Dalia w doniczce – odmiany


Dalie to ogromny zbiór różnych roślin. Tak różnych, że botanicy stworzyli specjalną klasyfikację, która dzieli je na trzy podstawowe kategorie (pojedyncze, półpełne i pełne) i kilkadziesiąt podkategorii. Najbardziej atrakcyjne dalie pełne to zarówno odmiany wysokie, które osiągają nawet 150 cm wysokości, jak i niskie, idealne właśnie do doniczek.

Wybierając odmianę dalii do doniczek należy zwrócić uwagę na jej wzrost. Idealna będzie większość dalii anemonowych, które mają piękne, pełne kwiaty w bardzo oryginalnych kolorach, jak delikatny łososiowy czy ciemnoczerwony z czarnym. Dobrze sprawdzi się także dalia kaktusowa – gatunek znany z cieniuteńkich płatków, które wyglądają jak kolce kaktusa. Na uwagę zasługuje przede wszystkim dalie anemonowe ‘Honey’, ‘Top Mix Orange’ czy ‘Toto’ a także ciekawa, czarno-bordowa dalia kaktusowa ‘Arabian Night’. Tak naprawdę jednak odmian do uprawy w donicach jest znacznie więcej. Wystarczy tylko poszukać w sklepach ogrodniczych i bezpośrednio u producentów cebulek.

Dalia doniczkowa na balkonie

Dalie w donicach potrzebują nieco miejsca i specjalnego traktowania. Lubią mieć przestrzeń na swój system korzeniowy. Jeśli zdecydujesz się na odmiany około 100 cm wysokości, potrzebujesz doniczki głębszej niż 45 cm i szerszej niż 30 cm! Małe skrzynki i doniczki o średnicy do 25 cm są zarezerwowane dla odmian, które nie przekraczają 40 cm wysokości. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kwiatach daliach?

Dalia w doniczce na balkonie oraz dalie w donicach na balkonie, ich pielęgnacja, uprawa, podlewanie i sadzenie
Dalia w doniczce na balkonie - pielęgnacja, podlewanie, porady praktyczne

Dalia doniczkowa potrzebuje żyźniejszej ziemi niż standardowa ziemia kwiatowa. Dlatego warto wymieszać ją na przykład z torfem czy przefermentowanym kompostem. Georginia ma dość duże wymagania – potrzebuje wiele składników odżywczych, więc warto dołożyć nieco nawozu mineralnego startowego. Na dno doniczki należy wysypać warstwę drenażu i już można ustawiać w słonecznym, osłoniętym od wiatru miejscu, gdzie roślinie będzie najlepiej.

Dalia doniczkowa – sadzenie i pielęgnacja sadzonek

Dalię doniczkową rozsadza się z bulw. Karpy można kupić w wielu sklepach ogrodniczych i licznych marketach różnego rodzaju na wiosnę. Bulwę umieszcza się pod ziemią na takiej głębokości, by zielone pędy pojawiały się tuż nad powierzchnią. Dalie w donicach teoretycznie można wystawić od razu na zewnętrz, ale praktycznie jej karpy są podatne na działanie niskiej temperatury i lepiej poczekać chociaż do maja, kiedy ryzyko przymrozków minie na dobre.

Początkowo możesz trzymać sadzonkę w ciepłym miejscu w domu, a potem stopniowo ją hartować i dopiero po czasie wystawić na zewnątrz. Dalie szybko rosną, więc już w czerwcu będą miały liście i pąki kwiatowe, by w wakacje zachwycać swoimi kolorami. Na zimę bulwy należy wykopać i schować w torf wymieszany z trocinami w chłonnym pomieszczeniu. Optymalna temperatura to 5-8 stopni Celsjusza. Sprawdź także ten artykuł o uprawie dalii ogrodowej.

Podlewanie dalii w doniczkach

Dalia może nie jest szczególnie kapryśna, ale trzeba o niej pamiętać, ponieważ bardzo źle znosi niedobór wody. O ile dalia ogrodowa jeszcze jakoś sobie radzi bez podlewania, o tyle ta w doniczkach błyskawicznie traci jędrność i liście zaczynają opadać. W upalne dni trzeba ją nawadniać niemal codziennie. Podlewanie dalii jest więc obowiązkiem, którego nie można zaniedbać.

Uprawianie dalii w doniczkach ma tę zaletę, że dzięki temu łatwiej się ją nawozi. Ogromne liście i piękne, bogate kwiaty wymagają dużej ilości składników odżywczych, więc kilka razy w roku należy przeprowadzić nawożenie. Dalia ogrodowa czasami nie otrzymuje odpowiedniej dawki nawozu, który rozpuszcza się i zostaje w glebie. Dalie w doniczce zazwyczaj bez problemu wykorzystują zapas składników odżywczych. W ich przypadku najlepiej sprawdzi się wieloskładnikowy nawóz mineralny do roślin kwitnących, podawany 3-4 razy w sezonie w czasie podlewania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o georginii dalii?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny