Dereń kwiecisty (cornus florida) – charakterystyka i odmiany


Dereń kwiecisty występuje w formie drzew lub jako krzewy owocowe. Zalicza się do rodziny dereniowatych. Mimo iż wywodzi się z Ameryki Północnej, to jednak sadzonki lepiej czują się w cieplejszym klimacie. W środowisku naturalnym występują przede wszystkim na Florydzie, w Teksasie oraz Meksyku. Krzew lub drzewo dorasta do 10 metrów wysokości, jednak roczny przyrost tego gatunku jest stosunkowo niewielki. W uprawach ogrodowych dereń Cornus florida rubra osiąga zwykle do 6 metrów wysokości. Wyróżnia się licznymi pędami wyrastającymi z kilku konarów, które wraz z wiekiem przebarwiają się na odcień zielonobrąowy.

To, co często bierzemy za kwiaty, nimi w rzeczywistości nie są. Mowa jest o pięknych podsadkach występujących najczęściej w postaci 4 płatków. Prawdziwym kwiatem jest niewielki, zaokrąglony i zielony kwiatostan. Natomiast krzewy owocowe w zależności od odmiany wydają podsadki w kolorze kremowym, białym, czerwonym lub różowym. Nierzadko jest tak, że odcienie się mienią, tworząc wręcz artystyczne cieniowanie. Za dekoracyjne uznaje się również zielone liście, które jesienią przebarwiają się w purpurę. Mimo że w naturalnym środowisku dereń kwiecisty występuje jako krzewy owocowe, to w naszym klimacie ciężko jest się doczekać owoców. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dereniu jadalnym?

Przeglądając najpopularniejsze odmiany derenia liściastego, warto zwrócić uwagę na:

  • Welchii – sadzonki posiadają białe podsadki. Jednak za dekoracyjne uznaje się również zielone liście, które przebarwiają się na różowo.
  • Spring Time – odmiany bardzo dobrze dostosowane do naszych warunków klimatycznych, ze względu na wysoką odporność na niskie temperatury. Krzew charakteryzuje się bardzo dużymi podsadkami.
  • Cherokee Chief – jest to odmiana, której podsadki przybierają kolor różowy. Czerwony kolor dominuje w późniejszym sezonie na liściach, dzięki czemu krzew staje się niezwykłą ozdobą w ogrodzie.
  • Junior Miss – kolejna odmiana, w której różowy kolor zdominował podsadki. Sadzonki są odporne na choroby, w tym przede wszystkim na plamistość liści. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dereniu białym?
Kwiat derenia kwiecistego, czyli derenia cornus florida rubra oraz omówienie jego wymagań, sadzenie oraz uprawa
Dereń kwiecisty – odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, opinie

Dereń cornus florida rubra – wymagania

Biały, różowy, czy też czerwony kolor podsadek pod niepozornymi kwiatami, prezentuje się imponująco. Jednak należy koniecznie pamiętać również o spełnieniu dość wysublimowanych wymagań względem krzewu. Ze względu na upodobania do cieplejszego klimatu, ciężko będzie stworzyć mu doskonałe warunki. Stanowisko powinno być słoneczne, ewentualnie półcieniste i koniecznie osłonięte od wiatru. Zaleca się, by dereń Cornus florida rubra był uprawiany w cieplejszych regionach naszego kraju.

Przed sezonem zimowym, warto zabezpieczyć sadzonki przed niskimi temperaturami. Jednak niejednoznaczna pogoda wczesną wiosną może doprowadzić do wymarznięcia pąków kwiatowych. Dlatego nie zawsze doczekamy się kwitnących krzewów. Krzew najlepiej czuje się na żyznym i próchnicznym podłożu. Gleba powinna być stale wilgotna i odpowiednio przepuszczalna. Jeżeli będzie miała lekko kwaśny odczyn, to idealnie wpasujemy się w wymagania derenia. Sprawdź także artykuł o uprawie derenia kousa.

Dereń kwiecisty (cornus florida) – pielęgnacja

Po wymaganiach uprawowych możemy zorientować się, że pielęgnacja derenia kwiecistego również nie będzie zaliczać się do najłatwiejszych. Przede wszystkim nie możemy doprowadzić do przesuszenia rośliny. Zatem musimy zadbać o regularne nawodnienie krzewu. Przycinanie krzewu nie jest konieczne. Jeżeli jednak chcemy uzyskać formę drzewka, wtedy wystarczy usuwać wszystkie odgałęzienia odrastające od głównego przewodnika.

Dereń kwiecisty rzadko kiedy jest uprawiany komercyjnie w Polsce. Dlatego możemy spodziewać się specjalnego sprowadzania sadzonek na nasze zamówienie. W związku z tym cena za krzewy może być zróżnicowana. Średnia cena waha się od 25,00 do 60,00 zł za sadzonkę. Jeżeli wykazujemy się sporą cierpliwością i chcemy zmniejszyć koszt zamawianego krzewu, warto zdecydować się na nasiona. Cena 10 nasion wynosi ok. 3,00 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dereniu pagodowym?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny