Dracena

Ilustracja dracena

Dracena jest ciekawą rośliną ozdobną z pięknymi liśćmi. Przybierają różne kolory, w zależności od gatunku. Roślina świetnie nadaje się do domowej uprawy. Dracen na świecie jest sporo – istnieje ich ponad 40 gatunków. Roślina nie należy do wymagających. Do wzrostu potrzebuje rozproszonego światła, wilgotnej gleby i żyznego podłoża. Pielęgnacja draceny nie będzie kłopotem nawet dla ogrodnika-amatora.

Dracena - najpopularniejsze rośliny

Dracena - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Dracena – gatunki, opis, wymagania, uprawa, porady

Dracena to domowa roślina, którą od lat chętnie hodujemy w mieszkaniach. Kwiat ma niewielkie wymagania, a jego pielęgnacja jest prosta. Właśnie to sprawia, że chętnie trzymamy różne odmiany draceny w doniczkach. Jakie warunki należy zapewnić roślinie, aby mogła prawidłowo się rozwijać? Które rodzaje draceny warto mieć w domu? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat!

Najważniejsze wymagania draceny – to warto wiedzieć!

Charakterystyka i pochodzenie draceny, krok po kroku

Dracena to popularny sukulent, który rośnie na dziko w kilku krajach. Spotkać go można m.in. w Azji, Afryce, Meksyku i Australii. Roślina dzieli się na różne rodzaje, różniąc się kształtem liści, zabarwieniem i wielkością. Większość dracen można hodować w domu. To prosty w uprawie kwiat, który świetnie prezentuje się w doniczce. Wygląda jak egzotyczna palma, dzięki czemu wspaniale ozdobi każde wnętrze. Dracena jest prosta w pielęgnacji i nie wymaga wiele uwagi. Docenili ją zatem zwłaszcza amatorzy domowego ogrodnictwa.

Roślina odporna jest na zmienne warunki atmosferyczne. Niestraszny jest jej chwilowy brak podlewania, ponieważ dracena magazynuje wodę na pniu. Poza tym dracena ma zdolność do oczyszczania powietrza. Nic dziwnego, że ludzie tak bardzo polubili kwiat i postanowili ozdabiać nim swoje domy.

Najciekawsze odmiany draceny, które można hodować w domu

Na świecie istnieje ponad 40 gatunków draceny. Wiele z nich to wysokie, nawet kilkumetrowe drzewa, rosnące na bardzo grubych pniach. Wśród nich króluje dracena smocza i odwrócona. Jako że obie rosną naprawdę wysokie, lepiej uprawiać je poza mieszkaniem. W domu warto hodować mniejsze odmiany, które nadadzą się do doniczki. Na szczególną uwagę zasługują poszczególne draceny:

  • Dracena „Marginata” – mówi się o niej „królowa dracen”. Profesjonaliści określają odmianę „draceną  obrzeżoną”. Roślina rośnie naturalnie na Madagaskarze. Wyróżnia się pióropuszem ostro zakończonych liści, które przybierają różne kolory. Na dziko „Marginata” to okazała palma dorastająca nawet do 3 metrów wysokości. W hodowli domowej nie będzie mieć jednak więcej niż 2 metry.
  • Dracena „Fragrans” – mówi się o niej dracena wonna lub smokowiec wonny. Rośnie w Afryce. Ma bardzo gruby pień oraz lancetowate, szerokie liście, które wyglądem przypominają parasol. Liście są naprawdę duże, ponieważ dorastają nawet do metra wysokości. Dracena wydziela intensywny zapach, stąd też określa się ją jako wonną.
  • Dracena „Sandera” – miłośnicy roślin określają ją również jako „szczęśliwy bambus”. Kwiat pochodzi z Azji i przez swój wygląd bardzo często brany jest za bambusowe drzewko. Dracena jest łatwa w uprawie, dlatego wiele osób decyduje się hodować ją w mieszkaniu.
  • Dracena „Reflexa” – nazywana też draceną odwróconą. Może dorosnąć do jednego metra wysokości. Ma lancetowate, gęste liście, które są łukowato wygięte. Dracena potrzebuje dużo ciepła, aby mogła prawidłowo się rozwijać. Właśnie dlatego w pomieszczeniu, gdzie rośnie, temperatura nie może być mniejsza niż 15 st. C.
  • Dracena „Dermensis” – czyli dracena deremeńska. Dorasta do 2 metrów i ma duże, szerokie liście. Wyróżniają się one żółtymi, białymi albo kremowymi paskami. Wśród gatunku wyróżnić można kilka odmian, m.in. „Yellow Edge” i „Lemon Lime”.
  • Dracena „Surculosa” – dracena rozgałęziona, bo tak brzmi nazwa rośliny w tłumaczeniu na język polski, przypomina gatunek bambusowy. Nadaje się jednak do domowej hodowli, ponieważ rośnie mniejsza niż bambusowe drzewko. Charakteryzuje się wielobarwnymi liśćmi, które mają nieregularne paski, plamki oraz kropki. Najmniej dostępną odmianą jest „Milky Way”, która ma białe paski. Wielbiciele roślin uważają ją za jedną z najpiękniejszych dracen świata.
  • Dracena kompaktowa – ma ciemnozielone, zwarte liście. Wyróżnia ją cienki pień, który ma tylko 5 centymetrów szerokości. Roślina wzrasta przy tym nawet do jednego metra, co daje niesamowity kontrast. Dracena jest prosta w uprawie. Nie przepada jednak za mocno nasłonecznionymi stanowiskami. Znakomicie filtruje powietrze, więc warto ustawić kwiat w sypialni. Dzięki jego właściwościom będzie można szybciej i spokojniej zasnąć.

Domowa dracena – sprawdź, jakie warunki są dla niej najlepsze

Pielęgnacja, podlewanie i uprawa draceny

Dracena nie ma wielu wymagań. Z tego względu polecana jest amatorom domowego ogrodnictwa. Uprawa draceny jest bardzo prosta, zatem każdy poradzi sobie z rośliną. Pamiętając o podstawowych warunkach, jakie musi mieć zapewniony kwiat, z pewnością zaowocuje kwitnieniem. Najważniejsze dla draceny jest ciepło. Pomieszczenie z rośliną powinno zostać nagrzane minimum do 15 st. C. Nie wolno doprowadzać do drastycznych spadków temperatury w pokoju, gdzie stoi dracena. W przeciwnym wypadku roślina nie będzie mogła prawidłowo się rozwijać. Dracena bardzo lubi przebywać na słońcu. Nic w tym dziwnego – rośnie na dziko w krajach, gdzie na co dzień jest bardzo dużo światła. Największego dostępu do słońca wymaga jednak dracena o barwnych liściach. Bardzo ważne, aby zapewnić jej dużo światła – inaczej liście stracą kolor. Cień nie jest dobry dla draceny, jednak zbyt ostre słońce może narazić liście na poparzenie. Jaki więc powinien być złoty środek? Zdecydowanie najlepiej, aby roślina rosła w półcieniu.

Dracena znakomicie radzi sobie z suchym powietrzem. Nadaje się do uprawy w domu, ponieważ nie są jej straszne nawet bardzo trudne warunki. Trzeba jednak systematycznie pryskać wodą na liście draceny. Wówczas roślina będzie mogła cieszyć nasze oczy wspaniałymi, intensywnymi barwami. Pryskanie liści zaleca się robić zimą. Gdy w sezonie grzewczym wilgotność powietrza spada, może być za niska dla draceny. Jeśli masz odmianę z wielobarwnymi liśćmi, będą one wymagać dużo wilgoci. Warto też przecierać liście z kurzu. Najlepiej sprawdzą się do tego specjalne wilgotne ściereczki do roślin, które dostać można w profesjonalnych sklepach ogrodniczych.

Nie trzeba specjalnie nawadniać draceny. Roślina nie potrzebuje dużej ilości wody, aby mogła się rozwijać. Powinno się podlewać ją oszczędnie – szczególnie zimą oraz latem. Właśnie wtedy dracena bowiem odpoczywa. Wiosną i jesienią można podlewać roślinę częściej, jednak w dalszym ciągu nie można przesadzać z ilością wody. Kiedy najlepiej podlewać dracenę? Ogrodnicy uważają, że tylko w sytuacji, gdy ziemia będzie sucha. Dracena bardzo nie lubi, gdy podłoże jest wilgotne. Jeśli zostawisz ją przez dłuższy czas w wodzie, roślina może bardzo ucierpieć. Jej korzenie zgniją, przez co dracena może umrzeć. Nie wolno też jednak przesuszać draceny. Może to bowiem spowodować opadanie liści, bez których dracena będzie wyglądać mało efektywnie.

Nawożenie, przesadzanie i rozmnażanie draceny

Najlepsza ziemia dla draceny jest próchnicza, żyzna i nieprzepuszczająca. Dracena wzrasta pomiędzy marcem a sierpniem, czyli w ciepłe miesiące. Warto w tym czasie pomagać jej w przyroście, nawożąc co ok. 2 tygodnie. Nic się jednak nie stanie, jeśli będziesz robić to rzadziej – dracena to bardzo odporny kwiat. W chłodnych miesiącach nie powinno się nawozić kwiatów. Najszybciej rosną młode rośliny, więc na początku życia trzeba je przesadzać. Najlepiej robić to każdego roku. Jeśli roślina będzie w podeszłym wieku, przesadzaj ją co 2-3 lata. Każda kolejna doniczka musi być trochę większa. Na dnie powinien znaleźć się keramzyt, ewentualnie niewielkie kamyczki. Ziemia dla draceny powinna być uniwersalna. Możesz zdecydować się także na ziemię dedykowaną palmom.

Aby rozmnożyć dracenę, potrzeba sadzonek pobranych wiosną. Przed umieszczeniem ich w torfie należy spryskać sadzonki grzybobójczym preparatem. Najlepiej przechowywać sadzonki w temperaturze nie mniejszej niż 25 st. C. Następnie umieścić trzeba je w żyznej, przepuszczalnej glebie. Możesz też rozmnożyć dracenę poprzez fragmenty łodygi. Wówczas tnie się pęd na kawałki i umieszcza fragmenty w ziemi, każdy z osobna. To czasochłonny proces, jednak równie skuteczny. Dracenę rozmnożyć można również przez okłady powietrzne. Wystarczy lekko naciąć pęd i nałożyć na niego woreczek foliowy z ziemią. Korzenie powinny pojawić się pod nią w ciągu kilku tygodni.

Roślina bardzo rzadko choruje. Jeśli będzie miała jednak zbyt suche powietrze, problemem mogą okazać się suche końcówki liści. W okresie wzrostu draceny zaleca się pryskać bezpośrednio na nie. Roślina gubi liście? Przyczyną może być nieodpowiednia temperatura – zarówno za niska, jak i zbyt wysoka. Zbyt wysoka doprowadzić może też do pękania liści. Jeśli coś się dzieje z draceną, wiedz, że to nie problem rośliny. Większość jakichkolwiek problemów jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji kwiatów. Właśnie z tego względu trzeba zawsze pamiętać o zapewnieniu dracenie odpowiedniej temperatury, nasłonecznienia i wilgotności.

Ciekawostki na temat draceny – czy o nich wiedziałeś?

  1. Dracena jest piękną, ale niebezpieczną rośliną. Zawiera toksyczne dla zwierząt saponiny, które są szczególnie groźne dla kotów. Miauczący przyjaciele lubią podgryzać liście draceny. Jeśli będą robić to w nadmiernej ilości, doprowadzić to może do wymiotów u zwierzęcia. Stąd krótka droga do odwodnienia kota, a także uszkodzenia wątroby pupila.
  2. Pierwsi mieszkańcy Wysp Kanaryjskich, Guanczowie, uważali dracenę za magiczną roślinę. Przypisywali jej nadprzyrodzoną moc. Dlaczego? Bo po nacięciu liści albo kory, wypływająca żywica się utleniała. Zmieniała wtedy swój kolor na czerwony, przez co Guanczowie mówili o niej „smocza krew”.
  3. Dracena jest prawdziwym antidotum na zanieczyszczone powietrze. Roślina zwalcza unoszący się w powietrzu formaldehyd. W tylko jedną dobę może zmniejszyć jego zawartość w powietrzu o 70%! Usunie również szkodliwy benzen i trichloroeten, a także inne trujące związki.

Draceny to bardzo popularne rośliny doniczkowe. Świetnie sprawdzają się w warunkach domowych: są wytrzymałe, ładne, szybko się rozwijają i wybaczają nawet największe błędy uprawne. Dracena to bardzo liczne gatunki, które różnią się między sobą wymaganiami i rodzajami. Dowiedz się, jak pielęgnować te wyjątkowe rośliny doniczkowe.

Dracena – najbardziej popularne rodzaje

Dracena to kwiat doniczkowy, który można znaleźć w zasadzie wszędzie. Pojawia się w domach, w miejscach użyteczności publicznej i w różnych miejscach usług. Jest łatwa w uprawie i ceniona za ładny pokrój i wyjątkowe, bardzo ozdobne liście. Jednak rodzaj dracena obejmuje mnóstwo gatunków, różniących się od siebie przede wszystkim wyglądem.

Dracena obrzeżona (dracanea marginata)

Najbardziej popularna jest Dracena marginata, czyli dracena obrzeżona. Jest to gatunek o cieniutkich liściach, ostro zakończonych, które wyrastają jak pióropusz z wyprostowanych pędów. Dracena obrzeżona ma zdrewniały pień, który rozgałęzia się dwu-czterokrotnie, na każdym z rozgałęzień na szczycie pojawia się pióropusz liści. Są one najczęściej zielone, ale swoją nazwę Dracena marginata zyskuje ze względu na czerwone paski, które zdobią ich brzegi. W domu dracena obrzeżonaroślinie powoli, ale po kilku latach może być to naprawdę spora roślina doniczkowa. Podobnie jak dracena dermańska, która może mieć nawet 5 metrów wysokości w warunkach domowych. Jej przepiękne liście mają około 50 cm długości, są zielone i ostro zakończone. Dracena dermańska to jeden z gigantów doniczkowych. Więcej inspiracji na kwiaty doniczkowe zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Dracena smocza

W uprawie w domu spotykana jest nie tylko dracena obrzeżona, ale także dracena smocza, wyróżniająca się licznymi zdrewniałymi pniami, na szczycie których pojawia się wiecha soczyście zielonych liści. Dracena smocza jest dość wysoką rośliną, ładnie prezentuje się w warunkach domowych i nie ma szczególnych wymagań. Podobnie jak dracena wonna, zdecydowanie najciekawszy z podanych tutaj gatunków. Dracena wonna jest dość wysoka, może mieć nawet kilka metrów wysokości. Poza grubymi, intensywnie zielonymi liśćmi, które mogą mieć nawet 80 cm długości, jej ozdobność wynika z kwiatów. W starszym wieku dracena wonna zakwita raz w roku, wytwarza wtedy duże, białe kwiaty. Kwiat draceny wonnej ma intensywny zapach, któremu zawdzięcza swoją nazwę. To interesująca roślina doniczkowa.

Dracena Sandera (Lucky Bamboo)

Bardzo wyjątkowa jest dracena Sandera (Dracena Sanderina). Jest to znany na całym świecie Lucky Bamboo, mylnie uważany za bambus. Sprzedawana jest w formie gałązki zanurzonej w wodzie lub kremazycie, z której z biegiem czasu wyrastają pojedyncze, zielone liście. Dracena Sandera nie wymaga szczególnej uwagi i może być uprawiana nawet w samej wodzie. Warto jednak ją posadzić w doniczce, zwłaszcza, że naprawdę ładnie się prezentuje. Podlewanie draceny Sandera (Lucky Bamboo) jest szczególnie istotne, ta roślina doniczkowa bardzo lubi wodę. Dracena Sanderina często bywa prezentem, zdarza się także, że jest częścią większych kompozycji kwiatowych.

Dracena w warunkach domowych: wymagania

Dracena najczęściej nie ma szczególnie wygórowanych wymagań. Kwiat dobrze czuje się w słonecznym, jasnym stanowisku, jednak niekoniecznie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Pielęgnacja draceny najlepiej udaje się na wschodnich i zachodnich parapetach, na których ma rozproszone światło, a przez część dnia cień. Właśnie takie stanowisko jest najlepsze dla tej rośliny. Jeśli interesują cię inne kwiaty domowe, więcej inspiracji znajdziesz w tym artykule.

Temperatura przy uprawie draceny

Te rośliny doniczkowe lubią mieć zapewnione odpowiednią temperaturę. Nie może być ona niższa niż 13 stopni Celsjusza. Latem powinna być w okolicy 21 stopni Celsjusza. To optymalna temperatura do rozwoju draceny. W uprawie jest wtedy mniej podatna na typowe choroby draceny. Należy także zapewnić jej odpowiednie podłoże, żyzne i przepuszczalne.

Dracena a warunki w domu

Dracena lubi mieć wilgotne powietrze, dlatego należy często ją zraszać lub postawić ją w pobliżu nawilżaczy powietrza. Zwłaszcza w okresie zimowym należy bardzo dbać o jej nawilżenie, ponieważ wtedy powietrze jest suche pod wpływem ogrzewania centralnego. Te rośliny doniczkowe są poza tym jednak bardzo wytrzymałe. Wybaczają większość błędów uprawnych, dobrze znoszą zaniedbanie i długo pozostają ładne, dając znać o swoich potrzebach tylko zasychaniem i opadaniem dolnych liści. Jak pielęgnować dracenę by tego uniknąć?

Pielęgnacja draceny: podlewanie draceny

Pielęgnacja draceny nie jest szczególnie skomplikowana, dlatego na jej uprawę może się skusić nawet początkujący ogrodnik. Zwłaszcza Dracena Sanderina jest łatwa w uprawie i prawie nic nie trzeba przy niej robić, ale inne gatunki także nie wymagają jakiś szczególnych względów. Dracena przede wszystkim potrzebuje wody w odpowiednich ilościach.

Podlewanie draceny przeprowadza się najczęściej raz w tygodniu, zimą jednak warto to ograniczyć, zwłaszcza, jeśli kwiat jest postawiony w jakimś chłodniejszym miejscu. Podlewanie draceny przeprowadza się wtedy mniej więcej co 10-14 dni. Warto jednak sprawdzać, czy nie trzeba robić tego częściej – ziemia w doniczce nie powinna przeschnąć nadmiernie. Jeśli w domu masz także storczyki, przeczytaj artykuł: Jak podlewać storczyki - rady dla opornych ogrodników.

Podlewanie draceny robi się tylko miękką wodą, najlepiej odstaną. Jednak te rośliny doniczkowe mogą potrzebować także zraszania. Zarówno latem, jak i zimą, a może właśnie zimą zwłaszcza, warto dobrze zrosić liście draceny wodą. Dzięki temu roślina będzie miała zapewnione odpowiednio wilgotne warunki. Zaniedbanie w tym względzie nie powinno być większym problemem – roślina dobrze znosi przejściową suszę, jednak wtedy końcówki jej liści mogą zamierać, a same liście od dołu powoli opadać. Ważne jest także, by roślina nie była przelana. Nadmiar wody należy zlewać z podstawki, ponieważ nawet najlepsza pielęgnacja draceny nie sprawi, że roślina nie padnie ofiarą chorób grzybowej. Jak pielęgnować dracenę poza tym?

Pielęgnacja draceny: nawożenie i przycinanie

Wszystkie gatunki, z wyjątkiem Dracena Sanderina powinny być zasilane nawozem co dwa tygodnie. Pielęgnacja draceny wymaga regularnego nawożenia przez cały okres wegetacyjny, dzięki temu roślina rośnie zdrowo. Odpowiednie nawożenie jest także gwarancją, że roślina jest bardziej odporna na choroby draceny.

Nawożenie draceny

Do nawożenia używa się najczęściej nawozu uniwersalnego do roślin ozdobnych, najlepiej w formie płynnej. Nawóz używa się do podlewania, ponieważ wtedy przyswaja się najlepiej, a składniki odżywcze są magazynowane w glebie. Nie trzeba przeprowadzać chemicznych oprysków przeciwko szkodnikom. Choroby draceny także zdarzają się rzadko i są raczej wynikiem złej pielęgnacji, dlatego ochrona chemiczna nie ma większego sensu.

Przycinanie draceny

Przycinanie draceny nie jest konieczne ze względu na jej odmładzanie czy dla jej rozwoju. Przycinanie przeprowadza się w dwóch sytuacjach – kiedy dracena jest zbyt wysoka i zaczyna dotykać sufitu i kiedy zaczyna się wykrzywiać, by rosnąć w stronę słońca, przez co zasłania dolne liście. W obu tych przypadkach przycinanie przeprowadza się od góry. Minimalnie powinno się skrócić około 15 cm gałązki. W miejscu cięcia często pojawiają się dwa kolejne rozgałęzienia, a roślina jest bardziej atrakcyjna. Zdarza się jednak, że główny pęd, przycięty zahamowuje rozwój, a wtedy pojawiają się kolejne pędy boczne, wyrastające z pnia. Przycinanie nie powinno zrobić roślinie krzywdy i nie prowadzi do zaburzeń jej rozwoju. Nie jest także powodem, by pojawiły się choroby draceny.

Rozmnażanie draceny

Dracena to jedna z roślin w uprawie domowej, która najłatwiej się rozmnaża. Właściwie sprawdzają się wszystkie sadzonki pobrane z rośliny, obojętnie, czy wyłamiesz całą gałązkę, czy przeprowadzisz cięcie i ukorzenisz około 15 cm odcinek pędu.

Jak pielęgnować dracenę w czasie rozmnażania? Pobraną gałązkę należy wstawić do wazonu z wodą, gdzie powoli zacznie wykształcać korzenie. Żeby przyspieszyć cały proces, warto zanurzyć ją w ukorzeniaczu. Inna metoda głosi, że gałązkę należy posadzić w doniczce z ziemią. Podlewanie draceny w tym czasie nie powinno być zbyt obfite. Roślina szybko się ukorzeni i błyskawicznie zacznie wydawać pęd, który zdrewnieje, szybko zaczną wyrastać także kolejne liście. Dracena czasami bywa rozmnażana tylko dlatego, że jest po prostu zbyt wysoka, a gałązki pozostałe po cięciu świetnie nadają się do tego celu. Może zainteresuje cię także gerbera doniczkowa?

Możliwe choroby draceny

Odpowiednia pielęgnacja draceny i zrównoważone podlewanie draceny powinny temu zapobiec, jednak w uprawie zdarzają się przejściowe choroby. Dracena przede wszystkim jest narażona na atak szkodników ssąco-gryzących, takich jak mszyce i wełnowce. Je łatwo zauważyć i nie jest to szczególny problem w uprawie. Łatwo można się także ich pozbyć – na rynku dostępne są różnego rodzaju środki ochrony roślin, także na bazie naturalnych składników, które działają interwencyjnie i świetnie sprawdzają się w eliminowaniu takich szkodników.

Dracena jednak może mieć także inne problemy w uprawie. Najczęściej pojawiające się choroby draceny dają objawy na liściach. Największym problemem jest zasychanie końcówek liści. Stają się brunatne, suche i łamliwe, często się kruszą i znacznie obniżają wartość ozdobną draceny. Takie objawy są najczęściej wynikiem niedostatecznych dostaw wody. Należy więc zwiększyć podlewanie draceny lub zapewnić jej intensywniejsze zraszanie. Ten problem najczęściej pojawia się zimą, kiedy powietrze jest bardziej suche.

Kolejnym problemem uprawy, które jednak nie pojawiają się tak często, to choroby infekcyjne. Infekcje obejmują już nie tylko liście, ale także pień i korzenie rośliny. Najczęściej są to brunatne plamy, zgnilizna lub inne tego typu plamki na liściach. Przyczyną jest najpewniej nadmierne podlewanie, które prowadzi do powolnego żółknięcia i gnicia liści. Wtedy roślina jest najbardziej podatna na choroby grzybowe jak fytoftoroza lub plamistość liści. Niestety, w takich sytuacjach nie pozostaje już nic innego, jak zabezpieczenie roślin przed chorobami odpowiednim środkiem chemicznym. Należy użyć w tym celu preparatów grzybobójczych, które są przeznaczone do użycia we wnętrzach. Jak pielęgnować dracenę po chorobie? Warto nieco ograniczyć podlewanie i zraszanie, a doniczkę umieścić w przewiewnym miejscu.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto