Davallia Tyermanii - opis i charakterystyka

Dyvallia to roślina niska pochodząca ze strefy tropikalnej i subtropikalnej. W warunkach naturalnych rośliny te wyrastają na pniach drzew, nadmorskich klifach i w lasach deszczowych na brzegach strumieni.

Charakterystyczne dla tej odmiany są kłącza, które położą się po powierzchni podłoża i pokryte są one łuskami, bardzo przypominają odnóża tarantuli. W naszej strefie paprocie uprawiane są jako rośliny ozdobne. W lecie często można spotkać je w ogrodach, w koszach wiszących, jednak najczęściej na stałe zadomowią się w domach, podobnie jak peperomia czy czerniówka. Odmiana ta jest odporna na wszelkie warunki atmosferyczne, aczkolwiek zdecydowanie najbardziej lubi wilgotną lekko kwaśną glebę.

Uprawa i wymagania Davallia

Jak każda roślina domowa tak i paproć ma swoje wymagania, co do miejsca, w którym ma rosnąć. Przede wszystkim nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, choć paradoksalnie preferuję ona jasne miejsca. Wybierając stanowisko dla tej rośliny, powinniśmy postawić na jasny pokój, najlepiej od strony południowej, jednak paprotka w okresie letnim nie powinna stać na parapecie, ponieważ zbyt mocne promienie słoneczne w tym okresie będą jej szkodzić. Zdecydowanie powinniśmy jej wybrać miejsce na półce lub szafce ewentualnie w zwisającym kwietniku.

Ze względu na region swojego pochodzenia, paproć ta lubi dużą wilgotność powietrza. Dlatego też w naszych domach powinniśmy zadbać o częste zraszanie, które pobudzi roślinę do wzrostu. Do uprawy konieczny będzie również zakup ziemi do paproci. Davallia lubi wilgotne podłoże, dlatego musimy zadbać o systematyczne, ale nie przesadne podlewanie. Warto wspomnieć, że ziemia nie może być zbyt mokra, bo paprotka nie lubi przelewania. Żeby zadbać odpowiednio o roślinę, należy również pamiętać o nawożeniu specjalnym nawozem do paproci lub biohumusem.

Ta niska paprotka domowa nie potrzebuje dodatkowej pielęgnacji, jedynie zaschnięte liście należy usunąć i dać w tym samym miejsce do wyrośnięcia nowym. Żeby rozmnażać paproć, wykonujemy podział starszych okazów. Możemy też spróbować ukorzenienia kawałków kłączy z młodymi listkami. Należy jednak pamiętać, aby rozsadzanie i ewentualnie przesadzanie rośliny przeprowadzać wiosną.

Różne gatunki paproci

Davallia posiada wiele różnych odmian, jednak najchętniej i najczęściej uprawiane gatunki: Nephrolepis, Humata Tyermanii, Mariesii, Fejeensis.

Nephrolepis i Humata Tyermanii to odmiany, które spotkać można w domach i często zdobią kwietniki lub szczyty szafek, natomiast Mariesii i Fejeensis to niewielkie odmiany, które wykorzystywane są najczęściej do stworzenia lasu w akwarium.

Obydwa gatunki wolą zacienione miejsca i najlepiej czują się rosnąć w stale wilgotnym podłożu. Od swoich większych koleżanek różnią się wysoką tolerancją na suche powietrze, dzięki czemu nie trzeba ich stale spryskiwać.

Zdecydowanie te dwie ostatnie odmiany najczęściej wykorzystywane są do stworzenia tropikalnych terrariów. W warunkach domowych najlepiej poradzi sobie w północnych pomieszczeniach, gdzie dopływ światła jest stale niski. Trzeba jednak pamiętać, że  te karłowe odmiany znacznie różnią się od bardziej okazałych Nephrolepis i Humata Tyermanii. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy ozdobnego szczawika trójkątnego?

Ciekawostki dotyczące Davalli

Jeśli myślisz, że paprocie z tego gatunku nie mają przed tobą tajemnic, to z pewnością powinieneś zweryfikować swoją wiedzę, zapoznając się z kilkoma ciekawostkami dotyczącymi uprawy Davalli.

  • To domowa roślina, która znakomicie nadaje się do wnętrz mieszkań, ponieważ charakteryzuje się dużą produkcją tlenu. Posiada również zdolności odpowiedzialne za oczyszczanie powietrza z toksyn i za neutralizację niekorzystnych dla zdrowia człowieka jonów, które produkowane są przez urządzenia elektryczna.
  • Będzie również idealna dla osób posiadających koty i inne zwierzęta domowe, ponieważ jest ona dla nich w pełni bezpieczna.
  • Choć roślina lubi jasne pomieszczenia, to zdecydowanie dobrze radzi sobie również w cienistych miejscach. Dlatego, jeśli Twoje mieszkanie należy do ciemnych, to Davallia może sobie w nim świetnie poradzić. Zdecydowanie warto zaryzykować.
  • Davallia bardzo często nazywana jest nogami pająka ze względu na swój charakterystyczny i unikalny wygląd, który stał się jej znakiem rozpoznawczym.

Rośliny kryją w sobie wiele tajemnic, które warto zgłębiać na własną rękę, podejmując się uprawy tej pięknej i wyjątkowej paproci.

ikona podziel się Przekaż dalej