Dracena sanderiana – uprawa rośliny


Jest uważana za symbol szczęścia, a osoby żyjące zgodnie z filozofią Feng Shui doceniają synergię drewna i wody, wpływających na życie człowieka. Proste łodygi Lucky Bamboo, z charakterystycznymi kolankami, dzięki którym upodabnia się do bambusa, efektownie prezentują się w dekoracyjnych wazonach. Specjalna uprawa pozwala uzyskać łodygi uformowane w finezyjny sposób. Również w naszym kraju dracena Sandera jest popularnym gatunkiem draceny.

Najczęściej dracena bambus uprawiana jest w sposób hydroponiczny. Hodowla roślin w wysokich naczyniach z wodą zapewni otoczeniu większą wilgotność powietrza oraz wyeliminuje alergeny obecne w ziemi. Nie musimy martwić się o regularne podlewanie, troszcząc się jedynie o właściwy poziom wody, która powinna przykrywać bryłę korzeniową. Bezproblemowy dostęp do korzeni pozwala na kontrolę ich zdrowego rozwoju. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach w doniczkach.

Dracena bambus źle znosi wodę z kranu. Przed jej zastosowaniem należy ją przegotować i odstawić na 24 godziny. Obecność chloru w wodzie wodociągowej może spowodować żółknięcie liści. Wodę powinniśmy wymieniać co dwa tygodnie. Raz w miesiącu należy kwiat draceny zasilać specjalnymi pożywkami w postaci płynnej oraz co 4 miesiące nawozami w postaci granul lub tabletek. Zastosowany nawóz rozcieńczamy, według wskazówek na opakowaniu.

Dracena sanderiana może być uprawiana w sposób tradycyjny – w doniczce. Wypełniając pojemnik ziemią warto sięgnąć po mieszankę, przeznaczoną dla dracen. Podłoże powinno być przepuszczalne, lekkie, z warstwą drenażu na dnie, co umożliwi odprowadzenie zbyt dużej ilości wody.

Dracena Sandera (Lucky Bamboo) w doniczce, a także odmiany, uprawa, pielęgnacja oraz przesadzanie w domu
Dracena Sandera (Lucky Bamboo) - odmiany, uprawa, pielęgnacja, przesadzanie, rozmnażanie, cena

Dracena bambus - pielęgnacja, rozmnażanie i przesadzanie

Dracena Sandera wymaga odpowiedniej pielęgnacji - ustawienia pojemnika z dala od przeciągów, w jasnym miejscu, z troską o zabezpieczenie liści przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Ważne, by zapewnić roślinie wysoką temperaturę – około 18-25 stopni Celsjusza. Rozwój draceny w doniczce wymaga regularnego podlewania. Stale wilgotna ziemia sprzyja dobremu i efektownemu wzrostowi. Kwiat lubi zraszanie, co korzystnie podniesie wilgotność otoczenia. Zimą roślina w doniczce nie powinna stać obok kaloryferów, gdzie występuje zbyt suche powietrze. Sprawdź także ten artykuł o zamiokulkasie zamiolistnym.

Przy mocno rozrastających się dracenach, przycinamy jedynie odrosty na łodydze, w ten sposób regulując ich rozmiar. Rozmnażanie możliwe jest poprzez skrócenie głównego pędu i podzielenie go na odcinki, które należy ukorzeniać w wodzie. Przesadzanie do doniczek z ziemią przeprowadzamy wówczas, gdy pojawią się korzenie. A może zainteresuje cię także artykuł o palmie kokosowej w doniczce?

Dracena bambus - odmiany

W handlu dostępne są okazy draceny Sandera o prostych lub efektownie ukształtowanych łodygach. Atrakcyjna cena umożliwia szeroki dostęp do roślin i satysfakcjonującą hodowlę. Niektóre odmiany Lucky Bamboo osiągają sporą wysokość.

  • Dracena Sanderiana SPIRALA MIX - charakteryzuje się jasnozielonymi liśćmi oraz spiralnie ukształtowaną łodygą. Nadaje się do hodowli hydroponicznej. Docelowo osiąga wysokość 300 cm, więc skrócenie głównego pędu nada roślinie oczekiwaną wysokość i umożliwi łatwe rozmnażanie. Odmiana SPIRALA MIX wspaniale dekoruje mieszkanie, nadając wnętrzu oryginalnego wyglądu. Uprawa w szklanych naczyniach umożliwia zastosowanie dodatkowych ozdób, np. kolorowych kamieni lub specjalnych barwnych galaretek. Cena sadzonki, o wysokości 40 cm, wynosi około 12 zł.
  • Do atrakcyjnych, lecz rzadkich odmian należą Lucky Bamboo GOLD, wyróżniająca się złocistym obrzeżeniem liści oraz odmiana WHITE, o brzegach białawych.

Dracena Sandera jest rośliną toksyczną, więc decydując się na jej zakup, należy zadbać o bezpieczeństwo dzieci i zwierząt. Na zatrucie narażone są szczególnie koty lubiące podjadać domowe rośliny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kwiatach pokojowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny