze sprawdza się na dachach o mniejszym oraz większym kącie nachylenia.

Dachówka betonowa jak sama nazwa wskazuje, wykonania jest z betonu. Wizualnie bardzo przypomina swój ceramiczny odpowiednik. Różni się od niej głównie procesem wytwarzania. Do zalet pokrycia betonowego można zaliczyć izolację akustyczną. To świetne rozwiązanie dla domów z poddaszem użytkowym.

Blachy dachowe

Innym równie popularnym materiałem używanym do wykonania dachu jest blacha. W przeciwieństwie do ceramiki czy też betonu jest ona lekka i nie obciąża mocno więźby dachowej. Na rynku dostępne są dwa rodzaje blachy dachowej, a mianowicie: blachodachówka oraz blacha trapezowa. Można je znaleźć na stornie blachotrapez.eu.

Blachodachówka wyróżnia się głównie niską ceną, przez co jest atrakcyjna dla wielu kupujących. Jest łatwa w montażu, a także wykazuje dużą trwałość. Dachy z niej wykonane służą właścicielom domów nawet kilkadziesiąt lat.

Blacha trapezowa to odmiana blachodachówki. Wykazuje podobne również podobne właściwości. Jej trapezowaty kształt kiedyś był niezbyt mile widziany na domach. Obecnie natomiast odnajduje swoje drugie życie. Przeznaczona jest do montażu na prostych dwuspadowych dachach.

Rola pokrycia dachowego

Dach odgrywa bardzo ważną rolę w całej konstrukcji budynku. Jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Wiele czynników wpływa na to, jak ostatecznie będzie wyglądał dach. Wybierając pomiędzy blachą a ceramiką, trzeba uwzględnić takie czynniki jak nośność konstrukcji więźby, kąt nachylenia dachu, kształt dachu oraz oczekiwania estetyczne. Istotną kwestią jest również budżet, jaki można przeznaczyć na wykonanie dachu.

Należy pamiętać, że dobrze wykonany dach to podstawa bezpieczeństwa. Zbyt ciężki może grozić zawaleniem się konstrukcji, a blaszany może utrudniać funkcjonowanie mieszkańcom poddasza. Jeżeli tylko możliwości finansowe pozwalają, to warto zdecydować się na taki, które zapewni spokojny sen oraz komfort mieszkania.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej