Dereń świdwa (Cornus sanguinea) – charakterystyka

Dereń świdwa (Cornus sanguinea) zalicza się do rodziny dereniowatych. Mimo że hodowany jest w ogrodach jako krzewy ozdobne, owoce – czyli czarne jagody są jadalne. Krzewy występują dziko w Polsce, jak i również w pozostałych częściach Europy Środkowo-Wschodniej, aż po Kaukaz. Wyróżnia się dość zwartym pokrojem, który urozmaicony jest zielonymi, jajowatymi liśćmi. Ich zaletą jest to, że liście jesienią przebarwiają się na jasnoczerwony odcień. Dzięki czemu dereń pospolity jeszcze bardziej zyskuje na swoim wyglądzie.

Na uwagę zasługują również gałązki, które od sezonu wiosennego są koloru brązowego, natomiast jesienią przebarwiają się na kolor czerwony. W związku z tym przepięknie kontrastują z puchem śnieżnym. Okres wiosenno-letni to czas, kiedy krzewy ozdobne wydają drobne, białe kwiatki zbierające się w baldachy. Ich średnica ostatecznie osiąga do 7 cm rozpiętości. Po przekwitnięciu, na ich miejscu pojawiają się owoce w postaci czarnych jagód. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dereniu jadalnym?

Krzew świdwa (Cornus sanguinea) – uprawa

Dereń o białych korzeniach i czarnych owocach bardzo szybko dostosowuje się do warunków, które mu stworzymy. Wynika to przede wszystkim z tego, że w Polsce doskonale odnajduje się, jako dziko rosnące krzewy. Zatem krzew świdwa nie ma większych wymagań, jeżeli chodzi o podłoże. Nawet jeżeli gleba nie będzie zbyt żyzna, a nawet zasolona, Cornus sanguinea wyrośnie na dorodny okaz. Nie ma także problemu z tym, by zasadzić go w ogrodach znajdujących się w dużych aglomeracjach. Ponieważ są to nieliczne krzewy ozdobne, które doskonale radzą sobie z zanieczyszczeniami powietrza.

Owoce derenia świdwy oraz dereń świdwa, czyli dereń pospolity jakoe ciekawe krzewy ozdobne i owocowe
Dereń świdwa – sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady, opis krzewu

Jeżeli chcemy uzyskać jak najliczniejsze owoce, a także liście i pędy, które przebarwiają się dekoracyjnie, powinniśmy krzewom zapewnić słoneczne stanowiska. Dereń pospolity dobrze czuje się również w półcieniu. W Polsce dereń o białych korzeniach i czarnych owocach często zasiedla parki, zieleń miejską, a nawet nieużytki. To tylko wskazuje na to, że nie będziemy mieć żadnych problemów z uprawą tego krzewu. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na nalewkę z derenia.

Dereń świdwa – zabiegi pielęgnacyjne

Skoro Cornus sanguinea nie ma większych wymagań uprawowych, nie musimy się obawiać skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Oczywiście pozostawiony sam sobie może zdziczeć i wydawać małe owoce lub w niewielkich ilościach. Jeżeli jednak zależy nam na zadbanej roślinie, dereń powinien być regularnie nawożony oraz podlewany. Krzew świdwa niezbyt dobrze znosi suszę, dlatego w czasie upałów, kiedy nie możemy liczyć na opady deszczu, należy zwiększyć intensywność podlewania.

W okresie wiosenno-letnim dereń o białych korzeniach i czarnych owocach lubi być nawożony. Świetnie w tym przypadku sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe. Możemy zdecydować się na naturalne preparaty, które przygotujemy we własnym zakresie. Pozytywnie na krzewie odbija się również jego ściółkowanie. Jeżeli chcemy dereń przycinać, powinniśmy robić to wczesną wiosną. Jest to wtedy tak zwane przycinanie odmładzające. Z krzewu usuwamy wszystkie stare pędy, które uschły lub uległy zniszczeniu. Sprawdź także artykuł o uprawie derenia kousa.

Dysponując młodymi sadzonkami, warto je sadzić w ogrodzie wiosną lub jesienią. Trzeba mieć na uwadze, że system korzeniowy silnie się rozrasta przez co dereń może nie być zbyt dobrym sąsiadem dla innych roślin. Świeżo zasadzony krzew należy intensywnie podlać. Wtedy przynajmniej będziemy mieli pewność, że przyjmie się do gruntu. Możemy stworzyć roślinie jeszcze lepsze warunki, jeżeli przed wsadzeniem spulchnimy podłoże. Wystarczy, że przekopiemy fragment ziemi, w którym planujemy uprawę derenia. Jeżeli zechcemy rozmnożyć krzew ozdobny, wystarczy, że w sezonie jesiennym usuniemy zdrewniałe pędy. Najlepiej ukorzenią się gałązki ścięte od samego dołu. Do efektywniejszych rozsadów, możemy zastosować specjalne ukorzeniacze. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dereniu pagodowym?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny