Dezynsekcja mieszkania - jak się przygotować?
Dezynsekcja mieszkania to usługa, która ma na celu wyeliminowanie szkodliwych owadów – karaluchów, rybików, pluskiew czy pcheł. Zabiegi owadobójcze można przeprowadzić na wiele sposobów. Właśnie dlatego należy się do nich odpowiednio przygotować. W jaki sposób? Przeczytaj.
Zacznij od zaplanowania przygotowań
Zanim zacznie się proces dezynsekcji, dokładnie zidentyfikuj szkodniki. Musisz mieć 100% pewności, z czym walczysz. To pluskwy, karaluchy, a może mrówki? Przed wybraniem konkretnej metody eliminacji szkodników, upewnij się, że to one. Dopiero wtedy będzie można poszukać sposobu na ich zwalczenie. Masz pewność, że problem przerasta twoje możliwości? A może nie jesteś pewien, jakie insekty masz w mieszkaniu? Wówczas najlepiej skontaktować się z profesjonalistami od dezynsekcji, na przykład w tym miejscu: https://dezpro.pl/oferta/dezynsekcja/.
Przed podjęciem kolejnych kroków możesz zebrać informacje na temat różnych metod dezynsekcji w twojej okolicy. Dopiero na tej podstawie wybrać możesz profesjonalistów, którzy zajmą się problemem. Wraz ze specjalistami będziesz mógł ustalić wybraną metodę pozbycia się szkodników. Jeśli chcesz przeprowadzić proces dezynsekcji samodzielnie, koniecznie przeczytaj wszystkie instrukcje oraz etykiety na narzędziach czy środkach chemicznych. Musisz mieć pewność, że będziesz używać ich poprawnie i zgodnie z przeznaczeniem.
Jak przygotować się do dezynsekcji mieszkania?
Załóżmy, że twoim wrogiem są pluskwy. To wyjątkowo trudne do wyeliminowania insekty. Uodparniają się bowiem na substancje czynne preparatów owadobójczych, przez co ciężko się ich pozbyć. Szkodniki chowają się również w najciaśniejsze szczeliny i żywią jedynie krwią ssaków. Jeśli będziesz je zwalczać ogólnodostępnymi środkami, najprawdopodobniej nie zadziałają.
Z pluskwami powinno się walczyć kontaktowo – zamgławianiem ULV lub za pomocą specjalnego opryskiwania. Profesjonalny zabieg dezynsekcji trwa ok. godzinę. Należy pamiętać, że podczas procesu eliminacji szkodników w mieszkaniu przebywać może wyłącznie technik – specjalista ubrany w odpowiedni kombinezon i maskę z filtropochłaniaczami. Aby mógł jak najlepiej wykonać swoją pracę, zadbaj o kilka szczegółów:
- Zabezpiecz folią i umocnij taśmą klejącą wszystkie sprzęty
elektryczne, takie jak radio, telewizor czy komputer. Dzięki temu nie
zdmuchnie ich zamgławiacz ULV. Jeśli nie masz folii, skuteczne będzie
też zarzucenie prześcieradła lub położenie koca. Masz możliwość
wyniesienia urządzeń elektrycznych? Najlepszych pomysłem będzie
usunięcie ich z pomieszczenia poddawanego dezynsekcji.
- Usuń z kanapy, tapczanów, narożników, foteli i łóżek wszelkie
oparcia oraz inne elementy, które można zdjąć. W takich miejscach
chowają się pluskwy, więc trzeba im odciąć do nich dostęp. Oprzyj
stelaże i materace pionowo o ścianę.
- Meble odsuń od ściany na minimum 30 cm. Dzięki temu środek przeciw insektom dotrze również w trudno dostępne miejsca.
- W mieszkaniu odkurz i umyj podłogi. Gdy tylko odkurzysz, pozbądź się worka z odkurzacza. Wówczas wraz z nim wyrzucisz część pluskiew i wzmocnisz skuteczność środków przeciw insektom.
Co jeszcze trzeba zrobić przed dezynsekcją?
Postaraj się schować przybory kuchenne, akcesoria toaletowe i wszelkie jedzenie do osobnych pojemników, worków foliowych czy szafek. Zabezpiecz wszystko za pomocą taśmy klejącej. Zasłony i firanki najlepiej ściągnąć i wyprać w wysokiej temperaturze – w ten sposób upewnisz się, że insekty się tam nie pojawią, gdy ponownie rozsuniesz kotary w oknach. Wyjmij wszystko z pojemników na pościel np. w łóżku czy innych meblach wypoczynkowych, takich jak fotel lub tapczan. Zanim spakujesz do worków, wypierz wszelakie poszewki razem z prześcieradłami i kocami w minimum 45 st. C. Następnie wszystko wysusz, spakuj i szczelnie zawiąż. Jeśli masz w domu legowiska i inne akcesoria dla zwierząt, również je wypierz i schowaj do worków na czas dezynsekcji.
Zwiń dywan, jednak nie wynoś go z mieszkania. Wszystkie rzeczy z przedpokoju, takie jak kurtki i buty, schowaj do szafy. Ukryj również każdą rzecz, która mogłaby zostać zdmuchnięta przez zamgławiacz. Skoncentruj się zwłaszcza na bardzo lekkich przedmiotach – zamgławiacz działa z dużą mocą. Ułóż na meblach fotografie i obrazy ramką do góry, aby można było oczyścić te powierzchnie. Układając je na podłodze, specjalista od dezynsekcji może mieć problem z poruszaniem się po mieszkaniu. Nie zapomnij również o zabawkach dla dzieci. Najlepiej całkiem wynieść je z mieszkania na czas dezynsekcji. Możesz również spakować je do dużego worka.
Ważne informacje – o czym warto pamiętać?
Jeśli twoim problemem są pluskwy, na pewno nie znajdziesz ich w książkach, ubraniach, szafach, dywanach czy urządzeniach elektronicznych. Pojawiają się tam bardzo rzadko – jeśli już, to wyłącznie przy bardzo dużym zapluskwieniu. Przygotowując się do dezynsekcji, lepiej skupić się na przedmiotach, które rzeczywiście powinieneś zabezpieczyć. Trzeba wszystko szczelnie pozamykać, a niektóre przedmioty powynosić. Odpowiednie przygotowanie do dezynsekcji jest ważne, bo dzięki niemu nie rozniesiesz pluskiew. Nie rozejdą się więc po mieszkaniu, aby dostać się do żywiciela.
Przed dezynsekcją warto porządnie odkurzyć łóżko, ale też jego okolice i wszelkie szczeliny. Wyczyść również listwy przypodłogowe i posprzątaj mieszkanie. Zadbaj o to, aby podczas zabiegu eliminacji insektów było jak najmniej przedmiotów, w których pluskwy mogłyby się schować. Pochowaj wszystkie ozdoby, np. zegary i doniczki. Jeśli to możliwe, udostępnij specjalistom swobodny dostęp do gniazdek elektrycznych, cokołów, listew przy podłodze, tylnych ścian mebli, karniszy, parapetów, ścian i różnych szczelin w mieszkaniu. Na czas zabiegu dokładnie zamknij wszystkie okna. Nie zapomnij też o schowaniu lekkich papierowych elementów – silny podmuch zamgławiacza ULV mógłby je zniszczyć.