Dereń rozłogowy (Cornus sericea) – charakterystyka

Dereń rozłogowy (Cornus sericea), jak już wcześniej wspomniano, przywędrował do nas z Ameryki Północnej, a dokładniej z regionów pomiędzy Meksykiem, aż po Jukon. Dlatego możemy stwierdzić, że ten gatunek derenia świetnie sprawdza się niemalże w każdych warunkach klimatycznych. Te specyficzne krzewy liściaste udomowiły się również w Polsce. Roślinę można spotkać na zachodzie, południowym zachodzie, a także południowym wschodzie naszego kraju.

Drzewka owocowe dorastają do wysokości nawet 2,5 metra. Jego wyróżnikiem są drobne, białe kwiatki, które są zebrane w podbaldachowe kwiatostany. Gdy kwiaty przekwitną, pozostają na krzewach białe jagody. Dereń jest również dekoracyjny zimą. Chociaż liście już oblecą, to jednak pędy przebarwiają się z brązowego w ciemnoczerwony odcień, co pięknie prezentuje się szczególnie na tle białego śniegu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dereniu jadalnym?

Dereń rozłogowy (Cornus sericea) - ciekawe odmiany


Istnieją ciekawe odmiany derenia rozłogowego. Wśród nich wymienić możemy:

  • Dereń Kelseyi – jest to jednak z najniższych odmian derenia rozłogowego. Ponieważ krzewy dorastają do wysokości 1 metra. Dereń Kelseyi wyróżnia się ozdobnymi liśćmi, które w zależności od pory roku przebarwiają się z zielonych na pomarańczowe.
  • White Gold – jest to odmiana przypominająca dereń biały ze względu na białe owoce. Dodatkowo White Gold, podobnie jak dereń biały posiadają bardzo podobne liście z charakterystyczną białą obwódką. Ich wyróżnikiem jest kolor pędów, który w przypadku White Gold, wpada w bardziej intensywny żółty odcień.
  • Dereń Flaviramea – zwany również jako dereń złotokory, ze względu na wyjątkowo żółte, ozdobne pędy. Dereń Flaviramea jest krzewem dorastającym nawet do 3 metrów wysokości. Cechą charakterystyczną krzewu jest to, że dereń złotokory jesienią zmienia zabarwienie liści z zielonego na żółty. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę z derenia.
Sadzonki derenia rozłogowego cornus sericea oraz zasady jego pielęgnacji i uprawy jako krzewy liściaste
Dereń rozłogowy – opis, odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Uprawa derenia rozłogowego i pielęgnacja

Chcąc zapewnić jak najlepsze warunki uprawowe dla Cornus sericea, należy wybrać stanowisko słoneczne. Dzięki temu jego pędy nabierają wyjątkowego pigmentu. Krzewy liściaste nie mają większych wymagań co do podłoża. Świetnie poradzą sobie zarówno na suchych glebach, jak i również podmokłym gruncie. Dodatkową zaletą jest to, że drzewka owocowe mogą rosnąć w mocno zanieczyszczonych aglomeracjach.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Jeżeli chcemy dopiero rozpocząć uprawę derenia rozłogowego, sadzonki powinniśmy posadzić na wiosnę lub jesień. Tak jak rozchodnik, dereń rozłogowy jest bardzo prosty w rozmnażaniu. Zresztą rozchodnik jest świetnym towarzyszem dla sadzonek derenia. Rozsady wykonuje się poprzez ukorzenianie zdrewniałych pędów. Krzewy nie wymagają dodatkowego nawożenia, jak i również specjalnego przycinania. Jedynie należy pamiętać o nawodnieniu rośliny w przypadku zbyt długotrwałej suszy. Sprawdź także artykuł o uprawie derenia kousa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny