Drobna plamistość liści drzew pestkowych - objawy i przyczyny

Przyczyny plam na liściach drzew pestkowych

Drzewami pestkowymi nazywamy sadownicze drzewa owocowe, które wydają owoce z pestką. Należą do nich takie drzewa owocowe, jak: brzoskwinia, czereśnia, nektarynka, migdałowiec, morela, oliwka, orzech włoski, śliwa i wiśnia. Niejednokrotnie drzewa te chorują na te same choroby.

Jedną z groźnych chorób grzybiczych, która atakuje głównie drzewa wiśni i czereśni jest drobna plamistość liści drzew pestkowych. Objawem tej choroby są drobne, czarne plamy na liściach. Chorobę wywołuje grzyb Blumeriella jaapi.

Na liściach drzew pestkowych umiejscawiają się bezpłciowe formy pasożytniczego grzyba, którego zarodniki rozprzestrzeniają się z wodą, wywołując zakażenia wtórne. Na opadłych liściach bytują zarodniki płciowe. Zarodniki rozprzestrzeniają się przez wiatr i deszcz i dokonują zakażenia pierwotnego.

Objawy i skutki choroby wywołującej plamy na liściach wiśni i czereśni

Objawy tej choroby powstają na przełomie maja i czerwca, początkowo jako małe plamki na spodniej stronie liści. Później pojawiają się małe, czarne plamy na liściach po wierzchniej stronie. Ilość tych plam rośnie, zaś największe skupiska znajdują się przy brzegach. W tym czasie po spodniej stronie liści powstają wzgórki będące skupiskami zarodników grzyba.

Choroba ta jest najgroźniejsza dla drzew wiśni. Atakuje także czereśnie. Natomiast inne drzewa pestkowe atakowane są bardzo rzadko. Na drzewach czereśni i wiśni powoduje przedwczesne tracenie liści, osłabienie drzewa i osłabioną mrozoodoporność, a co za tym idzie zmniejszony plon wiśni. Utrata liści powoduje, że owoce nie dojrzewają, nie wybarwiają się, czyli tracą wartość handlową. Choroba może także osłabiać zawiązywanie się pąków kwiatowych na następny sezon. W szkółkach drzewek choroba powoduje osłabienie podkładek z wiśni i czereśni. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania mączniaka rzekomego.

Zwalczanie drobnej plamistości liści drzew pestkowych - skuteczne preparaty i opryski

Zwalczanie choroby w ogródkach przydomowych polega na grabieniu i paleniu opadłych liści, na których utrzymują się patogeny. W sadach dodatkowo wykonuje się podlewanie drzew roztworem mocznika.

W szkółkach wiśni i czereśni oraz w sadach wykonuje się także opryski fungicydami. W ciągu sezonu dokonuje się 5 - 6 oprysków. Opryski zwiększa się w czasie wilgotnej pogody z dużą ilością opadów. Skuteczne preparaty wybiera się, biorąc pod uwagę temperaturę. W czasie chłodnej pogody stosuje się takie preparaty, jak: Syllit 65 WP lub Merpan 80 WG. Przy cieplejszej pogodzie stosuje się Score/Difo 250 EC. Opryski stosuje się szczególnie wtedy, jeśli lipiec i sierpień były deszczowe. Należy zmieniać preparaty i dostosowywać je do warunków pogodowych.

Drobna plamistość liści drzew pestkowych na roślinach, a także rozpoznanie, zapobieganie i zwalczanie metodami naturalnymi oraz chemicznymi
Drobna plamistość liści drzew pestkowych i rozpoznawanie choroby krok po kroku, czyli jak wyglądają objawy i jak przeprowadzić zwalczanie w sposób prawidłowy
ikona podziel się Przekaż dalej