Domek letniskowy może służyć cały rok. Sprawdź, jak go ocieplić
Posiadacze domków letniskowych są szczęściarzami! Mogą spędzać czas na łonie natury i odpoczywać w dowolnej chwili. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że klasyczne rozwiązania są jedynie sezonowe - sprawdzają się tylko w ciepłe dni. Warto więc ocieplić konstrukcję i sprawić lokum, z którego będzie można korzystać cały rok.
Jak ocieplić domek letniskowy?
O tym, jak ocieplić domek letniskowy, decyduje jego właściciel. I dotyczy to nie tylko materiałów, ale także wykonania. Można skorzystać z pomocy fachowców, ale jeśli mamy odpowiednią wiedzę i czujemy się na siłach, możemy bez problemu zrobić to sami. W ten sposób zaoszczędzimy na kosztach robocizny. Trzeba będzie zakupić jedynie materiały. Jeśli jednak zdecydujemy się na współpracę z firmą, pamiętajmy, aby wybrać taką, która jest na rynku długo i cieszy się dobrą opinią.
Należy też rozgraniczyć sam termin ocieplenia. Okazuje się, że termoizolacja sprawdza się także latem. Domki letniskowe - zwłaszcza te z drewna - szybko się nagrzewają, ale też szybko wychładzają. Zastosowanie dobrej izolacji pozwala na uniknięcie obu tych zjawisk. W ten sposób ustabilizujemy temperaturę w całym domu. Lepiej jest docieplić domek letniskowy wtedy, gdy będziemy mieć solidną konstrukcję i najwyższej jakości materiały. Dlatego tak ważne jest, aby postawić porządny domek, który nie będzie nam generował dodatkowych kosztów. Ofertę tego typu domków letniskowych można znaleźć w ofercie firmy Sodas: https://www.domki-sodas.pl/70-domki-letniskowe-z-drewna
Ocieplenie domku krok po kroku
Przy ociepleniu naszego domku, na ocieplenie musimy patrzyć bardziej holistycznie niż mogłoby się to wydawać. Jednak wystarczy przestrzegać kilku sprawdzonych punktów, aby zyskać jak najlepszy efekt:
- Zacznijmy od miejsca, w którym on stoi. Jeśli jednak dopiero chcemy go postawić, pamiętajmy o odpowiedniej izolacji od spodu, dzięki temu zniwelujemy utratę ciepła przez podłogę. Natomiast gdy już mamy nieruchomość i chcemy założyć izolację, również zacznijmy od dołu - tyle że tu już nie ocieplamy spodu domku, a jego podłogę.
- Następnie okładamy ściany i dach. Ewentualnie decydujemy się na wymianę stolarki okiennej.
- Aby skutecznie zapobiec wychładzaniu oraz nagrzewaniu się wnętrza, warto zastosować sprawdzone materiały. Dobrym rozwiązaniem będzie wełna mineralna czy pianka PUR. Niestety, ocieplenie wewnętrzne będzie wiązało się z przykryciem drewnianych belek, ale coś za coś - uzyskanie całorocznego lokum wydaje się bardziej praktyczne od aspektu estetycznego.
Ocieplenie można położyć zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz budynku. W przypadku domów drewnianych częściej wybierana jest ta pierwsza opcja, ponieważ pozwala zachować naturalny wygląd domku z zewnątrz.
materiał partnera