Popularne dekoracje ogrodowe - co sprawdzi się w Twoim ogrodzie?

Dekoracje ogrodowe odgrywają bardzo ważną rolę. Stanowią świetne dopełnienie kompozycji tworzonych przez roślinność. Można je również dopasować do zewnętrznego wyglądu domu. Warto, więc zastanowić się, które ozdoby ogrodowe cieszą się największą popularnością.

Altany ogrodowe to również dekoracje

Najbardziej rzucającymi się w oczy ozdobami są bez wątpienia altany ogrodowe. Tak, one również zaliczają się do dekoracji. Co ważne występują w wielu odmianach, co ułatwia dopasowanie do aranżacji ogrodu. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza altany drewniane. Zarówno te zrobione samemu jak i kupione w sklepie. Obie wersje przybierają ciekawe formy. Mogą być zamknięte, półotwarte lub całkiem otwarte. Wtedy są to bardziej ozdobne wiaty. Wszystkie wymienione wersje są stosunkowo tanie.

Altany ogrodowe wykonuje się również z metalu. Kowalstwo artystyczne daje zdumiewające efekty. Tego typu konstrukcje najbardziej pasują do ogrodów utrzymanych w modernistycznym lub minimalistycznym stylu. Wśród nich najpopularniejsze są wersje otwarte. Opierają się na kutym stelażu i wspornikach. Ciekawym akcentem dekoracyjnym jest dach takiej altany. Wykonawcy nadają mu przeróżne kształty, które mogą być dopasowane do innych elementów otoczenia.

Altany ogrodowe murowane również zalicza się do dekoracji. W ich projekcie warto uwzględnić takie same akcenty jak w domu. Wtedy oba budynki będą się uzupełniały i sprawiały znakomite wrażenie. Co ważne, opisywane altany są bardzo funkcjonale. Nadają się do przechowywania narzędzi, mebli i wielu innych, potrzebnych rzeczy. Mimo tego, że są dość drogą inwestycją, warto ją zrealizować. Świetnie wzbogacają średnie i duże ogrody.

Do pokrewnych dekoracji należą pawilony ogrodowe lub pergole. Występują w wielu kształtach i rozmiarach. Najpopularniejsze są wersje oparte na słupach z drewna pokrytych tkaniną. Zaraz za nimi plasują się konstrukcje metalowych prętów lub wsporników. Zaletą pawilonów jest to, że można je składać i przenosić w dowolne miejsce. Nadają się też do organizowania różnych imprez okolicznościowych. Ostatnia, lecz nie mniej ważna zaleta to fakt, że pawilony wyglądają bardzo ładnie. Znakomicie dopełniają nowoczesne ogrody.

Funkcjonalne dekoracje ogrodowe

Ozdoby ogrodowe mogą być bardzo funkcjonalne. Przykładem na potwierdzenie tych słów są grille. Nie chodzi jednak o najtańsze urządzenia przenośne oferowane w marketach. Ich jedyną funkcją jest przyrządzanie potraw. Jednakże niektóre urządzenia mogą być piękną dekoracją. Do nich należą na przykład grille żeliwne. Wzbogacą swoim wyglądem zielone zakątki utrzymane w klasycznym stylu. Świetnie pasują do altan z metalu i innych metalowych akcentów.

Kolejne miejsce na liście zajmują grille gazowe lub elektryczne. Nowoczesne ogrody to dla nich najlepsze miejsce. Taki sprzęt podkreśla całą aranżację. Nie należy też zapominać o jego funkcjonalności. Takie grille bardzo ułatwiają przygotowywanie posiłków. Jest to możliwe dzięki wielu dodatkom. Warto, więc odnaleźć grill pasujący wyglądem do wystroju ogrodu. Taka spójność z pewnością zrobi wrażenie na gościach.

Niesłabnącym uznaniem cieszą się grille murowane. Mogą być zrobione samemu przez właściciela lub przez profesjonalną firmę. Występuje tu też duży wybór budulca. Szczególnie wyróżnia się klinkier oraz naturalny kamień. Grille z takich materiałów mogą być nowoczesne lub też klasyczne. Przybierają dowolne kształty i rozmiary. Z całą pewnością są funkcjonalne i co najważniejsze piękne. Łatwo dopasowuje się je do wyglądu domu i innych elementów wystroju otoczenia. Takie dekoracje ogrodowe to prawdziwy skarb.

Drewniane i metalowe ozdoby ogrodowe

Po opisaniu większych, przychodzi czas na mniejsze dekoracje ogrodowe. W tej kategorii dominują dwie odmiany materiałów, drewno i metal. Na początek pierwszy z nich. Z drewna powstają najróżniejsze przedmioty. Bardzo często są to rzeźby przedstawiające zwierzęta. Poza nimi uznaniem cieszą się drewniane studnie i niewielkie wiatraki. Jeśli w ogrodzie znajduje się oczko wodne z kaskadą. Warto zainwestować w mostek przerzucony nad tym zbiornikiem. Tego typu dekoracje pasują do klasycznych aranżacji.

W wielu ogrodach sprawdzą się też drewniane skrzynki, beczki czy też stare wozy niewielkich rozmiarów. Skrzynki bez dna mogą posłużyć, jako ogrodzenia dla rabat. Radzą sobie, jako wiszące półki, dają niezliczone możliwości. Wszystko zależy od pomysłu i wykonania. Beczki wprost idealnie nadają się na niepowtarzalne klomby, podobnie jak drewniane taczki. Na wozach można ustawić owe beczki, doniczki, skrzynki i wiele, wiele więcej. Wystarczy nieco kreatywnego myślenia.

Metalowe ozdoby ogrodowe świetnie uzupełniają nowoczesne miejsca. Tu ponownie pojawia się temat kowalstwa artystycznego. Pięknie wykonane, metalowe zwierzęta lub rośliny upiększają ogrody. Podobnie jak krzesła i stoliki, jednakże to nie jedyne możliwości. Na rynku można odnaleźć zjawiskowe świeczniki, portale i łuki. Profesjonalny wykonawca może też stworzyć niepowtarzalne dzieło według wskazówek klienta. Po tym opisie doskonale widać, jak dużo jest możliwości do wyboru.

Zrób to sam

Dekoracje ogrodowe nie zawsze muszą pochodzić ze sklepu. Czasem warto postępować zgodnie z zasadą zrób to sam. Jeśli ktoś nie ma w tym doświadczenia powinien zacząć od drewna. Ten materiał nie jest zbyt trudny w obróbce. Na początek można wykonać ozdobny karmnik. Z ładnych pieńków w łatwy sposób wykonuje się siedziska. Inną ewentualnością są świeczniki. Wystarczy wydrążyć pieniek na odpowiednią głębokość. Bardzo ładnie na ścieżce wyglądają płyty powstające z pociętego pniaka. Możliwości wykorzystania drewna jest mnóstwo.

Jako nowoczesne ozdoby mogą też posłużyć różne domowe przedmioty. Na przykład nieużywane lub podniszczone garnki. Wystarczy pomalować je na wybrany kolor i będą służyć, jako donice lub niewielkie klomby. Ewentualnie można je dodatkowo postarzyć, co nada im większego uroku. W zasadzie to dekoracje ogrodowe można tworzyć z wielu rzeczy. Nawet nieużywana taczka czy konewka stanie się czymś całkiem innym. Potrzebna jest tylko inwencja twórcza