Uprawa dalii i jej pielęgnacja

Wybór odpowiedniego stanowiska

Dalia to bardzo znana roślina ogrodowa, która wytwarza duże, pierzasto złożone liście oraz okazałe, różnorodne (w zależności od odmiany) kwiaty. Kwiaty mają różną budowę i wielkość. Największe okazy osiągają nawet 30 cm średnicy.

Planując stanowisko na sadzenie dalii ogrodowej, należy wziąć pod uwagę jej docelowe rozmiary. Istnieją bowiem różnorodne odmiany tej rośliny, charakteryzujące się zarówno zróżnicowanym pokrojem, wielkością jak i kształtem czy barwą kwiatów. Dlatego ważne jest to, jakie rozmiary nasza roślina osiągnie.

Mniejsze odmiany możemy posadzić na rabaty w sąsiedztwie niewysokich roślin, natomiast wybierając stanowisko dla dużych egzemplarzy, należy pamiętać o tym, że mogą z czasem zagłuszać inne kwiaty ogrodowe. Dobrym sąsiedztwem dla nich będą niewysokie drzewa liściaste, które stanowią doskonałe tło dla okazałych kwiatów. Drzewa liściaste to również idealna ochrona dla tych roślin przed wiatrem, którego podmuchy mogą połamać długie łodygi. A może zainteresuje cię także fuksja na balkonie i w ogrodzie?

Dalia ogrodowa najlepiej czuje się w miejscu nasłonecznionym i odchwaszczonym. Posadzoną roślinę należy regularnie podlewać, gdyż uprawa dalii w suchym podłożu nie przebiega zbyt dobrze. Słabo nawadniana georginia słabiej kwitnie, a jej liście więdną. 

Te kwiaty ogrodowe w zależności od odmiany, mogą mieć wysokość od 25 do nawet 200cm. Wysokie egzemplarze pokrojem przypominają niewielkie drzewa liściaste. Dlatego uprawa dalii wysokiej wymaga czasami stosowania podpór w celu zabezpieczenia jej przed przewracaniem.

Dalia ogrodowa (georginia) – pielęgnacja

Jak pielęgnować dalie? Ogrodowa dahlia do właściwego rozwoju potrzebuje żyznej i dobrze przepuszczalnej gleby. Jednak jej pielęgnacja nie jest kłopotliwa, gdyż dalia wieloletnia doskonale radzi sobie prawie w każdych warunkach. Ważne jest to, żeby stanowisko nie było zbyt podmokłe, ponieważ jej bulwy zaczną gnić. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie warstwy drenażowej składającej się ze żwirku lub drobnych kamieni, na etapie sadzenia karpy dalii.

Dalia ogrodowa – odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, choroby
Pielęgnacja dalii ogrodowej polega głównie na jej podlewaniu, zwłaszcza w upalne dni. Przepiękne kwiaty utrzymają się dłużej, jeśli będą regularnie podlewane i zasilane nawozem.

Należy również pamiętać o odpowiednim nawożeniu rośliny. Te kwiaty ogrodowe mają bowiem spore zapotrzebowanie na fosfor i potas, zwłaszcza w momencie zawiązywania pąków kwiatowych. Dlatego warto zasilać je nawozami organicznymi od wiosny aż do lipca, aby uprawa dalii przyniosła zadowalające efekty.

Chcąc, aby ta roślina ogrodowa zachowała zwarty pokrój, trzeba ja przycinać. Wówczas dalia wieloletnia szybko się rozgałęzia, wypuszczając przy tym więcej pąków kwiatowych. Żeby zachęcić roślinę do dłuższego i obfitszego kwitnienia, należy usuwać przekwitłe kwiatostany.

Dalia ogrodowa może być atakowana przez różne choroby, zazwyczaj wirusowe lub grzybowe, choć zdarza się to sporadycznie. Warto wówczas zastosować opryski chemiczne już przy pierwszych objawach choroby. A może zainteresuje cię także kwiat serduszka?

Na rabaty i nie tylko – zastosowanie georginii

Te cudowne kwiaty ogrodowe mają bardzo różnorodne zastosowanie. Niższe odmiany, takie jak dalia rabatowa, czy dalia karłowata, idealnie nadają się na rabaty jako przepiękne obrzeża, lub jako elementy kompozycji połączone z innymi roślinami wewnątrz klombów. Wszystkie georginie niskie można uprawiać również w pojemnikach i dekorować nimi balkony i tarasy. Dalie doskonale nadają się także na kwiat cięty i długo zachowują świeżość, doskonale komponując się z innymi kwiatami.

Sadzenie dalii ogrodowej i rozmnażanie

Podział karpy dalii – kiedy sadzić?

Jak sadzić dalie? Dalia wieloletnia to roślina, której musimy zapewnić odpowiednie warunki zimowania. Karpy dalii nie są mrozoodporne, dlatego muszą być przed zimą wykopane, wysuszone i przetrzymywane w temperaturze 5 – 8oC. Aby karpy dalii przez zimę nie wyschły, należy je umieścić w torfie, piasku lub trocinach i od czasu do czasu podlewać. Należy też je obserwować w kierunku chorób grzybowych, bowiem karpy w okresie zimowania mogą być na nie szczególnie podatne.

Najpopularniejszym sposobem rozmnażania rośliny jest podział karpy dalii. Od matecznej karpy oddzielamy bulwy, otrzymując w ten sposób nowe rośliny. Należy pamiętać, że z jednej karpy możemy uzyskać 2-3 rośliny. Większy podział będzie skutkował tym, że te kwiaty ogrodowe słabiej zakwitną i uzyskają mniej efektowny pokrój. Zabieg ten wykonujemy tuż przed posadzeniem rośliny do gruntu.

I tu nasuwa się pytanie, kiedy sadzić te kwiaty ogrodowe, aby wiosenne przymrozki im nie zaszkodziły? Otóż najlepszą porą na sadzenie dalii ogrodowej jest pierwsza połowa maja. Dalie do wytworzenia liści potrzebują około 2 tygodni, więc przez ten czas minie ryzyko przemarznięcia.

Żeby wcześniej uzyskać młode rośliny, możemy podpędzić jej karpy, przenosząc wczesną wiosną do cieplejszego pomieszczenia i regularnie podlewając. Wówczas dalia wieloletnia wcześniej wystartuje i do ogrodu będziemy mogli wysadzać już spore kwiaty. Jeśli interesują cię także kwiaty na taras, inspiracje znajdziesz w tym artykule.

Dalia ogrodowa – odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, choroby
Uprawa dalii z nasion ma duże szanse powodzenia. Piękne, bardzo wysokie rośliny na sztywnych łodygach, ozdobione dużymi, ciemnozielonymi liśćmi i gęstymi kwiatami o bardzo bogatej kolorystyce wspaniale się prezentują

Dalie z nasion

Innym sposobem na to, aby dalia wieloletnia wytworzyła dużą ilość sadzonek jest wysiew nasion. Ich pozyskanie nie jest trudne, bowiem te kwiaty ogrodowe wytwarzają ich całe mnóstwo jesienią.

Nasiona można również kupić w sklepach ogrodniczych. Na opakowaniu znajdziemy dokładny opis odmiany oraz instrukcję wysiewu. Nabywając mieszankę nasion, otrzymamy odmiany o rożnej kolorystyce.

Na przełomie lutego i marca nasiona wysiewamy do doniczek i przykrywamy cienką warstwą ziemi. Dalie z nasion szybko kiełkują. Sadzenie dalii ogrodowej wyhodowanej w ten sposób możemy rozpocząć już w drugiej połowie maja, po uprzednim zahartowaniu młodych roślinek. W ten sposób otrzymamy dużą ilość sadzonek, które będziemy mogli wysadzić na rabaty lub w inne słoneczne zakątki ogrodu.

Niezwykłe odmiany dalii

Różnorodne kolory kwiatów

Ogrodowa dahlia jest rośliną, z której w bardzo prosty sposób można uzyskać rożne krzyżówki. Dzięki temu botanicy wyhodowali tysiące odmian tej rośliny o różnorodnej kolorystyce, pokroju i oryginalnych zróżnicowanych kwiatach. Opis tych roślin możemy znaleźć w niejednej książce ogrodniczej, gdyż dalia ogrodowa jest jednym z najczęściej hodowanych kwiatów.

Kwiaty dalii charakteryzują się bogatą i niecodzienną kolorystyką od białej, poprzez żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone czy fioletowe, a na dwukolorowych kończąc. Ta niespotykana u innych kwiatów kolorystyka sprawia, że dalia ogrodowa doskonale wkomponuje się w każde otoczenie.

Tu na szczególną uwagę zasługuje czarna dalia, która jest ewenementem w świecie roślin. Ta niespotykana roślina ogrodowa o intrygującej nazwie „czarny charakter” przykuwa wzrok i zachwyca. Dlatego czarna dalia polecana jest nie tylko kolekcjonerom rzadkich odmian kwiatów, ale również tym, którzy chcą zaskoczyć gości odwiedzających ich ogród.

Dalie ogrodowe, w zależności od odmiany, różnią się również wielkością. Georginie niskie takie jak dalia rabatowa, osiągają niewielkie rozmiary, dlatego idealnie nadają się do uprawy w grupach, tworząc barwne kobierce. Bardzo popularne są również okazałe dalie wysokie, które będą widoczne z każdego punktu w ogrodzie. Ze względu na duże rozmiary tych kwiatów, sadzenie dalii ogrodowej wysokiej polecane jest właścicielom większych ogrodów. A może zainteresują cię także inspiracje na kwiaty wiosenne?

Odmiany o kwiatach pojedynczych, półpełnych i pełnych

Kwiatostany dalii zachwycają nie tylko swą kolorystyką ale również budową. Podzielić je można na trzy formacje: pojedyncze, półpełne i pełne. Kwiaty pojedyncze ma dalia karłowata. Płatki tych kwiatów zebrane są w jednym okółku kwiatowym, a ich środek ma postać koszyczka.

Kwiaty półpełne i pełne mają postać koszyczków z języczkowatymi bądź rurkowatymi płatkami. Usytuowane są w kilku lub kilkunastu rzędach i zachwycają swoimi dużymi rozmiarami.

Ciekawą odmianą o pełnych kwiatach jest dalia kaktusowa, której kwiat składa się z igiełkowatych płatków. Dalia kaktusowa osiąga spore rozmiary, dlatego może być sadzona na trawnikach i rabatach, zarówno w grupach, tworząc ciekawe kompozycje, jak również w pojedynkę na trawnikach.

Dalia ogrodowa to wdzięczny i mało wymagający kwiat. Bogactwo gatunków i kolorów przyprawi o zawrót głowy niejednego amatora kwitnących roślin ogrodowych. Sadzenie dalii ogrodowej nie jest skomplikowane, a efekt po zakwitnięciu rośliny zdumiewający. Dla tych, którzy nie wiedzą, kiedy sadzić dalię, podpowiadamy, że najlepszy termin to połowa maja. Wówczas uzyskamy piękne i silne rośliny, które będą zachwycały swoimi kwiatami od lipca aż do pierwszych przymrozków.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny