Dereń biały - pielęgnacja, cięcie, rozmnażanie, uprawa

Dereń biały (łac. Cornus alba) to bardzo atrakcyjny, szeroko rozścielający się krzew ozdobny. Jest łatwy w uprawie, a za minimum uwagi i pielęgnacji odwdzięcza się pięknymi kwiatami, jednak największą zaletą tej wyjątkowej rośliny jest fakt, że jest ozdobna przez cały rok. Wyróżnia się w ogrodzie nawet zanim pojawią się jajowate liście, a to za sprawą czerwonych pędów, zwraca na siebie uwagę także przez całą zimę. Chociażby dlatego warto zaopatrzyć się w sadzonki i znaleźć dla niego odpowiedni zakątek.

Jeśli szukasz firmy, która wykona aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.

Dereń biały na tle oczka wodnego

Dereń biały w ogrodzie

Łacińska nazwa derenia białego brzmi: Cornus alba, co w zasadzie jest oddane przez polskie tłumaczenie. Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej popularnych w Polsce przedstawicieli rodziny dereniowatych, drugi człon swojej nazwy zyskał dzięki białym kwiatom i niezwykłym kulistym owocom. Derenie to w tej części Europy niezbyt duże krzewy ozdobne, a dokładniej krzewy liściaste, które maksymalnie osiągają 2-3 metry wysokości. Są dość rozłożyste, a to za sprawą dużych gałęzi, które rozkładają się szeroko i zajmują sporo miejsca w ogrodzie, dlatego nie nadaje się na balkon.

Najbardziej wyróżniającą cechą derenia jest kolor jego pędów – te są najczęściej czerwone. Z tego względu roślina jest bardzo ozdobna przez cały rok, nie tylko w sezonie kwitnienia, który przypada na wiosnę. Poza tym bardzo ładnie prezentują się także jej liście – zaokrąglone u nasady, jajowate lub nieco bardziej eliptycznie, gęsto porastają pędy. Najczęściej ich wierzchnia część jest żółta lub żółtozielona, co wprowadza nieco ciekawego koloru do ogrodu. Co ciekawe, ich spód z biegiem czasu robi się sinozielony, co jeszcze zwiększa wyjątkowy efekt wizualny. Jesienią przebarwiają się na karminowo i opadają na zimę, odsłaniają ciemnoczerwone i bordowe pędy. Niektóre odmiany mniej więcej w tym samym czasie powtarzają kwitnienie.

Kwiaty derenia białego nie są szczególnie atrakcyjne same w sobie – drobne, zbierają się w niewielkie wiechy, które są dość ozdobne. Na uwagę zasługują także owoce derenia białego – drobne, białe kulki, rosnące na czerwonawych łodyżkach. Owoce te są niejadalne, chociaż chętnie zjadają je ptaki różnych gatunków. Zobacz także, co warto wiedzieć o dereniu jadalnym, o którym przeczytasz w tym artykule.

Cornus alba to nie jedyny przedstawiciel dereni, który pojawia się w ogrodzie w naszych warunkach klimatycznych. Dereń biały jest bardzo ozdobny i dlatego często się go wykorzystuje, jednak znacznie częściej można spotkać dereń jadalny. To wyjątkowe krzewy ozdobne, których owoce są bardzo wartościowym źródłem cennych składników. Owoce derenia jadalnego mają kwaskowaty smak, więc nie je się ich na surowo, najczęściej wykorzystuje się je do robienia dżemów i konfitur. Owoce derenia wykorzystuje się także do tworzenia zdrowotnych nalewek, które mają na celu poprawienie ciśnienia, są także wspaniałym środkiem przeciwdziałającym anemii.

Polecane nawozy do krzewów

Kolejnym przedstawicielem tej dużej grupy krzewów ozdobnych jest dereń kousa, wyjątkowo ozdobna roślina, które jednak wymaga trochę więcej uwagi w uprawie. Z tego względu w naszych stronach spotyka się go stosunkowo rzadko – dereń kousa niezbyt dobrze znosi niskie temperatury. Dlatego uprawia się go najczęściej w cieplejszych miejscach w kraju. Chociaż w naturalnych warunkach jest dość wysokim drzewem, u nas staje się wyłącznie niskim krzewem o dość dużych wymaganiach. Dereń kousa jednak cieszy się powodzeniem, a to za sprawą przepięknych kwiatów, które zbierają się w gęste kępki i całe oblepiają roślinę, utrzymując się na pędach nawet przez cały miesiąc.

Dereń biały - pielęgnacja, cięcie, rozmnażanie, uprawa 2

Stanowisko i pielęgnacja derenia krok po kroku

Dereń biały nie ma szczególnych wymagań co do stanowiska w ogrodzie. Te krzewy ozdobne wyróżniają się bardzo dużą tolerancją na niesprzyjające warunki uprawy w ogrodach. W zasadzie dla derenia białego obojętny jest poziom pH podłoża, dzięki czemu sprawdza się niemal w każdym ogrodzie i bywa bardzo szeroko wykorzystywany. Dodatkowo uprawa derenia udaje się zarówno w bardziej, jak i mniej nasłonecznionym stanowisku. Ta wyjątkowa roślina może rosnąć w zasadzie w każdym rodzaju gleby, świetnie znosi także miejskie zanieczyszczenie, więc można go spotkać nie tylko w ogrodzie na wsi, lecz także w miejskich parkach i na skwerach, tym bardziej, że jego pielęgnacja nie jest szczególnie skomplikowana.

Dereń biały dobrze znosi cięcie i uszkodzenia różnego typu. Jest także dość wysoko mrozoodporny, dzięki czemu dobrze sprawdza się w naszych warunkach atmosferycznych. Jedyne, o czym w zasadzie trzeba pamiętać, to fakt, że te krzewy ozdobne lubią wodę. I chociaż rosną także na bardziej suchym podłożu, najlepiej preferują lekko mokre podłoża. Dobrze sprawują się w uprawie w pobliżu zbiorników wodnych. Dlatego w innych warunkach trzeba je mocno nawadniać – na tym w zasadzie polega ich pielęgnacja. Te krzewy ozdobne bardzo źle znoszą przeciągającą się suszę, więc w czasie gorącego lata należy szczególnie o nie dbać.

Cięcie derenia i inne zabiegi w uprawie

Dereń biały, podobnie jak dereń jadalny, nie potrzebują szczególnego nawożenia. Wręcz przeciwnie – dobrze znoszą wyjałowioną ziemię. Może warto przed posadzeniem roślin wzbogacić nieco podłoże, jednak później nie trzeba się tym szczególnie zajmować. W zasadzie najważniejsza pielęgnacja derenia to regularne cięcie. Jak przycinać pędy?

Dereń biały bardzo dobrze znosi cięcie. Zabieg przeprowadza się co roku, nawet w przypadku młodszych roślin. W tym czasie pędy skraca się od 1/3 do 2/3 długości. Odpowiednio przeprowadzone cięcie ma na celu odmłodzenie rośliny i zagęszczenie jej pokroju. Dzięki temu krzew lepiej kwitnie i wypuszcza więcej liści, a to przecież najważniejsze w przypadku tej rośliny. Pierwsze cięcie warto przeprowadzić od razu po zasadzeniu sadzonki. Najlepiej skrócić pędy do 2-3 oczka. Wtedy roślina błyskawicznie się rozkrzewi i zacznie się ładnie rozrastać na boki.

Bardzo proste jest także rozmnażanie rośliny. Robi się to poprzez pobranie półzdrewniałych lub zdrewniałych gałązek zebranych wiosną. W przypadku derenia białego nie jest konieczne wykonywanie szczepień – w tej sposób należy rozmnażać dereń jadalny. Sadzonka szybko się ukorzenia, w związku z czym cały proces jest znacznie szybszy niż próba rozmnożenia rośliny z nasion, która wymaga stratyfikacji i wielu zabiegów. Początkowo można ją wystawić na balkon, dopiero później, kiedy się dobrze ukorzeni posadzić w ogrodzie.

Odmiany derenia białego

Derenie białe to krzewy ozdobne, które cieszą się powodzeniem wśród hodowców i botaników, dlatego ciągle przybywa nowych odmian tej wyjątkowej rośliny. Ich pielęgnacja w zasadzie w ogóle się nie różni – wszystkie są prawie jednakowo mrozoodporne i nie potrzebują szczególnego nawożenia.

Najpopularniejsze odmiany derenia białego to ‘Aurea’ i ‘Sibirica’. Są to odmiany bardzo wytrzymałe, charakteryzujące się niezbyt szybkim tempem wzrostu. ‘Aurea’ dorasta jedynie do 2 metrów wysokości, ma całkowicie żółte liście, które bardzo wyróżniają się w ogrodzie. Jej pielęgnacja nie jest szczególnie skomplikowana, dość dobrze znosi nawet przejściowe niedobory wody.

Wymieniona wcześniej ‘Sibirica’ jest nieco wyższa – może dorosnąć nawet do 3 m wysokości. Ma wyprostowany pokrój, później się bardziej rozkłada, do tego stopnia, że jej dolne gałęzie ścielą się po ziemi. Krzewy ozdobne odmiany ‘Sibirica’ ma bardzo dekoracyjne pędy, które przez cały rok mają wyjątkowy, czerwno-koralowy kolor, wytwarza także znacznie większe owoce, niż inne odmiany, które mają biały kolor.

Jedną z najciekawszych i najbardziej dekoracyjnych odmian jest ‘Elegantissima’. Jej wyjątkowość polega na tym, że ma dwubarwne liście – zielone wewnątrz i otoczone białą obwódką. To one są najbardziej dekoracyjną częścią rośliny i sprawiają, że krzew wygląda naprawdę wyjątkowo, zwłaszcza w połączeniu z intensywnie czerwonymi pędami. Podobnie atrakcyjnie wygląda ‘Baihalo’, stosunkowo nowa odmiana, która ma takie samo ulistnienie. Ma przepiękny, kulisty pokrój, jest jednak znacznie niższa – ma maksymalnie 1,2 m wysokości. Dzięki temu świetnie sprawdza się nawet w małych ogrodach i na niewielkich działkach. Nie stanowi także większej konkurencji dla innych krzewów, więc w każdym ogrodzie świetnie będzie się prezentować.

Ocena: 4,6/5 (głosów 22)
, aktualizacja 1 listopada 2019
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha
Powiązane Artykuły
Dereń rozłogowy – opis, odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady
Dereń rozłogowy – opis, odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady
Dereń kanadyjski płożący – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozstawa
Dereń kanadyjski płożący – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozstawa
Dereń świdwa – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady, opis krzewu
Dereń świdwa – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady, opis krzewu
Dereń kwiecisty – odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, opinie
Dereń kwiecisty – odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, opinie
Dereń pagodowy - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, opinie, porady
Dereń pagodowy - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, opinie, porady
Dereń czerwony - opis, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, popularne odmiany
Dereń czerwony - opis, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, popularne odmiany
Dereń elegantissima (biały) - sadzenie, uprawa, cięcie, pielęgnacja
Dereń elegantissima (biały) - sadzenie, uprawa, cięcie, pielęgnacja
Jarząb pospolity - odmiany, opis, wymagania, choroby, pielęgnacja
Jarząb pospolity - odmiany, opis, wymagania, choroby, pielęgnacja
Guzmania - pielęgnacja, porady, ciekawostki dla każdego ogrodnika
Guzmania - pielęgnacja, porady, ciekawostki dla każdego ogrodnika
Nalewka z derenia jadalnego krok po kroku - przepis jak wykonać dereniówkę?
Nalewka z derenia jadalnego krok po kroku - przepis jak wykonać dereniówkę?
Hortensja bukietowa - pielęgnacja, rozmnażanie, cięcie i inne ciekawostki
Hortensja bukietowa - pielęgnacja, rozmnażanie, cięcie i inne ciekawostki
Mieczyki (gladiole) - sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Mieczyki (gladiole) - sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Piwonia drzewiasta - sadzenie, pielęgnacja, uprawa
Piwonia drzewiasta - sadzenie, pielęgnacja, uprawa
Świdośliwa - odmiany, uprawa, przetwory, pielęgnacja
Świdośliwa - odmiany, uprawa, przetwory, pielęgnacja
Dereń kousa - uprawa, pielęgnacja, cięcie
Dereń kousa - uprawa, pielęgnacja, cięcie
Jeżyna bezkolcowa - sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Jeżyna bezkolcowa - sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Morela - odmiany najlepsze do ogrodu, ich pielęgnacja i wymagania
Morela - odmiany najlepsze do ogrodu, ich pielęgnacja i wymagania
Żurawka ogrodowa - odmiany, pielęgnacja, uprawa, ciekawostki
Żurawka ogrodowa - odmiany, pielęgnacja, uprawa, ciekawostki
Różanecznik - sadzenie, pielęgnacja, uprawa i inne porady
Różanecznik - sadzenie, pielęgnacja, uprawa i inne porady
Morwa biała - właściwości lecznicze, uprawa w Polsce, pielęgnacja
Morwa biała - właściwości lecznicze, uprawa w Polsce, pielęgnacja
Glicynia chińska - uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady
Glicynia chińska - uprawa, pielęgnacja, wymagania, porady
Cebula dymka - uprawa cebuli w każdym domu - poradnik
Cebula dymka - uprawa cebuli w każdym domu - poradnik
Dereń jadalny - uprawa, odmiany, ciekawostki
Dereń jadalny - uprawa, odmiany, ciekawostki
Róże pnące w ogrodzie - pielęgnacja, uprawa i inne porady
Róże pnące w ogrodzie - pielęgnacja, uprawa i inne porady

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij