Długosz królewski (Osmunda regalis)wymagania uprawowe i pielęgnacyjne

Atrakcyjna paproć ogrodowa – uprawa


Paproć wyróżnia się ciekawym krzaczastym pokrojem. Jej ozdobą są jasnozielone, długie liście, osiągające 2 m długości. Pierzaste liście wyrastają z podziemnego kłącza. Początkowo są zwinięte w tzw. pastorały i przybierają kolor brązowy. W całej okazałości zielone blaszkowate liście możemy podziwiać w maju. Jesienią liście przebarwiają się na żółto i brązowo. Na zimę opadają.

Długosz królewski (Osmunda regalis) wytwarza sporofile – liście zarodnionośne, z brązowymi zarodniami, widocznymi na spodniej stronie liścia oraz krótsze – liście płonne. Zarodniki, otoczone podwójną ścianą komórkową, odporne na wysychanie i wahania temperatury, w korzystnych warunkach, panujących w środowisku, kiełkują. Z kiełkujących zarodników wyrasta przedrośle z plemnikami, przedostającymi się do rodni. Od czerwca do lipca rozwijają się nowe rośliny - sporofity. Samodzielnie możemy rozmnażać paproć poprzez podział kłącza lub wysiewając świeże zarodniki.

Długosz królewski preferuje zacienione, wilgotne miejsca. Sadzonki powinniśmy sadzić wiosną, na stanowiskach o lekko kwaśnej i żyznej, przepuszczalnej, próchnicznej glebie. Paproć pięknie prezentuje się w zacienionych zakątkach ogrodu, w towarzystwie krzewów i drzew oraz nad oczkami wodnymi. Jest także efektownym soliterem. Warto przemyśleć miejsce nasadzenia, bowiem roślina nie lubi przesadzania.

Zasadzenie w ogrodzie paproci o większych rozmiarach, wymaga zachowania ostrożności. Przycinamy o połowę liście, bo w ten sposób roślina łatwiej zniesie zmianę otoczenia. Długosz królewski, wraz z ziemią, zebraną wokół bryły korzeniowej, powinien być zasadzony w obszernym dołku, by nie uległy uszkodzeniu korzenie. Obsypujemy bryłę korzeniowa żyzną ziemią z torfem, zasypujemy dołek i ziemię wokół paproci delikatnie ugniatamy. Po skończonym nasadzeniu, paproć podlewamy większą ilością wody. Chcesz zaprosić paproć do ogrodu? Sprawdź także ten artykuł o polecanych paprociach ogrodowych.

Długosz królewski (Osmunda regalis) - wymagania pielęgnacyjne

Pielęgnacja paproci polega głównie na dbałości o właściwą wilgotność gleby. W czasie upałów i okresów suchych wymaga obfitego i regularnego podlewania.

Paprocie nie wymagają zasilania. Jeśli zdecydujemy się na nawożenie, zastosujmy wieloskładnikowe nawozy mineralne. Korzystnie na rozwój paproci wpływają nawozy z naturalnego kompostu. Nie zaleca się stosowania obornika. Przenawożenie roślin może skutkować słabszą kondycją i pojawieniem się chorób.

Długosz królewski atakowany bywa przez ślimaki, które zjadają młode roślinki. Szkodniki są aktywne w nocy, w wilgotnym środowisku. Nie lubią towarzystwa rzeżuchy i tymianku, więc warto w sąsiedztwie paproci zastosować okrywowe rośliny obronne.

Długosz królewski jako popularna paproć, a także jej charakterystyka, wymagania, uprawa, stanowisko i pielęgnacja w ogrodzie
Długosz królewski - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Ściółkowanie miejsca nasadzenia paproci zapewni podłożu odpowiedni odczyn pH - użycie np. kory sosnowej wpłynie na podniesienie kwasowości gleby, zapewni roślinie odpowiednią wilgotność podłoża i stanowi dobrą ochronę przed chwastami.

Dekoracyjna paproć ogrodowa - odmiany długosza królewskiego

Długosz królewski ‘Purpucens’ – jest efektowną byliną, której młode liście przybierają czerwonawe ubarwienie - z czasem stają się soczyście zielone. Paproć dorasta do 150 cm wysokości. Może być nasadzana samodzielnie, dekorując ogród jako okazały soliter. Nadaje się do zastosowania w ogrodach naturalistycznych, tworząc roślinne kompozycje z innymi bylinami. ‘Purpucens’ preferuje wilgotne podłoże, więc doskonale sprawdzi się nad zbiornikami wodnymi. Rośliny wodne, porastające taflę ogrodowych oczek i rosnące nad nimi paprocie tworzą wyjątkowy widok. Paprocie tej odmiany są odporne na choroby i zimowe spadki temperatury.

Długosz królewski ‘Japonicum’ – jest wieloletnią odmianą,o pierzastych zielonych liściach.Dorasta do 200 cm wysokości. Okazała paproć o krzaczastym pokroju może samodzielnie dekorować ogród lub tworzyć efektowną zieloną ścianę, w nasadzeniu grupowym. Rośliny są odporne na niskie temperatury, wytrzymując spadek temperatury do -23 stopni Celsjusza. Odmiany Osmunda regalis sprawdzą się nad zbiornikami wodnymi, w których nasadzone są rośliny wodne, współtworząc specyficzny mikroklimat i przyjazne środowisko dla życia roślin, ryb i owadów. Sadzonki ‘Japonicum’ sadzimy na stanowisku o lekko kwaśnej glebie, dostatecznie wilgotnej i żyznej, po 9 – 12 roślin na 1m kw.

Mniejsze odmiany długosza królewskiego to oryginalne rośliny okrywowe, wykorzystywane w cienistych i wilgotnych zakątkach ogrodów naturalistycznych:

  • odmiana ‘Gracilis’ – dorasta do około 80 cm,
  • odmiana ‘Cristata’ – osiąga około 90 cm,
  • odmiana ‘Laurin’ – o wysokości około 45 cm.

Uprawa paproci – porady dla początkujących ogrodników

  1. Paprocie sadzimy po zacienionej stronie domu. W ogrodzie zapewniamy im stanowisko pośród drzew i krzewów, pamiętając, że w naturze rośliny najchętniej rosną w cieniu, w wilgotnych lasach. Warto także zadbać o miejsce nasadzenia osłonięte przed podmuchami wiatru, które wysuszają liście i mogą stać się przyczyną ich uszkodzenia.
  2. Do podlewania paproci nie używamy zimnej wody wodociągowej. Zanim przystąpimy do podlewania, odstawmy wodę w słoneczne miejsce na jeden dzień, by zapewnić jej przyjazną roślinom temperaturę.
  3. Liście długosza królewskiego opadają na zimę. Pozostawmy wokół rośliny uschnięte liście, które usuniemy na wiosnę.
  4. Zamiast trawników możemy zasadzić paprocie, które sprawdzą się, jako efektowne rośliny okrywowe.
  5. Sadzonki długosza królewskiego oraz odmiany tej atrakcyjnej rośliny kupujmy w sprawdzonych sklepach i centrach ogrodniczych. Rynek ogrodniczy oferuje gotowe sadzonki paproci, w niewygórowanych cenach.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny