Palma feniks (Phoenix canariensis) – uprawa i pielęgnacja daktylowca

Daktylowiec kanaryjski wywodzi się z Afryki Zachodniej i Azji. Wyróżnia się oryginalną kłodziną, czyli pniem, który pokryty jest nasadami ogonków liściowych. Pień jest stosunkowo krótki, w porównaniu z kłodziną daktylowca właściwego Phenix dactylifera. Palma doniczkowa ma ozdobne pierzaste liście, wygięte łukowato, które mogą osiągać 2 m długości. Liście składają się z około 60 par twardych zielonych listków, w początkowym okresie wzrostu błyszczących i wybarwionych na jasnozielono. Daktylowiec kanaryjski rozmnaża się z nasion. Cena palmy wynosi około 40 zł, za okaz o wysokości około 70 cm.

Kwiat phoenix wymaga uprawy na słonecznym i ciepłym stanowisku, w podłożu o odczynie pH 5,7 – 6,8 - złożonym z 2/3 gliniastej ziemi, 1/3 kompostu z liści lub z torfu oraz piasku. Pielęgnacja daktylowca polega na dostarczeniu palmie odpowiedniej ilości wody, z dbałością, by nie stała w doniczce, co często bywa przyczyną gnicia „serca” – rdzenia rośliny. Właściwe podlewanie odbywa się raz na tydzień. Jedynie w czasie upałów należy przeprowadzać codzienne podlewanie i spryskiwanie rośliny. Raz w tygodniu zasilamy daktylowca płynnym nawozem, przeznaczonym dla palm.

Zimowanie rośliny odbywa się w jasnym przewiewnym pomieszczeniu, najlepiej w zimowym ogrodzie, w temperaturze 15 stopni Celsjusza, bowiem w pomieszczeniu mieszkalnym panuje zbyt wysoka temperatura otoczenia. Palma feniks zimą powinna być oszczędnie podlewana. Jej system korzeniowy, w czasie zimowego spoczynku, nie przyjmuje większej ilości wody. Zimowa uprawa sprawdzi się także na klatce schodowej lub w piwnicy, pod warunkiem dostatecznego doświetlenia pomieszczenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie palmy kokosowej w doniczce?

Palma królewska – przesadzanie, choroby, szkodniki


Młode rośliny przesadzamy na wiosnę, do nieco większych pojemników. Starsze palmy wówczas, gdy korzenie silnie poprzerastają podłoże. Mocno skracamy korzenie, które oplatają bryłę podłoża. Daktylowce przesadzamy do niewiele większej doniczki. Niewielki pojemnik i oszczędne nawożenie zapobiegną nadmiernemu rozrośnięciu się.  Możemy przy naszym daktylowcu podsadzić fuksje lub przewieszające się Lantana Camara, uzyskując niezwykle efektowny widok.

Największym zagrożeniem dla palmy feniks jest nadmiernie mokre podłoże. Stojąca woda to przyczyna gnicia korzeni i rdzenia palmy. Zbyt ciemne stanowisko prowadzi do choroby liści - żółknięcia i utraty sprężystości – liście, dążąc do światła, stają się wiotkie i wybujałe. Suche końcówki liści pojawiają się, gdy dochodzi do przenawożenia rośliny, zasolenia podłoża lub otoczenie palmy jest niewystarczająco wilgotne. Do uszkodzenia liści dochodzi również zimą, gdy zbyt obficie roślinę podlewamy. Brązowiejące końcówki należy obciąć.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Najczęstszymi szkodnikami, atakującymi palmy doniczkowe, są:

  • tarczniki – pluskwiaki żerujące na liściach, co prowadzi do ich żółknięcia i opadania,
  • przędziorki – roztocza żerują na spodniej części liści, prowadząc do ich żółknięcia i opadania,
  • wciornastki – owady, wysysające soki z liści,
  • wełnowce – atak tych owadów prowadzi do zahamowania rozwoju liści.

Latem warto spryskiwać rośliny, wystawione do ogrodu, za pomocą węża. W ten sposób palmę „odkurzymy” i odstraszymy szkodniki.

Palma doniczkowa – najpopularniejsze gatunki oraz ich ceny

Palma betelowa Areca katechu – wyróżnia się dekoracyjnymi soczyście zielonymi, pierzastymi liśćmi. Może osiągnąć do 3 m wysokości, dlatego nadaje się do wysokich i przestronnych wnętrz. Latem stanowi piękną ozdobę ogrodu i tarasu. Przykładowa cena palmy, o wysokości 160 cm, to około 220 zł.

Palma areka żółtawa Dypsis lutescens ze względu na złocistozielone liście i żółtą barwę kwiatów, ujętych w wiechy, nazywana bywa złotowcem lub złotą trzciną. Pokojowa palma może osiągnąć około 2 m wysokości. Jej zaletą jest wysoka zdolność nawilżania i pochłaniania toksycznych substancji z powietrza, stąd polecana jest do hodowli w sypialni oraz pomieszczeniach, w których często przebywamy. Za palmę, o wysokości około 1 m, zapłacimy 90 zł.

Palma koralowa Chamaedorea elegans – jest łatwą w hodowli rośliną, w warunkach domowych dorastającą do około 150 cm wysokości. Jej ozdobą są pierzaste jasnozielone liście oraz żółtawe kwiaty, licznie występujące na okazałym pędzie. Ze względu na wolny wzrost, ten gatunek palmy może dekorować nawet mniejsze wnętrza. Cena rośliny, o wysokości około 1m, wynosi 100 zł.

Palma waszyngtonia nitkowata Washingtonia filiera – jest najczęściej uprawianą palmą, należącą do rodzaju Washingtonia. Dorasta do 2 m wysokości. Należy do roślin dość szybko rosnących, uprawianych ze względu na efektowne wachlarzowate liście, które po zaschnięciu nadal ją zdobią. Z brzegów liści zwisają cienkie nitkowate wółkna. Palma w stanie naturalnym rośnie na suchych terenach, dlatego wrażliwa jest na przelanie. Na rynku dostępne są nasiona, w atrakcyjniej cenie – około 10 zł za 5 sztuk nasion.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny