Dracena fragrans ‘Massangeana’ – uprawa i pielęgnacja roślin doniczkowych


Odmiana ‘Massangeana’ charakteryzuje się pięknymi lancetowatymi liśćmi, które mogą osiągnąć 70 cm długości oraz 7 cm szerokości. Wiecznie zielone, lśniące, z jaśniejszym żółtawym paskiem, wyznaczającym środek, prezentuje się niezwykle atrakcyjnie w jasnym pokoju, zwieszając się łagodnie z grubego pnia. Niestety, w polskich warunkach dracena wonna rzadko wytwarza pachnące kwiatostany, którym zawdzięcza swoją gatunkową nazwę. W warunkach wysokiej wilgotności, sięgającej około 50% po kilku latach hodowli roślina może zakwitnąć, tworząc niewielkie białawozielone kwiaty, wydzielające miły, mocno aromatyczny zapach.

Jak uprawiać i jak pielęgnować dracenę? Udana uprawa draceny wonnej wymaga zapewnienia roślinie odpowiednich warunków:

  • najlepszym stanowiskiem jest miejsce słoneczne, jednak należy unikać bezpośredniego ostrego światła. Dracena dobrze rośnie w pomieszczeniach o oświetleniu rozproszonym, w temperaturze około 25 stopni Celsjusza. W okresie zimowym dobrze jest przestawić doniczkę w chłodniejsze miejsce (18-21 stopni Celsjusza) oraz jaśniejsze, by liście zachowały intensywną zieleń i jasne paski.
  • roślina wymaga nasadzenia do doniczek, zawierających na dnie warstwę drenażu, wypełnionych przepuszczalną, próchniczną ziemią, o pH 5,5 – 6,3. Co 3 lata draceny przesadzamy do większych pojemników. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie draceny Sandera?
  • pielęgnacja draceny polega na zapewnieniu jej stale wilgotnego podłoża, jednak podlewanie nie powinno być bardzo obfite, by nie doszło do zalania korzeni, co może doprowadzić do pojawienia się chorób grzybowych lub zgnilizny korzenia. W okresie zimowym podlewanie ograniczamy, nawilżając glebę, gdy zaczyna lekko wysychać. Ważne jest używanie wody w temperaturze pokojowej. Roślina lubi zraszanie liści, co jest szczególnie ważne w okresie grzewczym. Przy zbyt suchym powietrzu roślinę może zaatakować przędziorek, żerujący na roślinach pozbawionych dostatecznej wilgoci.
  • dracena wonna wymaga zasilania w okresie od marca do połowy sierpnia. Najlepiej sprawdzi się wieloskładnikowy nawóz mineralny do roślin ozdobnych. Draceny nie tolerują przenawożenia, które może doprowadzić do brązowienia brzegów liści.
  • utrzymanie ładnego pokroju rośliny zapewni obracanie doniczki co parę tygodni, ponieważ dracena pochyla się w stronę źródła światła. Regularne przecieranie liści mokrą gąbką pozwoli na usunięcie kurzu. Dracena efektownie zaprezentuje się, jeśli liście nabłyszczymy specjalnymi preparatami. Uprawa draceny wonnej jest warta rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o uprawie draceny smoczej w domu.

Rozmnażanie draceny wonnej

Ładne rozgałęzienie się dracen nastąpi po przycięciu słabiej ulistnionych pędów. Rozmnażanie roślin doniczkowych możliwe jest poprzez pozyskane w ten sposób sadzonki, które umieszczamy w pojemniku z wodą. Po paru tygodniach pojawią się korzonki. Dobrze ukorzenia się również 10-cm wierzchołek łodygi. Umieszczamy go w pojemniku, wypełnionym piaskiem i torfem, ewentualnie w wodzie. Do pojemników z ziemią sadzimy ukorzenione sadzonki.

W kontakcie z Dracenafragrans należy zachować ostrożność, bowiem spożycie fragmentów liści grozi zatruciem. Szczególnie narażone są koty, dla których zatrucie saponinami, obecnymi w częściach zielonych i w korzeniu, może okazać się śmiertelne. Szukasz inspiracji na inne kwiaty doniczkowe w domu? Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach w doniczkach.

Dracena wonna - inne efektowne odmiany do uprawy w domu

Ozdobę naszych mieszkań jako kwiaty doniczkowe mogą stanowić inne piękne odmiany:

  • Dracena ‘Victoria’ - wyróżnia się złocistym obrzeżeniem zielonych liści, przez środek których przebiega ciemniejszy pasek. Dracena ’Victoria’, podobnie jak odmiana ‘Massangeana’, w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza, może wytworzyć w starszym wieku aromatyczne kwiaty.
  • Odmiana ‘White Stripe’ – wytwarza białe smugi na soczyście zielonych liściach.
  • Dracena ‘Warneckii’ – słynie z pięknych niebieskozielonych liści, ozdobionych białym obrzeżeniem.
  • ‘Lindenii’ – jest rośliną o jasnozielonych liściach i brzegach zdobionych białymi pasami.

Rynek oferuje wiele odmian roślin pokojowych. Dostępne są także draceny hodowane na pniu, które dorastają do 2 m wysokości. Stanowią one wyjątkową dekorację dużych wnętrz. Porą letnią rośliny wspaniale prezentują się w ogrodzie i na tarasie, wprowadzając oryginalny egzotyczny charakter. W czasie chłodnych miesięcy będą ozdobą ogrodów zimowych.

Rośliny w ogrodzie nie powinny być narażone na ostre słońce i przeciągi. Najlepiej zapewnić dracenom lekko zacienione, osłonięte stanowisko i nie zapominać o regularnym podlewaniu, by nie doszło do wysychania ziemi w donicy. Wspaniały rozwój zagwarantuje zasilanie nawozami do roślin ozdobnych z liści od wiosny do sierpnia. A może zainteresują cię także inne artykuły o roślinach doniczkowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny