Dereń czerwony i jego uprawa

Dereń czerwony to krzew ozdobny mało wymagający w uprawie, dlatego sprawdzi się w ogrodzie początkującego ogrodnika. Jest dość wytrzymały na niską temperaturę, a najszybciej rosną na podłożu dość wilgotnym i raczej żyznym - zasobnym w składniki mineralne. Odczyn powinien być lekko kwaśny. Dereń preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste.

Jeśli mamy dość smutnego ogrodu zimą, gdzie przeważają zielone iglaki to warto zdecydować się na dereń czerwony. Wprowadzi on ciekawy akcent kolorystyczny ze względu na swoje czerwone pędy. To jego charakterystyczna cecha. Będą one wyjątkowo eksponować się na tle bieli śniegu.

Dereń zakupiony w szkółce jako sadzonka śmiało można sadzić przez cały rok. Jednak poleca się to robić raczej wiosną. Wszystkie odmiany dereni nie osiągają dużych rozmiarach, ale nim go zakupimy warto sprawdzić docelową wysokość. Odmiany o ozdobnych pędach tak jak dereń czerwony lepiej będą się prezentować posadzone w grupie. Z kolei te o wyjątkowych liściach w pojedynkę np. dereń biały, dereń skrętolistny. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dereniach.

Pielęgnacja derenia czerwonego – cięcie, pielęgnacja

Zdecydowana większość dereni dobrze znosi cięcie. Wyjątkiem jest np. dereń kousa. Cięcie poleca się tym odmianom o ozdobnych pędach, ponieważ nowe przyrosty najładniej przybierają swój docelowy kolor. W tym przypadku krzew derenia czerwonego. Dereń czerwony nadaje się również na żywopłoty. Wystarczy tylko odpowiednio go przycinać i oczywiście posadzić w grupie, w rzędzie. W takiej formie jest on najczęściej widziany.

Dereń czerwony w ogrodzie dobrze się prezentuje przez cały rok. Pielęgnacja jest łatwa, roślina w zasadzie nie wymaga uwagi.
Dereń czerwony - opis, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, popularne odmiany

Cięcie wykonuje się tuż po posadzeniu w ogrodzie. Przycinamy pędy nad 3–4 pąkiem, a w dalszych sezonach możemy skracać je aż o 30%. Przycinane krzewy ozdobne rosną wtedy znacznie bardziej dekoracyjnie. Dereń czerwony nadaje się również na żywopłoty. Wystarczy tylko odpowiednio go przycinać i oczywiście posadzić w grupie, w rzędzie. W takiej formie jest on najczęściej widziany. A może zainteresuje cię także artykuł o pigwowcu japońskim?

Dereń czerwony, a także inne jego odmiany najlepiej jest sadzić w pewnym oddaleniu od tarasów i ścian budynków. Z małej sadzonki urośnie średniej wielkości krzew ozdobny, który potrzebuje miejsca. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie w grupach to najlepiej np. po 3 krzewy w odstępach 2-metrowych. Jeżeli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o dereniu jadalnym.

Odmiany derenia

Bardzo efektowną odmianą derenia jest dereń japoński inaczej dereń kousa. Nie jest popularny, ponieważ jest on dalekowschodnim odpowiednikiem europejskiego derenia. Może osiągnąć od 5 do 8 metrów wysokości. Dereń japoński ma spore, eliptyczne i zielone liście, które jesienią zmieniają kolor na czerwony. Ma żółte kwiaty, pojawiające się gęsto na wiosnę. Z jego kwiatów rozwijają się czerwone, dojrzewające jesienią owoce. Te wykorzystuje się na przetwory. Dereń kousa jest dość odporny na upały i mrozy, przy tym nadaje się do sadzenia w warunkach miejskich. Jest to rzadko oferowany gatunek. Wyglądem bardzo podobny do rodzimego derenia o nazwie dereń jadalny, lecz bardziej odporny. Zdecydowanie warty jest większego upowszechnienia.

Dereń skrętolistny, inaczej cornus alternifolia to kolejna ciekawa odmiana dorastająca do 7 metrów. Dereń skrętolistny ma poziomo rozpostarte gałęzie i szaro-zielone liście długości 7-12 cm wyrastają skrętolegle. Na jesień przebarwiają się na pomarańczowo- czerwone. Jego kwiaty są w kolorze kremowym, a owoce zaś najpierw czerwone, a potem niebiesko-czarne. Po opadnięciu czy zebraniu pozostają po nich dekoracyjne czerwone szypułki, utrzymujące się bardzo długo na roślinie.

Pięknie prezentuje się też dereń kwiecisty. Jest on uprawiany ze względu na swoje kwiaty. Jego przysadki kwiatowe w zależności od odmiany mogą mieć różny kolor, np. biały, różowy lub czerwony. Ta odmiana derenia rośnie od 4 do 6 metrów wysokości. Jego gałęzie są rozłożyste, co w efekcie powoduje, że nie nadaje się do każdego ogrodu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także artykuł z przepisami na nalewkę z derenia.

ikona podziel się Przekaż dalej