Domowe sposoby na komary. Zobacz, jak w ekologiczny sposób pozbyć się komarów
Ledwie ociepli się na dobre, a już pojawiają się jak co roku i atakują nas komary – małe, uciążliwe szkodniki, które swoim brzęczeniem w sypialni każdego mogą wyprowadzić z równowagi. Mimo całej irytacji, jaką wzbudzają, komary nie są bez znaczenia dla naszego ekosystemu. Razem z innymi uznawanymi przez nas za szkodniki gatunkami są nieodzowną częścią łańcucha pokarmowego. Bez nich wiele innych żywych istot umarłoby z głodu. Z tego względu, zanim sięgniemy po chemiczne zwalczanie komarów, dobrze jest wypróbować naturalne środki i metody przeciw komarom.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owadach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Odstraszanie komarów w domu i w ogrodzie
Nawet jeśli w pierwszym odruchu wydaje nam się inaczej, komary (a także kleszcze, roztocza, pchły i inne zwierzęta niecieszące się najlepszą opinią) pełnią ważną rolę w ekosystemie. Krótko mówiąc, wytępienie tak zwanych szkodników, na co wiele osób miałoby ochotę, spowodowałoby zerwanie łańcucha pokarmowego. Larwy komarów oczyszczają też wodę, ponieważ żywią się cząstkami organicznymi. Dlatego totalne chemiczne zwalczanie komarów na jakimś obszarze dobrze jest zostawić jako wariant ostateczny i wykorzystać najpierw naturalne domowe sposoby na komary.
Szeroko rozprzestrzenione jest przekonanie, że komary lecą do światła – jest to jednak nieporozumienie. Rozmaite gatunki komarów wykazują aktywność w różnych porach dnia. Są komary aktywne w dzień, komary latające nocą oraz takie, które ożywiają się o zmierzchu. Szczególnie dużo komarów można spotkać wieczorem. Komary, a ściśle mówiąc, samiczki będące na „krwistej” diecie, kierują się przede wszystkim nosem: z daleka wyczuwają zapach człowieka oraz orientują się na wydychany dwutlenek węgla. Kiedy więc światło w sypialni zostanie zgaszone, ale okno szeroko otwarte, komary nadal będą wlatywać. I to z ponad kilometrowej odległości. Koncentracja dwutlenku węgla jest szczególnie wysoka w okolicach głowy.
Komary reagują poza tym na pot, a w szczególności na powstający na skórze podczas rozkładu na skórze kwas masłowy, kwas mlekowy i amoniak. Ważną rolę odgrywa temperatura ciała – im jest wyższa, tym bardziej człowiek się poci, i tym bardziej staje się atrakcyjny dla komarów.
Komary nikogo nie wyróżniają świadomie w swoich wyborach; opinia, że kobiety są bardziej narażone na ukąszenia, jest nieprawdziwa. Niemniej jednak, na skutek cieńszej i bardziej wrażliwej skóry, kobiety rzeczywiście mogą bardziej odczuwać ich skutki. Co ciekawe, komary bywają wybredne, jeśli mają wybór. Jeśli nawet ktoś, przebywając w grupie, jest rzadko przez nie wybierany, to kiedy znajdzie się bez towarzystwa innych osób, może liczyć na duże zainteresowanie ze strony komarzyc.
Najlepsze środki na komary - ochrona bez użycia chemii
Ochrona przed komarami metodą mechaniczno-optyczną
- Zapobieganie poprzez odpowiednie ubranie – Zaletą jest nakrycie głowy i długie ubranie, które zasłania możliwie całe ciało, szczególnie narażone na ukąszenia okolice kostek nóg. Dobrze jest zakładać długie buty – to nic, że trochę nieodpowiednie do stroju, ale za to skuteczne – i wkładać nogawki spodni w skarpety. Lepsze są luźne tkaniny, ponieważ przez przylegające do ciała komar przebije się bez problemu. Należy preferować jasne kolory, ponieważ ciemne przyciągają owadzich krwiopijców.
- Siatki i moskitiery do sypialni – Szczególnie w rejonach bogatych w komary wszystkie okna powinny być zabezpieczone siatką. Jest niezbyt droga i prawie zawsze daje się łatwo zamontować. Zwłaszcza w sypialni alternatywą dla siatki w oknach może być moskitiera. Ten bardzo prosty i bardzo skuteczny zabieg nie tylko w krajach tropikalnych pozwala na spokojny, wolny od komarów sen. Aby całość dobrze działała, trzeba zrobić zabezpieczenie z siatki o oczkach nie większych niż 1,2 mm, a krawędzie dobrze połączyć z materacem.
- Elektryczna klapka na muchy – Przy odrobinie wysiłku fizycznego można irytujące brzęczenie przerwać przy pomocy elektrycznej klapki na muchy. Praca ma sens w pomieszczeniach zamkniętych i skutkuje wolnym od owadów odpoczynkiem. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o opryskach na komary w ogrodzie.
Ochrona przed komarami przy pomocy naturalnych środków
- Likwidowanie zapachu ciała – Prysznic jest niestety tylko krótkotrwałym rozwiązaniem, ale bardzo uzasadnionym. Świeże skarpetki również redukują zdecydowanie zagrożenie ze strony komarów.
- Unikanie sztucznych aromatów – Odstawienie perfum i dezodorantów ma duży wpływ na intensywność ataku ze strony owadów, ponieważ szczególnie upodobały sobie słodkie nuty zapachów.
- Naturalny olejek cytronelowy – Wytworzony z trawy cytrynowej olejek eteryczny cytronella jest składnikiem wielu roślinnych repelentów. Rozpyla się go na skórę albo stosuje w formie kremu. Okres działania wynosi od jednej do półtorej godziny i dlatego nie wystarcza na całą noc. Ze względu na duże stężenie, nie zaleca się stosowania olejku na wrażliwą skórę dziecka.
- Olejki eteryczne licznych roślin – Działanie odstraszające w mieszkaniu i w ogrodzie mają składniki zawarte w wielu znanych roślinach. Jako odstraszacz komarów może służyć między innymi: eukaliptus, kocimiętka, pelargonia, bergamotka, orzech włoski, wawrzyn, drzewo herbaciane, pomidory, anyż, lawenda, szałwia, cynamon, sandałowiec i melisa cytrynowa. Każda roślina ma swój własny określony okres działania, ale nie dłuższy niż olejek cytronelowy. Olejki eteryczne wymienionych roślin można wykorzystać na trzy sposoby: jako spray albo krem, w postaci kilku kropli na ubranie albo w lampie zapachowej – podgrzana para działa bardziej intensywnie, niż czysty olejek.
- Dym z liści roślin – Dym palonych liści wielu roślin zawiera liczne substancje aromatyczne i skutecznie odstrasza komary. Zalicza się do nich wymienione wyżej rośliny, jak również fusy z kawy. Należy położyć je na talerzu i podpalić. Dym zawierający olejki eteryczne będzie działał jako odstraszacz komarów. Aby uzyskać równomierne i przyjemne wytwarzanie dymu, najlepiej jest użyć tabletek węgla drzewnego. Żarzą się powoli i doskonale nadają się do zamiany mięty, kawy i liści roślin w aromatyczny dym.
- Świece oraz świece zapachowe – Nawet zwykła świeca pomaga zredukować plagę komarów. Jeśli doda się olejku cytronelowego albo innego, skuteczność świecy znacząco się poprawia. Takie świece można jednak stosować tylko w dobrze wietrzonych pomieszczeniach i na otwartej przestrzeni. Alergicy i osoby z chorobami dróg oddechowych mogliby mieć problemy.
Co zrobić, kiedy odstraszanie komarów zawiedzie?
Nawet najlepsze środki na komary - odstraszające i zwalczające szkodniki - nie zapewniają całkowitej ochrony. Pierwszą oznaką tego, że sposób albo odstraszacz przeciw komarom nie okazał się skuteczny, jest wyjątkowo swędzący obszar wokół ukąszenia. Alergiczne swędzenie z zaczerwienieniem i obrzękiem jest wywołane reakcją na ślinę komara wstrzykniętą w skórę, która zapobiega krzepnięciu krwi. Skutki ukąszenia są różne u różnych osób; jedni odczuwają je na skórze przez kilka dni, podczas gdy inni zapominają o nich po kilku godzinach.
Jaki sposób jest skuteczny w niesieniu ulgi po ukąszeniu komara? Przede wszystkim szybkie działanie. Należy szybko schłodzić miejsce ukąszenia zimną bieżącą wodą albo okładem z żelu chłodzącego. Maść zawierająca środki przeciwhistaminowe albo hydrokortyzon łagodzi również obrzęk. Dobre domowe sposoby na komary, a właściwie skutki ich ukąszeń, to połówka cebuli albo plasterek cytryny, których kwasy schłodzą i zdezynfekują miejsce ukąszenia. Podobne działanie wykazuje ocet jabłkowy oraz twaróg. Ten ostatni działa przeciwzapalnie.