Dalie w ogrodzie - najpopularniejsze odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady

Wśród ozdobnych roślin ogrodowych można znaleźć niezwykle popularne propozycje. Jedną z nich jest bez wątpienia dalia. Występuje w wielu interesujących odmianach. W okresie kwitnienia przybiera rozmaite kolory i nie wymaga wiele uwagi. Świetnie czuje się na rabatach, ale można hodować ją również w pojemnikach. Jakie wymagania należy spełnić by rozwijała się prawidłowo? W jakich konkretnie odmianach występuje? Odpowiedzi na te ważne pytania znajdują się poniżej.

Dalia ogrodowa – podstawowe informacje i odmiany

Dalia znana też, jako georginia to rodzaj wieloletniej rośliny nasiennej. Jest zaliczana do rodziny astrowatych. Jej naturalnym środowiskiem są tereny Ameryki Środkowej oraz Meksyku. Opisywany kwiat jest też chętnie uprawiany w wielu zakątkach świata z uwagi na walory dekoracyjne. Roślina wytwarza duże, pierzasto złożone liście oraz okazałe kwiaty. Największe okazy mogą osiągać nawet 30 cm średnicy, choć to zależy od odmiany. Co ciekawe kwiaty występują w najróżniejszych kolorach. Dalie dorastają do wysokości od około 20 do 200 cm. To, podobnie jak w przypadku kwiatów, zależy od odmiany.

Dalia ogrodowa to roślina występująca w wielu dominach. Są ich tysiące, dlatego podzielono je na grupy zróżnicowane pod względem kwiatostanów. Są one pojedyncze, półpełne oraz pełne. Mając to na uwadze wyróżnia się między innymi dalie anemonowe, kołnierzykowe, grzybieniowe, pomponowe, kaktusowe, dekoracyjne. Dzieli się je też ze względu na rozmiary. Patrząc pod tym kątem do dyspozycji jest na przykład niska dalia rabatowa. Dużo większe rozmiary osiągają dalie wysokie. Niezależnie od odmiany uprawa i pielęgnacja tych roślin nie jest wymagająca.

Dalia rabatowa – sadzenie i rozmnażanie

Sadzenie dalii można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym jest umieszczenie w ziemi karp, ten zabieg przeprowadza się od końca kwietnia do końca maja. Optymalnym terminem jest jednak pierwsza połowa maja, już po ustaniu przymrozków. Można też wykonać sadzenie już dość sporych kwiatów. W tym celu, wczesną wiosną, umieszcza się karpy w pojemniku i przenosi do ciepłego pomieszczenia. Regularne podlewanie sprawi, że roślina wyrośnie i w podanym powyżej terminie przeniesie się ją do ogrodu.

Drugim sposobem pozyskania sadzonek jest wysiew. Nasiona pozyskuje się z dorosłych okazów lub kupuje mieszanki w sklepach ogrodniczych. Na przełomie lutego i marca nasiona wysiewa się do doniczek i przykrywa cienką warstwą ziemi. Dalia kiełkuje bardzo szybko, w pierwszej połowie maja będzie można przenieść ją na stałe miejsce na rabacie. Najpierw jednak sadzonkę należy zahartować. Mocno wysuszone korzenie moczy się przez około trzy godziny w letniej wodzie. Warto też wspomnieć o rozmnażaniu dalii. Najpopularniejszym sposobem jest podział karp. Następnie w jednym dołku sadzi się 3-4 korzenie spichrzowe, z co najmniej jednym pąkiem.

Uprawa dalii – wymagania i pielęgnacja

Kwitnienie dalii ogrodowych, w zależności od odmiany, trwa od lipca do września a czasem nawet początków października. Jednakże by do niego doszło trzeba zapewnić roślinie odpowiednie warunki. Opisywany kwiat najlepiej rozwija się na stanowiskach zacisznych, nasłonecznionych i pozbawionych chwastów. W półcieniu też wyrośnie, lecz będzie znacznie słabiej kwitnąć. Co ważne odmiany karłowate sadzi się w 20-30 cm odstępach a okazy wysokie, co 70-80 cm. Dołki, w których umieszcza się dalie muszą być na tyle głębokie by móc przykryć karpę 5 centymetrową warstwą ziemi.

Dalie preferują podłoża żyzne, próchniczne i przepuszczalne o umiarkowanej wilgotności. Poradzą sobie też w innych warunkach z pewnymi wyjątkami. Na ziemiach podmokłych karpy będą chorować i gnić. Dla bezpieczeństwa warto więc zastosować warstwę drenażu. Może być to drobny żwir bądź kamienie. Uprawa dalii na glebach zbyt ciężkich nie przyniesie dobrych rezultatów. Dlatego też takie podłoża należy rozluźnić piaskiem. Do tego potrzebne jest wzbogacenie ich kompostem. Na piękny rozwój i kwitnienie wpływ ma też prawidłowa pielęgnacja.

Przede wszystkim wysokie rośliny potrzebują podpór. Wtedy nie będą się pokładały pod ciężarem kwiatów. Bardzo ważną czynnością, szczególnie w czasie kwitnienia, jest regularne podlewanie. Wody dostarcza się w takiej ilości by podłoże było umiarkowanie wilgotne. W pielęgnacji dalii ważne jest ponadto prawidłowe nawożenie. Roślinę zasila się nawozami organicznymi od wiosny aż do połowy lipca. Poza zasilaniem istotne jest przycinanie mające na celu zachowanie zwartego pokroju. Do tego należy usuwać przekwitłe kwiatostany. To pobudzi roślinę do bardziej okazałego kwitnienia.

Dalie dobrze rosną w naszym klimacie, nie są jednak mrozoodporne. Dlatego też jesienią, po pierwszych przymrozkach roślinę należy przenieść pod dach. Nadziemną cześć ścina się na wysokości 10-15 cm a następnie wykopuje karpę. Następnie trzeba oczyścić ją z ziemi i pozostawić do przeschnięcia w ciepłym miejscu. Po tym umieszcza się dalię w ażurowych skrzynkach i przysypuje wiórami, torfem lub pisakiem. Zimowanie odbywa się w pomieszczeniu(najlepiej piwnicy), w którym panuje temperatura 4-10°C.