Dracaena reflexa – pielęgnacja draceny domowej

W warunkach domowych gatunek dracena reflexa dorasta do około 1 metra wysokości. Wielką rolę w efektywnej uprawie odgrywa właściwe oświetlenie. Roślinę ustawiamy w jasnym miejscu, ale nie narażamy liści na bezpośrednie nasłonecznienie. Lepsze będzie rozproszone oświetlenie, a nawet stanowisko lekko zacienione. Latem możemy wystawić doniczki na świeże powietrze. Dracena na balkonie, na tarasie lub w ogrodzie nie powinna przebywać w pełnym słońcu i w miejscach narażonych na przeciągi. Dracaena reflexa w naszym mieszkaniu najlepiej czuje się w temperaturze około 25 stopni Celsjusza. Dracena jest roślina tropikalną, ciepłolubną, więc temperatura otoczenia nie powinna spadać zimą poniżej 15 stopni Celsjusza.

Wiosną i latem należy zadbać o umiarkowane podlewanie, z dbałością o odprowadzenie nadmiaru wody z otoczenia bryły korzeniowej, co może doprowadzić do rozwoju zgnilizny oraz chorób grzybowych. Równie niebezpieczne jest przesuszenie korzeni. Aby zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność powietrza, możemy ustawić nawilżacze powietrza, a liście draceny domowej zraszać miękką wodą. Przy nieodpowiedniej wilgotności końcówki liści zaczną brązowieć. Zimą nie ustawiajmy doniczek blisko kaloryferów. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie draceny Sandera? Dracena Sandera to także dobra propozycja na kwiaty doniczkowe.

Dracena odwrócona - sadzonki i sadzenie

Kwiaty domowe sadzimy w odpowiednio szerokich i wysokich doniczkach, wypełnionych próchniczną, lekką i przepuszczalną ziemią, o lekko kwaśnym pH – 5,5-6,5. Właściwe podłoże ułatwi prawidłowe podlewanie i pomoże odprowadzić nadmiar wody.  W okresie wzrostu roślinę zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym.

Dracena odwrócona, inaczej dracena reflexa w stanie wolnym, której uprawa i pielęgnacja może także przebiegać w domu
Dracena odwrócona - uprawa w doniczce, pielęgnacja, podlewanie, przycinanie

Dracaena reflexa rozmnażamy poprzez sadzonki pobrane z wierzchołków bocznych pędów. Sadzonki powinny mieć długość około 15 cm. Jest to najprostszy sposób rozmnażania - jednocześnie przycinanie pozwoli na ograniczenie wzrostu draceny.  Sprawdzi się także ukorzenienie fragmentów łodygi z dobrze wykształconymi oczkami. Umieszczamy je w osobnych pojemnikach, w pozycji poziomej, oczkami do góry. Młode draceny przesadzamy każdego roku na wiosnę. Starsze kwiaty domowe wystarczy przesadzić do większych doniczek co 3 lata. Pamiętajmy, aby nowa doniczka była większa tylko o jeden rozmiar.

Draceny są odporne na choroby pod warunkiem prawidłowej pielęgnacji roślin – właściwego podlewania, zapewnienia jasnego stanowiska, które nie naraża liści na bezpośrednie nasłonecznienie oraz zadbanie o właściwą wilgotność i temperaturę otoczenia. Dracena odwrócona może zostać zaatakowana przez szkodniki – przędziorki –roztocza oraz wciornastki, wełnowce i tarczniki – owady. Regularne oglądanie liści, a w przypadku pojawienia się szkodników – mechaniczne ich usuwanie oraz zastosowanie oprysku – są najskuteczniejszymi metodami walki. Sprawdź także ten artykuł o uprawie draceny smoczej w domu.

Dracena odwrócona – najpiękniejsze odmiany

Na polskim rynku dostępnych jest wiele gatunków dracen i ich oryginalnych odmian. Równie pięknie jak w pomieszczeniach prezentuje się dracena na balkonie lub tarasie, zachwycając egzotycznym wyglądem. Dobrym pomysłem jest komponowanie ze sobą różnych gatunków dracen. Dracena obrzeżona oraz dracena steudneri, o krzaczastym pokroju i długich, szerokich, błyszczących zielonych liściach, które wyrastają ze zdrewniałej łodygi, wspaniale podkreślą urodę draceny odwróconej.

Do najpiękniejszych odmian draceny odwróconej należą:

  • Dracaena reflexa ‘Song of India’ – pięknie wybarwione wąskie liście, spiralnie ułożone na łodydze, z żółtymi paskami na obrzeżach. Cena rośliny to około 12 zł, za sadzonkę o wysokości około 30 cm. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach w doniczkach.
  • Dracaena reflexa ‘Anita’ – roślina jest niezwykle dekoracyjna, z zielonymi delikatnymi wąskimi liśćmi, z łodygą plecioną lub w formie zdrewniałego pnia. Cena draceny odwróconej odmiany ‘Anita’, w wysokości około 160 cm i łodygą w formie plecionej kolumny to 790 zł. Za dekoracyjną dracenę z pniem w formie warkocza, w wysokości około 160 cm, zapłacimy 550 zł. ‘Anita’ źle znosi zasilanie nawozami, zawierającymi fluor.
  • Dracaena reflexa ‘Song of Jamaika’ – posiada białe paski na obrzeżeniach ciemnozielonych liści z satynowym połyskiem, spiralnie ułożonych na ozdobnej łodydze. Dobrze rośnie w większych przestrzeniach, dlatego nadaje się do salonu, a także wykorzystywana jest np. w centrach handlowych. Odmiana odporna jest na warunki pogodowe, więc latem może dekorować balkony i tarasy. Może przebywać w miejscach lekko zacienionych. Pielęgnacja rośliny to przede wszystkim właściwe podlewanie, ponieważ dracena nie toleruje bardzo mokrej gleby.

Atrakcyjnymi odmianami są również Dracaena reflexa ‘Song of Sri Lanka’  oraz Dracaena reflexa ‘Costa Rica’. A może zainteresują cię także inne artykuły o roślinach doniczkowych?

ikona podziel się Przekaż dalej