Dokarmianie ptaków – czym dokarmiać ptaki w zimie?

W najbliższym otoczeniu człowieka żyje wiele ptaków. Lubimy je obserwować, podziwiając ich ruchliwość, czasem wsłuchując się w ptasie trele. Obecność skrzydlatych gości w ogrodzie przynosi wiele korzyści. Warto przypomnieć, że pokarmem ptaków są owady. Wróble, pliszki lub sikorki zjadają uciążliwe komary, muchówki, larwy i poczwarki. Do eliminacji owadów i gąsienic przyczyniają się szpaki.

Jednak nie zawsze dzikie ptaki są mile widziane. Żerujące w sadach wiśniowych i czereśniowych szpaki, kwiczoły i gawrony wyrządzają duże szkody. Osłanianie całych sadów ochronnymi siatkami lub przepędzanie ptaków przy pomocy specjalnych detonatorów, jest zabiegiem kłopotliwym i kosztownym. Problemem są także ptaki, wyjadające nasiona traw. Na kilkuletnich trawnikach ptaki urządzają sobie suchą kąpiel, co skutkuje zniszczeniem darni. Sposobem na ochronę plonów, głównie wiśni i czereśni, jest posadzenie w pobliżu drzew owocowych krzewów czeremchy, morwy oraz dzikiej czereśni. Ptaki z pewnością przeniosą się na krzewy, bogate w ich ulubione owoce.

Dokarmianie ptaków w zimie pomoże przetrwać im trudny okres. Warto ustawić w ogrodzie karmniki. Ptasie jadłodajnie powinny znajdować się w bezpiecznym i zacisznym miejscu, do którego nie będą miały dostępu psy i koty. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie karmy w karmniku, wyposażonym w zasobnik. Ziarno pozostanie zdrowe, bo nie będzie zanieczyszczane ptasimi odchodami, a opady deszczu lub śniegi nie doprowadzą do zawilgocenia żywności.

Zasobnik wystarczy raz na jakiś czas uzupełnić świeżym ziarnem. Ptaki będą także wdzięczne za niesoloną świeżą słoninę i niesolony świeży smalec – to odpowiednia karma dla sikorek, dzięciołów i kowalików. Ptaki te chętnie sięgną również po orzechy. Przysmakiem ptaków jest łuskany słonecznik, rodzynki, pszenica, gruba i drobna kasza, a w przypadku wodnego ptactwa również czerstwe białe pieczywo oraz susz z zielonek, w postaci granulatu. Dożywianie ptaków rozpoczynamy listopadzie, a kończymy na przełomie marca i kwietnia – głównym wskaźnikiem rozpoczęcia i zakończenia dokarmiania jest pogoda.

Ptaki chętnie żerują na ogrodowych krzewach, na których owoce utrzymują się przez okres jesienno-zimowy. Do szczególnie wartościowych roślin należą, np.

  • irga pozioma, wabi ptaki do wiosny bogactwem drobnych czerwonych owoców,
  • jarzębina, dostarcza owoców do późnej jesieni,
  • kalina szerokolistna, o czerwonych owocach, które czernieją jesienią,
  • berberys Thunberga, tworzy liczne czerwone owoce, pozostające na krzewie do wiosny. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o berberysach.
Ptaszki zimą w karmniku oraz dokarmianie zwierząt zimą, zwierząt leśnych, dokarmianie ptaków
Dokarmianie ptaków i dokarmianie zwierząt zimą, czyli co wolno, a czego nie

Małe zwierzęta w ogrodzie – kiedy potrzebne jest dokarmianie zwierząt zimą?

Nasz ogród tętni życiem. Jest domem dla wielu małych zwierząt, które, podobnie jak ptaki, są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami. Możemy pomóc im przetrwać zimę, organizując bezpieczne schronienie, bowiem pozostają w zimie w stanie hibernacji.

Jeże - są zwierzętami, prowadzącymi nocny tryb życia. Ich pożywieniem są głównie owady oraz dżdżownice i inne drobne zwierzęta. Dzięki obecności jeży w ogrodzie w sposób naturalny zostanie ograniczone występowanie szkodników roślin, np. turkucia podjadka lub ślimaków. W zimie jeże zapadają w sen zimowy, więc nie musimy ich dokarmiać. Warto zostawić im stertę suchych liści, w których będą mogły się zakopać. W mniej uczęszczanych zakamarkach ogrodu możemy ustawić domek, w którym znajdą bezpieczne schronienie do wiosny. Jeże w Polsce objęte są częściową ochroną gatunkową.

Nietoperze – żywią się owadami, likwidują uciążliwe komary i szkodniki roślin. Ich schronieniem w ogrodzie są dziuple i specjalne budki, w których bezpiecznie przetrwają zimę. Możemy udostępnić nocnym łowcom ogrodową szopkę. Nietoperze podlegają ścisłej ochronie gatunkowej.

Wiewiórka – w ogrodzie jest uroczym gościem, chętnie wykorzystującym na swoje schronienie ptasie gniazda oraz przeznaczone dla nich budki. Puszyste ssaki zapadają w sen podczas mroźnej zimy, a powracają do aktywności, gdy temperatura się podniesie. Po przebudzeniu wiewiórki szukają swoich zapasów, które zgromadziły jesienią, jednak często zamarznięta ziemia utrudnia im skuteczne poszukiwania.

Dożywianie wiewiórek polega na wykładaniu pożywienia w kilku stałych miejscach. Dobrym pomysłem jest zamontowanie karmników dla wiewiórek, do których nie będą miały dostępu koty i odwiedzające ogród ptaki. Najlepsze dla wiewiórek menu składa się z orzechów, nasion słonecznika oraz wysuszonych nasion kukurydzy, a także z kasztanów, jabłek, gruszek, rodzynek lub marchwi.

Dożywianie zwierząt leśnych - czym dokarmiać sarny?

Jeśli ogród znajduje się niedalekiej odległości od lasu, mogą odwiedzać go sarny, które lubią spożywać rosnące w nim rośliny. Zwierzęta zimą mogą wyrządzić spore szkody, bowiem głodne, obgryzają korę drzew. Zimą szukają pożywienia pod śniegiem, zjadają owoce pozostające na krzewach, nasiona roślin, żołędzie, a nawet orzechy. Jeśli zamierzamy dokarmiać sarny, zasięgnijmy profesjonalnej porady u leśniczego, bo niewłaściwie przeprowadzone dożywianie może być dla zwierząt groźne.

W lasach ustawiane są paśniki dla leśnych mieszkańców. Dożywianie dzikich zwierząt odbywa się jedynie w czasie ostrych mrozów. W paśnikach, zabezpieczonych przed opadami, znajdują się suche składniki pokarmowe, np. siano, karma mokra, w postaci buraków, ziemniaków, kapusty lub kiszonek oraz składniki treściwe, takie jak ziarna rozmaitych zbóż, żołędzie lub kasztany.

Z paśników, oprócz saren, korzystają łosie, jelenie, daniele, dziki i zające. Znajdujące się obok paśników lizawki dostarczają mieszkańcom lasów niezbędnych do życia pierwiastków. Możemy ułatwić leśnikom dokarmianie zwierząt zimą, dostarczając żywności – warzyw, zebranych kasztanów i żołędzi.

ikona podziel się Przekaż dalej