Dereń pagodowy (Cornus controversa) – opis i uprawa


Dereń pagodowy, czyli dereń drzewiasty to drzewo dorastające do 10 metrów wysokości. Naturalnie rośnie na obszarze Azji. W Polsce spotykamy je jedynie w ogrodach, które pochodzą z sadzonek. Dereń pagodowy charakteryzuje się krótkim pniem i regularną koroną uformowaną piętrowo, poziomo do podłoża.

Jego kształt przypomina „pagodę”, czyli piętrową świątynię buddyjską. Stąd jego nazwa.

Jego liście są eliptyczne i zielone, zaś na jesień zmieniają kolor na czerwonopurpurowy. W odpowiednim klimacie utrzymują się na roślinie cały rok. Jego okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec. Wówczas obsypuje się białymi kwiatami. Na przełomie sierpnia i września pojawiają się na nim owoce przypominające jagody. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dereniu jadalnym?

Najlepsze stanowisko dla derenia pagodowego to takie, które jest częściowo osłonięte, ponieważ to drzewo warto chronić przed silnymi wiatrami. Preferuje żyzny, próchniczy. kwaśny podkład i umiarkowaną wilgotność. Jeśli chodzi o mrozoodporność to niezbyt dobrze sobie radzi. Zwłaszcza jako młode drzewko. Upały i susze także nie są dla niego. Należy go podlewać dość obficie. Sadzenie derenia powinno odbywać się wiosną.

Sadzenie Cornus controversa

Zanim posadzimy dereń pagodowy (Cornus controversa) najlepiej będzie odchwaścić glebę. Jeśli ta jest dość ciężka, to warto ją rozluźnić, np. piaskiem. Wykopany dołek powinien mieć wymiary 80 x 80 cm. Z kolei głębokość powinna być zbliżona do doniczki lub pojemnika, w jakiej zakupiliśmy jego sadzonkę.

Tuż po posadzeniu bardzo obficie podlewamy go wodą. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę z derenia.

Dereń pagodowy Cornus controversa w czasie kwitnienia na biało urokliwymi kwiatami - wymagania, warunki uprawy, stanowisko, pielęgnacja - porady
Dereń pagodowy - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, opinie, porady

Poleca się użyć do tego dodatkowo grubą warstwę ściółki okrywającej, co zapobiegnie odparowaniu wody. Od czasu do czasu warto wykorzystać nawozy np. organiczne. Cornus controversa nie jest powszechny w Polsce, podobnie jak dereń kousa, a jego obecność w ogrodzie czy parku uznawane jest za oryginalny wybór.

Ze względu na jego efektowność warto posadzić go w miejscu, gdzie będzie wyeksponowany. Bardzo dobrze będzie wyglądał w ogrodzie w stylu orientalnym. To samo dotyczy odmiany o nazwie dereń kousa. W takim ogrodzie znajdują się też krzewy liściaste, krzewy ozdobne czy krzewy owocowe. Wspólnie tworzą piękne kompozycje. Krzewy liściaste, krzewy ozdobne oraz krzewy owocowe wymagają jednak innej pielęgnacji. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dereniu białym?

Pielęgnacja i cena derenia pagodowego

Najistotniejszym elementem pielęgnacji dereni pagodowych jest systematyczne podlewanie oraz ściółkowanie. Nawadnianie powinno mieć miejsce do pojawiania się ewentualnych pierwszych przymrozków (zależnie od klimatu). Ponadto warto go podlewać również podczas odwilży, jeśli ziemia nie jest zamarznięta.

Cena sadzonki szczepionej na pniu około 120 cm to koszt od 300 do 400 zł. Cena za sadzonkę szczepioną na pniu nie jest niska, ale warta efektu. Ceny różnych gatunków dereni są różne. Zaczynają się od 20 zł do nawet kilkuset. Ta odmiana jest bardzo efektowana, dlatego cena jest jedną z wyższych.

Warto zwrócić uwagę także na odmianę o nazwie Variegata, która odznacza się pięknymi biało-zielonymi liśćmi i czerwonymi pędami. Variegata ma małe, kremowobiałe kwiaty o średnicy ok. 10-15 cm oraz delikatnym zapachu. Sprawdź także artykuł o uprawie derenia kousa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny