Drzewo magnolia - czym charakteryzuje się drzewo ozdobne

Magnolia - Magnolia, jest to rodzaj drzewa lub krzewu, który należy do rodziny magnoliowatych - Magnoliaceae, i liczy około 250 gatunków roślin. Naturalnym środowiskiem dla magnolii są tereny wschodniej części Azji, a także Ameryka Południowa i Ameryka Północna.

Warto wiedzieć, że zarówno magnolia 'Yellow Bird', jak i magnolia czerwona, różowa, biała, to drzewo o różnej wysokości, które w warunkach uprawnych może dorosnąć do około 5 m wysokości. Korona tych roślin ogrodowych może być zarówno świetlista, jak i zwarta. Liście magnolii są błyszczące, pojedyncze i duże. Z kolei owocem jest owoc zbiorowy, który składa się z mieszków.

Jednak jeśli chcemy, by magnolie czerwone, różowe lub żółte, np. magnolie 'Yellow Bird', najbardziej istotny jest dla nas kwiat. Kwiat magnolii jest duży i tworzy bardzo efektowny efekt kwiatowy i kolorystyczny w naszym ogrodzie. Kolory magnolii mogą być różne i zależą przede wszystkim od tego, na jaki gatunek lub odmianę się zdecydujemy. Co więcej, również od tego zależy kwitnienie, ponieważ niektóre z nich mogą kwitnąć równocześnie z rozwojem liści, ale mogą także rozkwitać przed lub po rozwoju liści.

Krzewy kwitnące - jak powinna wyglądać ich uprawa

Krzew magnolia - jakie wymagania ma ta ogrodowa roślina ozdobna

Jeśli planujemy zakup roślin ozdobnych, jakimi są magnolię, powinniśmy wziąć pod uwagę to, że tak jak i inne rośliny, tak i magnolia, ma swoje wymagania, które dotyczą stopnia nasłonecznienia, czy też rodzaju gleby. Dlatego bardzo istotne jest to, by zapoznać się z tym, jakie wymagania ma ta ogrodowa roślina.

Zacznijmy więc od tego, że krzewy magnolii powinny być sadzone w miejscach osłoniętych od wiatru, ale słonecznych, ewentualnie półcienistych. Co więcej, powinniśmy pamiętać, że wymagają one żyznej, głębokiej gleby o odczynie pH lekko kwaśnym. Musimy wiedzieć, że młode sadzonki mogą nie wykazywać odporności na mróz, przez co przed zimą wymagają kopczykowania i obwiązywania agrowłókniną.

Magnolie sadzimy w dołkach z żyzną glebą wymieszaną z torfem albo też z obornikiem. Pamiętajmy, że zaraz po posadzeniu powinno się podlać roślinę i wyściółkować podłoże korą sosnową. Dzięki temu wilgotność gleby nie będzie tak gwałtownie spadała, a korzenie będą zabezpieczone przed przemarznięciem. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na posadzenie rośliny w danym miejscu, powinna już tam ona zostać, ponieważ jej korzenie źle znoszą przesadzanie ze względu na swoją kruchość.

Nie zapominajmy także o nawożeniu, które przeprowadza się od III do początku VII, korzystając z nawozów wieloskładnikowych, przeznaczonych właśnie do tych roślin ozdobnych. Bardzo ważne jest również to, by nie przycinać naszych krzewów magnolii, ponieważ źle one na to reagują.

Drzewo ozdobne magnolia - jakie szkodniki i choroby mogą pojawić się na naszych krzewach kwitnących

Drzewo magnolia, tak jak i inne drzewa i krzewy ozdobne oraz wszystkie inne rośliny, podczas uprawy może zostać porażone chorobami lub może zostać zaatakowane przez szkodniki. Powinniśmy się z tym liczyć. Dlatego musimy bardzo dokładnie obserwować nasze drzewka w celu jak najszybszego zapobiegnięcia chorobom i szkodnikom.

Otóż na magnolii mogą pojawić się przędziorki i mszyce. Jeśli więc zobaczymy na spodzie liści delikatną pajęczynkę i drobne pajęczaki, wtedy powinniśmy zacząć zwalczanie poprzez opryski. Opryski musimy wykonać także, gdy na roślinie zauważymy lepką wydzielinę i mszyce, które pojawiają się z reguły na młodych liściach i wierzchołkach pędów.

Jednak to nie wszystko, ponieważ na roślinie pojawić się mogą choroby bakteryjne, które objawiają się czarnymi plamkami i deformacją liści. Wtedy porażone pędy należy usunąć i opryskać całą roślinę miedzianem. Do tego dochodzą choroby grzybowe, które powodują przebarwienia liści i ich deformację. Natomiast te występują dużo rzadziej. Sprawdź także ten artykuł o chorobach magnolii.

Drzewo magnolia w czasie kwitnienia w ogrodzie, a także uprawa i pielęgnacja
Drzewo magnolia i krzew magnolia, czyli popularne odminy, sadzenie i pielęgnacja

Ceny magnolii i odmiany magnolii - co powinniśmy wiedzieć

Magnolia czerwona, magnolia biała, magnolia 'Yellow Bird' - którą odmianę magnolii warto wybrać

Odmian magnolii, tak jak i ich gatunków jest wiele. Dlatego powinniśmy dokładnie przemyśleć to, czego oczekujemy od tego ozdobnego krzewu. Zacznijmy od tego, że magnolie występują w różnej gamie kolorystycznej. Możemy więc zakupić magnolie czerwone, białe, różowe, purpurowe, a nawet żółte, do których zalicza się magnolia 'Yellow Bird'.

Z kolei magnolie białe są klasycznym i bardzo eleganckim wyborem, który będzie idealnie współgrał z ciemnozieloną barwą ich liści. Takie kwiaty będą pięknie wyglądały na tle zieleni naszego ogrodu. Do takich magnolii zalicza się między innymi magnolia naga - Magnolia denudata, magnolia wierzbolistna - Magnolia salicifolia, czy magnolia japońska - Magnolia kobus.

Jeśli chodzi natomiast o inne barwy kwiatów, poleca się magnolię purpurową - Magnolia lilliflora imagnolię Soulange'a - Magnolia soulangeana, które charakteryzują się różowymi i purpurowymi kwiatami. Natomiast warto zwrócić też uwagę na magnolię drzewiastą - Magnolia acuminata, o żółtozielonych kwiatach oraz magnollię wielkolistną - Magnolia macrophylla, o kremowożółtych kwiatach.

Ceny magnolii - ile kosztują krzewy magnolii

Ceny magnolii są bardzo zróżnicowane. Pamiętajmy o tym, że zależą one od wielu czynników. Pierwszym z nich jest to, na jaki gatunek i odmianę magnolii się zdecydujemy, ponieważ istnieją tańsze, jak i droższe gatunki i odmiany. Dlatego wcześniej powinniśmy już zorientować się, jaki może być koszt magnolii.

Dodatkowo nie zapominajmy o tym, że sadzonki możemy zakupić w różnych rozmiarach. I tutaj istnieje pewna zależność, a mianowicie im większa sadzonka, tym wyższa będzie jej cena. Dodatkowo cena zależy od miejsca i producenta, od którego zakupimy nasze kwitnące krzewy.

Rozpiętość cen jest ogromna, ponieważ niektóre drzewa magnolii zakupimy za około 20 zł, ale są również takie, których koszty wyniosą około 150 zł za jedną sadzonkę. Pamiętajmy, że wybór magnolii jest bardzo ważny i lepiej postawić na sprawdzonego i polecanego producenta roślin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny