Dereń kanadyjski (Cornus canadensis) – charakterystyka

Dereń kanadyjski (Cornus canadensis) to krzewinka mierząca do 15 cm wysokości, która zalicza się do rodziny dereniowatych. W naturalnym środowisku krzewinki można spotkać nie tylko na terenie Ameryki Północnej, ale również na kontynencie azjatyckim. Roślina jest wyjątkowo wytrzymała na uciążliwe warunki klimatyczne, w końcu dziko rośnie nawet na Grenlandii.

Decydując się na dereń kanadyjski, możemy stworzyć w swoim ogrodzie przepiękny zielony dywan z małymi, białymi kwiatkami. Z systemu korzeniowego wyrastają delikatne łodygi, z których wyrastają około 6-centymetrowe liście. Kwiaty zakwitają w okresie wiosennym, a dokładniej pod koniec maja lub na początku czerwca. Wyróżniają się czterema podsadkami, nad którymi wznoszą się niepozorne baldachy utworzone z zielonych kwiatów. Po przekwitnięciu roślina okrywowa wydaje czerwone owoce. Małe jagódki są mrozoodporne, dlatego będą ozdabiać krzewinki aż do sezonu zimowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dereniu jadalnym?

Cornus canadensis – uprawa i pielęgnacja

Dereń okrywowy wymaga dopasowania odpowiedniego stanowiska, w którym będzie się bardzo szybko rozwijać. Roślina preferuje stanowiska zacienione lub półcieniste. Najlepiej, by podłoże charakteryzowało się odczynem kwaśnym. Istotne jest to, by gleba była przepuszczalna, dzięki czemu nadmiar wody będzie bez problemu odprowadzany. Z drugiej strony krzewy płożące źle znoszą suszę. Dlatego zaleca się, by w czasie upalnych dni zadbać o odpowiednie nawodnienie.

Kwiat derenia kanadyjskiego płożącego cornus canadensis oraz jego uprawa i pielęgnacja, sadzenie oraz podlewanie
Dereń kanadyjski płożący – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, rozstawa

Chcąc zachować jak najlepszą kondycję krzewinek, powinniśmy je regularnie nawozić. Nawóz nie powinien być zbyt mocny, ponieważ możemy osiągnąć zupełnie odwrotny efekt. Najlepiej do tego celu sprawdzą się nawozy mineralne, a także naturalne preparaty. Z racji upodobania rośliny do zacienionych miejsc, krzewy owocowe mogą być posadzone pod wysokimi drzewami lub krzewami. Uprawiając dereń kanadyjski, zyskamy nie tylko ciekawą roślinę w swoim ogrodzie, ale również smaczne owoce. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dereniu białym?

Dereń okrywowy – rozstawa

Krzewy owocowe można rozmnażać przy pomocy nasion. Jednak ta metoda dedykowana jest przede wszystkim dla cierpliwych osób, które lubią eksperymentować. Przede wszystkim samodzielne uzyskanie młodych siewek z nasion nie zawsze jest możliwe, a dodatkowo roślina nie odwzorowuje macierzystego wyglądu. Kiełkowanie może zająć nawet do kilkunastu miesięcy. Dlatego rozmnażanie z nasion jest odradzane osobom oczekującym szybkich rezultatów.

Zdecydowanie lepiej przy amatorskiej uprawie sprawdza się rozstawa z krzewinek. Krzewy płożące rozmnażamy wtedy poprzez rozdzielanie pędów korzeniowych. Z jednej krzewinki możemy uzyskać kilka kolejnych sadzonek. Jednak i w tym przypadku nie zawsze młode sadzonki się przyjmą. Dlatego chcąc mieć gwarancję sukcesu, lepiej jest dokupić dorosłe krzewinki. Sprawdź także artykuł o uprawie derenia kousa.

ikona podziel się Przekaż dalej