Dalia kaktusowa - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne
Jej polska nazwa brzmi w zasadzie georginia, ale łacińska Dahlia na tyle się upowszechniła, że znana jest prawie wyłącznie pod nią. Dalia święci tryumfy od wielu, wielu lat, upiększając ogrody i balkony. Jest przepiękna i łatwo się ją uprawia, nic więc dziwnego, że na przestrzeni ostatniego wieku powstały setki, jeśli nie tysiące odmian. Najbardziej popularną grupą są właśnie dalie kaktusowe, o nietypowych płatkach.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o daliach.
Dalia kaktusowa (Dahlia cactus) – zróżnicowanie odmianowes
Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę hasło „kwiaty dalie”, wyskoczą ci setki zdjęć roślin tak różnych, że nie sposób myśleć o nich jak o jednym gatunku. Dalie to zarówno płaskie, pojedyncze kwiaty, które składają się z nielicznych płatków wokół dużego oczka, jak i pełne kuleczki złożone z rurkowatych płatków. Ze względu na duże zróżnicowane dalie podzielono na trzy główne kategorie i cały szereg podkategorii.
Wyróżnia się więc dalie pojedyncze, półpełne i pełne. W tej ostatniej kategorii znajduje się dalia kaktusowa – dalia ogrodowa, której kwiaty wyglądają jak piłeczka zrobiona z długich, barwnych, lekko wiotkich igiełek. W tej grupie odmianowej znajduje się bardzo wiele odmian kolorystycznych, z których najbardziej powszechna jest chyba biała ‘Playa Blanca’ albo różowa ‘Elga’. Na uwagę zasługuje także czerwona dalia ‘Helga’. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się dwubarwne odmiany, jak żółta i czerwona dalia ‘Bora Bora’ czy purpurowo-biała ‘Friquolet’. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kwiatach daliach?
Uprawa dalii (Dahlia cactus) – kiedy sadzić dalie kaktusowe?
Georginia jest uprawiana z podziemnych karp – bulw, które łatwo się dzieli. Są one dość podatne na uszkodzenia przez nornice czy myszy, dlatego warto sadzić je w specjalnych koszyczkach. Są także mało odporne na mróz, więc wymagają specjalnego traktowania. Kiedy sadzić dalie?
Dalia kaktusowa może być sadzona w ogrodzie na początku maja. Spokojnie zdąży rozwinąć się na swoje 80-100 cm wysokości i wypuścić liczne, piękne kwiaty aż do następnych przymrozków. Jeśli zapowiada się przymrozek, bulwy należy przykryć agrowłókniną.
Bulwy sadzi się w odległości 20-50 cm, w zależności od tego, jak wysoka jest konkretna odmiana. Głębokość sadzenia karp jest zależna od ich wielkości – sadzi się ją na taką wysokość, by pąki były widoczne tuż nad powierzchnia ziemi.
Dalia ogrodowa i w doniczce
Uprawa dalii kaktusowych najlepiej sprawdza się w ogrodzie. Roślina jest dość wysoka i sadzenie jej w doniczkach nie jest najlepszym pomysłem, ale nie oznacza to, że zawsze się nie udaje. Dalie potrzebują bardzo dużo wody i nawozu, a te ziemia w doniczce szybko przesycha. Do uprawy balkonowej najlepiej sprawdzają się karłowate odmiany, które potrzebują mniej miejsca i nawozu. Dalie w doniczce należy ustawić w pełnym słońcu, w stanowisku osłoniętym od wiatru. Sprawdź także ten artykuł o uprawie dalii ogrodowej.
Dalie ogrodowe także potrzebują bardzo dużo słońca. Ze względu na wysokie łodygi, muszą być osłonięte od wiatru – inaczej mogą się połamać. Dalie dobrze reagują na inne rośliny – nie przeszkadza im cień nad bulwami, więc możesz zasadzić je na wielogatunkowej rabacie gatunków jednorocznych. Piękne duże kulki kolorowych kwiatów będą górowały nad innymi roślinami.
Uprawa dalii w ogrodzie
Dalie mają dość wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Zasila się je nawozami mineralnymi co najmniej 3-4 razy w sezonie. W sumie powinno się dać około 80 g nawozów wieloskładnikowych na 1 m2 uprawy. Kwiaty dalie potrzebują także sporo ziemi. Regularne podlewanie jest więc bardzo potrzebne. Jeśli chcesz uzyskać ogromne kwiaty, w kwietniu usuń część pączków. Im mniej kwiatów, tym większe będą.
Warto także wiedzieć, że dalia nie zimuje w gruncie. Jej karpy są zbyt delikatne, więc po pierwszych przymrozkach wszystkie łodygi należy nisko obciąć sekatorem i wykopać bulwy. Jeśli zakopiesz je w specjalnych koszyczkach, łatwiej będzie je wyciągnąć. Bulwy przechowuje się w chłodnym miejscu, w przewiewnej skrzynce wypełnionej trocinami przesypanymi torfem. Optymalna temperatura przechowywania to 3-5 stopni Celsjusza. A może zainteresuje cię także ten artykuł o georginii dalii?