Czym jest dom prefabrykowany?

Dom prefabrykowany to rodzaj budynku mieszkalnego, który jest wykonywany z gotowych elementów (prefabrykatów). Części składowe domu, takie jak np. ściany czy stropy są najpierw wykonywane w fabryce, a następnie przewożone na plac budowy i łączone ze sobą. Ze względu na produkcję części składowych w fabryce, proces budowy takiego domu jest odporny na warunki atmosferyczne.

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na budowę domu z prefabrykatów, jest krótki czas budowy. Postawienie samej konstrukcji może zająć zaledwie kilka dni. Wśród zalet wymieniana jest także energooszczędność takiej konstrukcji. Stworzone w fabryce moduły do budowy budynku zapewniają lepszą izolację cieplną niż w przypadku domów szkieletowych.

Dom szkieletowy - czym się charakteryzuje?

Drugim popularnym typem są domy szkieletowe. Jak sama nazwa wskazuje - są one budowane na podstawie drewnianego szkieletu, który stanowi podstawę całej konstrukcji. Szkielet ten jest następnie wypełniany izolacją termiczną. Elewacja takiego domu jest zazwyczaj drewniana, jednak warto wiedzieć, że nie musi być. Można ją bez problemu otynkować i pomalować na dowolny kolor.

Budowa domu szkieletowego jest o wiele dłuższa niż w przypadku prefabrykowanego odpowiednika - może trwać nawet kilka miesięcy. Ten rodzaj domu szybko się nagrzewa, co jest plusem, jednak równie szybko traci ciepło po wyłączeniu ogrzewania. Szybkie nagrzewanie się może być również dużym problemem podczas upalnych, letnich miesięcy.

Dom prefabrykowany i szkieletowy - najważniejsze różnice

Domy prefabrykowane oraz szkieletowe mają ze sobą trochę wspólnego. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że dom prefabrykowany to podtyp domu szkieletowego, ponieważ są one stawiane w podobny sposób. Główna różnica polega jednak na tym, że ściany domów z prefabrykatów tworzone są w fabryce, a konstrukcji szkieletowych na placu budowy.

Różny może być także proces wykańczania konkretnych elementów. Domy prefabrykowane Danwood mają często już gotowe ściany z oknami i wykończeniem. W przypadku szkieletów konieczne jest samodzielne zrobienie wykończenia. Podstawowa różnica pomiędzy tymi rodzajami opiera się jednak na tym, że w jednym przypadku stawiamy na miejscu szkielet budynku, a w drugim łączymy ze sobą gotowe już elementy.

ikona podziel się Przekaż dalej