Dębik ośmiopłatkowy (Dryas octopetala) - charakterystyka rośliny

Dębik ośmiopłatkowy - Dryas octopetala, to gatunek rośliny, która zaliczana jest do rodziny różowatych - Rosaceae. Jest to rodzina, która jest bardzo szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Warto wiedzieć, że do tej rodziny zaliczanych jest około 2500 gatunków roślin, które rozdzielone są w 90 rodzajach. W samej Polsce występuje około 150 gatunków roślin z tej rodziny.

Co ciekawe, powinniśmy wiedzieć, że nazwa rodzajowa rośliny pochodzi od kształtu liści, które przypominają liście dębu. Z kolei nazwa gatunkowa pochodzi od tego, jaka jest liczba płatków w koronie kwiatu. Przejdźmy jednak do tego, skąd pochodzi roślina, jaka jest dębik ośmiopłatkowy - Dryas octopetala.

Naturalnym środowiskiem dla dębika ośmiopłatkowego jest Ameryka Północna oraz Europa. W Europie występuje on w tundrze na Półwyspie Skandynawskim, na wyspach Avalbard, w Islandii, a także w górach. Z kolei w Ameryce Północnej pojawia się on w arktycznych i północnych regionach, a także w górach stanów Idaho, Kolorado i Oregon. W Polsce możemy go spotkać jedynie w Tatrach, gdzie jest pospolity. Natomiast dębik ośmiopłatkowy jest popularny w uprawie w różnych częściach świata.

Dębik ośmiopłatkowy to mała krzewinka, która płoży się po ziemi. Może osiągnąć około 2-10 cm wysokości. Jej łodyga jest zdrewniała i rozgałęzia się po ziemi. Liście wyrastają na długich ogonkach w kącikach pędów bocznych łodygi. Są one pojedyncze, skórzaste i podłużnie jajowate. Ich górna część jest lśniąca, natomiast od spodu są one filcowate.

Najważniejszą częścią byliny są jednak jej kwiaty, które dorastają do około 4 cm średnicy. Składają się one z 8 lancetowatych, owłosionych i wąskich płatków. Wybarwiają się one na biały lub białożółty kolor. Owoce dębika to jednonasienne orzeszki, które tworzą puszysty owoc zbiorowy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewinkach.

Dryas octopetala - sadzenie, uprawa i pielęgnacja rośliny


Jeśli interesujemy się uprawą lilii królewskiej, jarzmianek większych, czy też dębików ośmiopłatkowych, w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jakie wymagania mają te rośliny, a także jak powinniśmy podejść do ich sadzenia i pielęgnacji. Zacznijmy więc od wymagań rośliny.

Dębik ośmiopłatkowy - Dryas octopetala, to roślina, która najlepiej rozwija się na stanowiskach ciepłych i nasłonecznionych. Dodatkowo powinniśmy zapewnić mu wapienne i przepuszczalne podłoże, które będzie wzbogacone żwirem. Na takim stanowisku dębik będzie rozwijał się prawidłowo.

Przy uprawie konieczne będzie również ochranianie naszych roślin przed wiatrem w okresie zimowym, mimo,że jest to roślina w pełni mrozoodporna. Dobrą ochroną będą gałązki iglaków. Ważne jest także podlewanie roślin, które szczególnie w okresie letnim, powinno być przeprowadzane regularnie i dość obficie.

Dębik ośmiopłatkowy, Dryas octopetala i zbliżenie na jego kwiat, a także sadzenie i uprawa
Jakie wymagania ma dębik ośmiopłatkowy, Dryas octopetala, czyli uprawa krok po kroku

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Krzewinka rozmnażana może być generatywnie lub wegetatywnie. Rozmnażanie generatywne bardzo często jest trudne i zawodne. Natomiast rozmnażanie generatywne przebiega poprzez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych, które pobierane są na przełomie lata i jesieni. Dodatkowym sposobem jest także rozmnażanie roślin przez odkłady.

Zastosowanie Dryas octopetala - o czym warto wiedzieć

Najważniejszym elementem jest zastosowanie rośliny. Dębik ośmiopłatkowy - Dryas octopetala, znajduje swoje zastosowanie jako roślina ozdobna tak jak i lilia królewska - Lilium regale czy jarzmianka większa - Astrantia major. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie stanowisko i podłoże będzie ona doskonałą rośliną do naszego ogrodu.

Dębik ośmiopłatkowy to świetna roślina okrywowa, ponieważ jej pędy mogą same się rozmnażać. Idealnym miejscem na jej uprawę są ogródki skalne, nawet te, na których są większe skarpy. Jest to roślina, która poradzi sobie w miejscach, w których innym gatunkom jest ciężko przetrwać.

Roślina, jaką jest dębik ośmiopłatkowy, doskonale komponuje się z innymi roślinami. Może być ona świetną obwódką wokół krzewów ozdobnych, a także wokół innych wyższych roślin, zwłaszcza takich, które charakteryzują się intensywnymi kolorami kwiatów. Jednak nie zapominajmy o tym, że rośliny, które nie będą uprawiane zgodnie z wymaganiami, nie przetrwają.

Dębik ośmiopłatkowy - Dryas octopetala, to niedroga roślina, która nadaje się nawet do osób, które nie są obeznane w tematyce ogrodnictwa i uprawy roślin. Cena za sadzonkę wynosi około 8-10 zł. Pamiętajmy, że jedna sadzonka może być przez nas rozmnożona, przez co bez problemu możemy obsadzić nasz skalniak.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny