Dimorfoteka ogrodowa - piękny kwiat - wysiew, uprawa, pielęgnacja, porady
Dimorfoteka to bardzo interesujący kwiat, który wyglądem swoich kwiatów przypomina słoneczniki. Niestety dimorfoteka ogrodowa nie jest aż tak znana w naszym kraju i dopiero zyskuje na popularności. Jeśli chcemy zakupić nasiona dimorfoteki ogrodowej lub też dimorfoteki pomarańczowej czy dimorfoteki mieszańcowej, powinniśmy najpierw dowiedzieć się, jak wygląda uprawa tych kwiatów i jakie mają one wymagania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach jednorocznych.
Dimorfoteka - skąd pochodzi ten kwiat
Dimorfoteka - Dimorphotheca, to roślina jednoroczna, która należy do rodziny astrowatych - Asteraceae. Rodzina ta jest jedną z największych rodzin, do których zalicza się około 23600 gatunków, pochodzących aż z 1620 rodzajów. Warto również wiedzieć o tym, że rośliny z tej rodziny mają wiele wspólnych cech charakterystycznych, zwłaszcza jeśli chodzi o budowę kwiatów.
Otóż kwiaty z tej rodziny charakteryzują się tym, że są one tak naprawdę kwiatostanami imitującymi kwiaty i składają się zazwyczaj z dwóch rodzajów kwiatów. Pierwszym z nich są kwiaty rurkowate, które występują wewnątrz koszyczka, a drugie to kwiaty języczkowe, wyglądające jak płatki kwiatów.
Warto wspomnieć, że dimorfoteka ogrodowa, dimorfoteka pomarańczowa i dimorfoteka mieszańcowa pochodzi z obszarów Afryki Południowej. Dlatego też w naszym kraju nie ma możliwości na to, by spotkać ją w stanie dzikim, a jedynie w uprawie w ogrodzie przydomowym.
Dimorfoteka - jakie są jej cechy charakterystyczne
Dimorphotheca to kwiat, którego pędy są owłosione, rozgałęzione i żebrowane. Osiągają one około 20-30 cm i bardzo często pokładają się po ziemi. Liście kwiatów są również owłosione, bardzo mięsiste, podłużne oraz wrębne, przez co bardzo łatwo można je poznać. Zatem niemal cała roślina pokryta jest włoskami.
Najistotniejszym elementem są jednak kwiaty, które pojawiają się od końca czerwca i zostają do jesieni. Koszyczki kwiatowe są dużych rozmiarów i wyrastają one na cienkich, owłosionych i sztywnych szypułkach. Kwiaty rurkowate są w ciemniejsze od kwiatów języczkowych, które są zazwyczaj pomarańczowe, białe i żółte. Dodatkowo błyszczące kwiatki mają ciemną, granatową plamę u nasady.
Warto wiedzieć, że pod wieczór i w pochmurne dni koszyczki się zamykają. Co więcej, w uprawie spotykane są również odmiany i mieszańce o większych kwiatach i różnych barwach, między innymi żółtych, morelowych czy łososiowych. Do popularnych gatunków należy dimorfoteka pomarańczowa i dimorfoteka mieszańcowa. Jeśli szukasz więcej inspiracji do ogrodu, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach rabatowych.
Dimorphotheca - jak przebiega uprawa
Decydując się na uprawę dimorfoteki, powinniśmy znać nie tylko charakterystyczne dla niej cechy wyglądu, ale przede wszystkim to, w jaki sposób powinna przebiegać jej uprawa. Jest to bardzo istotne, bo tylko przy prawidłowej uprawie osiągniemy pożądane efekty wizualne kwiatów.
Dimorfoteka to roślina, która wymaga słonecznego stanowiska i nie ma dużych wymagań glebowych. Ważne jest jednak to, by zapewnić jej glebę lżejszą, przepuszczalną i próchniczą. Warto jednak wiedzieć, że dimorfoteka nie może pozostać bez nawożenia, ponieważ kwiaty nie przybiorą odpowiednich barw i nie będą rosły tak silne.
Do rozmnażania tych kwiatów wykorzystuje się nasiona. I to w IV lub V następuje wysiew nasion na miejsce stałe albo do inspektu. Jeśli przestrzegamy wszystkich terminów wysiewu nasion, możemy mieć pewność, że nasze rośliny będą rozwijały się prawidłowo przy odpowiednich warunkach glebowych i tych dotyczących stanowiska.
Dimorfoteka pomarańczowa, tak jak i każda inna, w tym dimorfoteka mieszańcowa i dimorfoteka ogrodowa, doskonale radzi sobie w naszych ogrodach przydomowych i na rabatach. Można sadzić ją w grupie, zachowując przy tym rozstawę 30 × 30 cm. Można ją również zestawiać do kompozycji z innymi roślinami. Co więcej, roślinę tę spotkamy w kwiaciarniach, bo nadaje się ona na kwiat cięty i bardzo atrakcyjnie wygląda w bukietach. Jeśli więc chcemy hodować ten kwiat, musimy zastosować się do powyższych zasad.