Dracena deremensis - występowanie i morfologia

Dracena deremeńska naturalnie rośnie w warunkach tropikalnych, gdzie pora sucha trwa cztery miesiące. Ten kwiat o ozdobnych liściach należy do rodziny szparagowatych - Asparagaceae, a jego łacińska nazwa to Draceana deremensis. Jest ona mniej popularna niż dracena wonna.

W swoich naturalnych warunkach dracena dorasta do kilku metrów, natomiast w uprawie pokojowej jest dużo mniejsza i osiąga wysokość od 120 do 180 cm. Im lepsze zapewnimy jej warunki do rozwoju, tym większa ona urośnie. Pokrój rośliny jest wzniesiony i wyprostowany.

Najważniejsze w jej przypadku są liście, bo to one są ozdobą rośliny. Ciemnozielone liście z białymi obwódkami gęsto porastają łodygę, są wydłużone, mieczowate i tworzą piękny pióropusz. U starszych roślin dolne liście opadają, natomiast jest to naturalne. Liście utrzymują kolor cały rok. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie draceny Sandera?

Dracena deremeńska - wymagania i pielęgnacja

Aby uprawa postępowała dobrze, należy pamiętać o pielęgnacji i wymaganiach. Najważniejszym elementem, o którym należy pamiętać, jest odpowiednie oświetlenie. Dracena deremeńska ma podobne wymagania do draceny odwróconej- powinna stać w rozproszonym świetle od wczesnej wiosny do późnej jesieni, natomiast zimą należy ją przestawić na bezpośrednie słońce.

Jest ona ciepłolubna i wytrzymała, natomiast potrzebuje odpowiedniej wilgotności powietrza i temperatury od 18 do 24oC. Draceana deremensis w trakcie trwania sezonu wegetacyjnego musi być obficie i regularnie podlewana. Zimą zalewa się mniej i rzadziej, ale nadal regularnie.

Dodatkowo należy pamiętać o nawożeniu, które powinno odbywać się co dwa tygodnie. Nawozi się wtedy płynnym organicznym nawozem. Wielką zaletą jest to, że zarówno sadzonki pędowe odmian, jak i samego gatunku można rozmnażać (muszą być wolne od chorób). Rozmnażanie wykonuje się wiosną. Sprawdź także ten artykuł o uprawie draceny smoczej w domu.

Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach: dracena deremeńska

Draceana deremansis stosowana jest bardzo często jako kwiat doniczkowy, który jest idealny na balkon i na taras. Częściej jednak jest kwiatem pokojowym, dlatego, że utrzymanie rozproszonego światła na dworze nie jest łatwe i pielęgnacja jest trochę trudniejsza.

Znane jest kilka odmian. Przede wszystkim odmiana 'Warneckii'- o dwóch jasnych paskach i ciemnozielonym środku. Kolejnymi są atrakcyjne 'Yellow Edge' z żółtymi obwódkami oraz 'Lemon and Lime' z żółtawo-zielonymi prążkami. Cena tych odmian jest dostępna dla każdego.

Dracena deremeńska może być porażona przez choroby. Może też nabyć choroby w drodze od kwiaciarni do domu. Podobnie jak u draceny odwróconej występuje wtedy pękanie blaszek liściowych (zmiana temperatur). Nie należy się tym zrażać, gdyż można ją nabyć w niskiej cenie. Te rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dracenie odwróconej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny