Dlaczego przycinanie jest ważne

Podstawowa pielęgnacja ogrodów (sprawdź na: https://acerogrody.pl/pielegnacja-ogrodow) dotyczy tylko niektórych roślin, przede wszystkich krzewów ozdobnych, tak popularnych w polskich ogrodach. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki dobrze znoszą ten rodzaj pielęgnacji (tu można wymienić m.in. pigwowiec, różanecznik, wawrzynek). Przed przystąpieniem do przycinania dobrze jest więc sprawdzić wymagania konkretnego krzewu.

W jakim celu przycina się krzewy? Po takim zabiegu rośliny zyskują na urodzie. Bez zbędnych, odstających gałęzi wydają się bardziej atrakcyjne i zajmują mniej miejsca, co czasem ma duże znaczenie. Jednak względy wizualne to nie wszystko. Dobrze wykonane cięcie ma – oprócz wydobycia walorów dekoracyjnych – poprawić zdrowotność roślin. Systematyczne, umiejętne usuwanie zbędnych konarów stymuluje bowiem wzrost pozostałych pędów i poprawia ogólną kondycję całej rośliny. Przycinane regularnie krzewy zwykle też obficiej kwitną i owocują.

Kiedy przycinamy przydomowe krzewy

Zasada jest prosta: większość liściastych krzewów ozdobnych należy przycinać w okresie spoczynku, czyli zimą i bardzo wczesną wiosną. Zwykle do takich prac jest wybierany luty i marzec. Należy pamiętać, by nie odkładać usuwania zbędnych gałęzi na później. Wykonywanie tych prac latem osłabia większość roślin.

Rodzaje przycinania gałęzi:

  • Po posadzeniu: to często warunek, by roślina dobrze się przyjęła. Najpierw należy usunąć uszkodzone i zbyt długie korzenie. Kolejnym krokiem jest cięcie chorych i słabych pędów i skrócenie pozostałych.
  • W celu uformowania korony: przeprowadza się systematycznie każdej zimy. Przez pierwsze dwa-trzy lata usuwa się jeden z dwóch głównych pędów. Cięcia w późniejszych latach sprawiają, że młode pędy mają lepszy dostęp do światła. Dzięki temu kwitnienie jest bardziej obfite.
  • Odmładzające: polega na przycięciu kilku najstarszych pędów i ma pobudzić do wzrostu nowe – tak, by stworzyły nową koronę.
  • Usuwanie przekwitłych kwiatów: polega na przycinaniu wierzchołków pędów wraz z przekwitłymi kwiatami. Zabieg ma na celu przedłużenie kwitnienia krzewów.
  • Sanitarne: polega na wycinaniu wszystkich uszkodzonych gałęzi (chorych, przemarzniętych czy z uszkodzeniami mechanicznymi).
  • Dla rozluźnienia korony: wykonywane co kilka lat na starszych krzewach, by zniwelować nadmierne zagęszczenie.

Są też krzewy (np. winorośl), których cięcie przeprowadza się już po ruszeniu wegetacji lub nawet później, w połowie lata.

Prace w ogrodzie warto zlecić profesjonalistom

Aby przydomowe ogrody pięknie wyglądały, trzeba o nie dbać o każdej porze roku. Z doświadczenia firmy Acer Ogrody w Białymstoku wynika, że te najcięższe, najbardziej absorbujące prace (na przykład pielęgnacyjne i sanitarne przycinanie krzewów) właściciele ogrodów często powierzają specjalistom. Zapraszamy do współpracy w tym zakresie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej