Nie da się jednak ukryć, że donice z cementu w ofertach sklepów ogrodniczych są dość drogie. Nie oznacza to jednak, że musimy z nich zrezygnować. Osoby, które lubią zajmować się pracami ręcznymi z powodzeniem mogą stworzyć cementowe doniczki samodzielnie. Nie jest to wcale trudne a koszt materiałów nie musi być wysoki. Sprawdźmy więc, jak wykonać własną donicę z cementu.

Artykuł powstał we współpracy z portalem o domu i ogrodzie Studiodomu.pl.

Cementowa donica - czy to dobry pomysł?

Wydawać by się mogło, że donica wykonana z cementu to dość ekscentryczny pomysł, który może się nie sprawdzić. Tymczasem te donice to aktualnie prawdziwy hit. Nie musisz więc obawiać się, że nie jest to rozwiązanie, które się sprawdzi. Donica z cementu nie tylko prezentuje się nietuzinkowo i oryginalnie ale również ze względu na swoją wagę lepiej sprawdzi się w ogrodzie, na tarasie czy na balkonie. Jest bowiem ciężka, dlatego prawdopodobieństwo, że wiatr zrzuci ją z kwietnika czy parapetu jest niewielkie. Warto również wspomnieć o tym, że może z powodzeniem posłużyć ci przez wiele sezonów. Beton jest co prawda materiałem, który chłonie wilgoć lub kruszeje z czasem pod wpływem promieniowania słonecznego, ale z problemem tym możesz poradzić sobie bez problemu gruntując powierzchnię swojej donicy.

Jaki cement wybrać do zrobienia donicy?

Aby donica prezentowała się doskonale a przy tym była łatwa do wykonania postaw na biały cement, który wymaga jedynie rozmieszania z ciepłą wodą a przy tym jest estetyczniejszy niż tradycyjny cement budowlany w kolorze szarym. Zaletą cementu białego jest również jego wysoka odporność, dzięki której twoja doniczka będzie przez dłuższy czas prezentować się idealnie. Warto wspomnieć również, że jest to cement, który stosunkowo szybko wysycha. Ceny tych produktów są zbliżone, nie musisz więc obawiać się, że przepłacisz.

Jak zrobić donicę z cementu?

Choć zrobienie donicy z cementu może wydawać się trudne, tak naprawdę każdy z nas jest w stanie sobie z tym poradzić. Potrzebujemy jedynie naczynia, które będzie formą naszej donicy. Może być to butelka, inna plastikowa doniczka, garnek, okrągłe naczynie - jednym słowem cokolwiek, co podpowie nam nasza wyobraźnia, lub co znajdziemy pod ręką.
Drugą kluczową kwestią jest zebranie materiałów, które posłużą nam jako budulec dla donicy (oprócz cementu). Możliwości jest tu naprawdę sporo. Część osób wykorzystuje kawałki papieru, inne różnego rodzaju tkaniny. Te dają bowiem naprawdę spektakularny efekt. Poniżej przedstawiamy trzy sposoby na wykonanie donicy z cementu z wykorzystaniem szmatek, firanek lub ręcznika.
Zanim jednak do nich przejdziemy, przyjrzyjmy się samemu cementowi. To jego właściwe rozrobienie jest bowiem niezwykle ważne dla powodzenia naszych działań. Przygotowana przez nas zaprawa cementowa powinna być rzadka, tak by bez problemu wsiąknęła w tkaninę, jednocześnie jednak nie może być zbyt płynna, aby nie ściekała w procesie wysychania naszej donicy. Najlepiej przygotować zaprawę, której konsystencja będzie przypominała gęsty jogurt lub śmietanę.

Donica ze szmat i cementu

Z całą pewnością masz w domu wiele kawałków materiału, które zostały przeznaczone na szmaty do sprzątania domu lub garażu. Teraz możesz wykorzystać je do przygotowania donicy. Zacznij od wyboru naczynia, wokół którego chcesz wykleić swoją donicę. Potnij szmaty na kawałki a następnie zamocz je w wodzie. Po kolei wyciskaj je z wody a następnie zamaczaj w zaprawie cementowej. Pozwól nadmiarowi cementu ścieknąć a potem delikatnie przyciśnij do formy swojej donicy. Po kolei nakładaj kolejne paski tkanin. Możesz skrzyżować je ze sobą, marszczyć, udrapować lub starać się nadać im gładką, równą powierzchnię - wszystko zależy jedynie od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Następnie pozostaw donicę w zacienionym miejscu do wyschnięcia przez minimum 12 godzin i wyjmij naczynie stanowiące podstawę twojej donicy. Jak widzisz, stworzenie własnej donicy ze szmat i cementu jest bardzo proste.

Donica z cementu i firanki

Jeśli chcesz by donica miała bardziej fantazyjna fakturę lub kształt lub zależy ci na tym, by pasowała do romantycznego wystroju tarasu lub balkonu w stylu vintage postaw na firanki. Praktycznie każdy z nas posiada w domu firany, których nie wiesza już na oknach. Im bardziej koronkowe i haftowane będą - tym lepiej dla efektu końcowego. Aby wykonać doniczkę z cementu i firanki postępuj podobnie jak w powyżej. Tym razem pozostaw jednak firanę w całości, lub wytnij z niej jeden duży kwadratowy fragment (najlepiej znacznie większy niż naczynie, z którego wykonasz formę doniczki. Firanę również zamocz w wodzie a następnie w zaprawie. Ułóż ją fantazyjnie na formie swojej doniczki. Możesz również zgarnąć za pomocą małej packi nadmiar zaprawy tak, aby faktura firany była bardziej widoczna. Ponownie pozostaw naczynie do wyschnięcia na co najmniej 12 godzin. Następnie delikatnie usuń naczynie, które stanowiło podstawę donicy. Efekt z pewnością spełni wszystkie twoje oczekiwania.

Donica z cementu i ręcznika

Kolejnym równie prostym sposobem na wykonanie efektownej donicy jest wykorzystanie ręcznika. Frota posiada specyficzna fakturę, która będzie widoczna również na ściankach doniczki. W tym przypadku postępujemy podobnie jak poprzednio a więc wycinamy kawałek materiału, namaczamy go w wodzie a następnie w rozrobionym wcześniej cemencie. Pozwalamy by nadmiar go spłynął a następnie owijamy ręcznikiem przygotowane naczynie mające pełnić rolę formy. Ręczniki wykonane są najczęściej z dość grubego materiału, dlatego tutaj, zamiast misternych drapowań możemy zdecydować się na stworzenie falbanek lub wyciągnięcie ku górze rogów materiału. Wszystko po to, by nadać donicy niepowtarzalny kształt i formę. Ręcznik pozostawiamy do wyschnięcia.

Ile kosztuje zrobienie doniczki z cementu? Orientacyjna cena

Koszt wykonania cementowej doniczki nie jest wysoki. W znaczącej mierze bazujesz bowiem na materiałach, które z pewnością znajdziesz w swoim domu. Potrzebujesz jedynie opakowania białego cementu, którego cena wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, pędzla za kilka złotych oraz małej butelki gruntu w płynie, za która również nie zapłacisz więcej niż kilkanaście złotych. Co więcej, zakupione materiały z powodzeniem wystarczą do stworzenia nawet kilku dużych donic. Koszt jednej oscyluje więc w granicach kilku złotych.

Co jeszcze musisz wiedzieć o doniczkach z cementu?

Niezależnie od tego jaki sposób na wykonanie doniczki z cementu wybierzesz musisz pamiętać, że jeśli chcesz wsypać do niej ziemię, w której posadzisz roślinę bezpośrednio powinna posiadać wywiercony w dnie otwór, który umożliwi odprowadzenie nadmiaru wody. Wówczas doniczkę warto umieścić na podstawce by uniknąć np. zamoczenia parapetu lub mebli.
Donica z cementu, która będzie wykorzystywana na zewnątrz powinna być odpowiednio zabezpieczona. Wykorzystaj do tego celu grunt głęboko penetrujący (ten sam, który wykorzystuje się do impregnowania ścian). Nałóż warstwę pędzlem zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz swojej doniczki. Pozwoli to na uniknięcie wchłaniania wilgoci.
Jeśli nie przepadasz za szarością i surową formą swoje cementowe doniczki możesz ozdobić. Wykorzystaj farby do malowania tynków, są trwałe, odporne na wilgoć oraz działanie promieni słonecznych. Nie obawiaj się, że będą dostępne tylko w dużych opakowaniach - w sklepie poproś po prostu o testery wybranych kolorów, wówczas wykorzystasz farbę w całości.

Podsumowując, jeśli lubisz zajmować się pracami ręcznymi i nie brakuje ci kreatywności - stworzenie własnej donicy z cementu nie będzie trudnym zadaniem. Da ci za to wiele satysfakcji i sprawi, że ozdobne rośliny w twoim domu i ogrodzie będą prezentować się jeszcze doskonalej.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej