Najpiękniejsze drzewa iglaste do ogrodu - gatunki, pielęgnacja, wymagania

W ogrodach nie brakuje pięknych kwiatów, które kwitnąc ubarwiają otoczenie. To jednak nie jedyne rośliny, które można posadzić. Zdecydowanie warto sprowadzić do ogrodu ozdobne rośliny iglaste. Ich zaletą jest to, że praktycznie rzez cały rok są świetną dekoracją a sadzonki są stosunkowo tanie. Trzeba, więc odpowiedzieć na pytanie, które krzewy i drzewa szpilkowe są najpiękniejsze.

Ozdobne krzewy do ogrodu

Tuje to zdecydowanie najpopularniejsze ozdobne krzewy iglaste w Polsce. Najczęściej przybierają postać zaostrzonego stożka, choć to zależy od konkretnej odmiany a warto wspomnieć, że w naszym kraju jest wiele rodzajów żywotnika. Mimo tego na pierwszy plan wysuwa się tuja szmaragd i barband. Chyba każdy widział zdjęcia tych roślin lub też miał z nimi do czynienia na żywo. Oba drzewka ozdobne są bardzo odporne na mróz, dlatego też są świetnym materiałem na żywopłot. Nie bez znaczenia są też atrakcyjne ceny, w których są dostępne.

Każda tuja, niezależnie od odmiany, do prawidłowego rozwoju potrzebuje mocno wilgotnej gleby. Suche ziemie absolutnie nie wchodzą w grę. Idealne podłoże powinno być piaszczysto-gliniaste, wtedy otrzymuje się najlepsze rezultaty. Te ozdobne iglaki powinny znajdować się na nasłonecznionych stanowiskach, choć dość zacienione miejsce również się sprawdzi. Dzieje się tak, ponieważ tuje to bardzo wytrzymałe rośliny.

Do ogrodu można też sprowadzić cyprysy, te rośliny to przede wszystkim to duże drzewa iglaste z gęstą koronę, ale występują też w formie niewielkiego drzewka. Posiada łuskowate igły o bardzo przyjemnym, intensywny zapachu. Cyprysy to jednopienne rośliny iglaste, które wytwarzają piękne kwiaty oraz szyszki dojrzewające zazwyczaj w drugim roku uprawy. W Polsce są dostępne w zasadzie dwa gatunki, to odpowiednio cyprys wiecznie zielony i cyprys wielkoszyszkowy.

Cyprysy występujące w warunkach naturalnych to wysokie drzewa iglaste, które rosną stosunkowo powoli. Odznaczają się smukłym wyglądem, mają stożkowatą lub kolumnową koronę, bardzo gęstą, składającą się z licznych gałęzi rosnących ukośnie. Kolejna typowa cecha cyprysu wiecznie zielonego to łuskowate liście bardzo gęsto obsypujące gałęzie. Warto też zwrócić uwagę na owalne szyszki, zmieniające kolor z zielonego na brązowy.

Jeżeli chodzi o uprawę, cyprys wiecznie zielony nie znosi zimna. Z tego względu uprawia się jego niewielkie odmiany w dużych donicach. Wystawia się je wiosną lub latem na zewnątrz a następnie ukrywa w chłodnych oranżeriach czy też innych, zimnych pomieszczeniach. Mimo tego, że te krzewy ozdobne mogą sprawiać trochę problemów, zyskują coraz większą popularność.  

Drzewa iglaste do ogrodu

Jakie jeszcze rośliny iglaste i ich gatunki możemy posadzić w ogrodzie? Odpowiedź na to pytanie to drzewa szpilkowe a cisy są ich pierwszymi przedstawicielami. W Polsce mogą rosnąć na wysokość nawet kilkunastu metrów, choć raczej rzadko osiągają takie rozmiary. Ich maksymalna wysokość to około dwa metry, mogą też występować, jako krzewy. Co ważne cis to drzewo długowieczne, przy odpowiedniej pielęgnacji przetrwa bardzo długo. Trzeba jednak dobrze się zastanowić nad miejscem do jego posadzenia jest to, bowiem roślina trująca, toksyny znajdują się w igłach, nasionach oraz owocach.

Różne gatunki cisu to iglaki mające dość podobne wymagania, jeśli chodzi o glebę, są tolerancyjne, lecz zdecydowanie najlepsze dla nich są ziemie żyzne i wilgotne. Do tego cis zwyczajny, czyli najpopularniejszy w Polsce, lubi miejsca zacienione. Tereny suche, zakwaszone i jałowe należy od razu wyeliminować.

W pierwszych latach uprawy te krzewy i drzewa szpilkowe wymagają szczególnej opieki. Młode sadzonki są bardziej narażone są na choroby, niskie temperatury i brak wody. Cisy to iglaki dwupienne, co oznacza, że kwiaty męskie i żeńskie rosną na oddzielnych roślinach.

Przyszedł czas by poświęcić nieco miejsca sadzeniu cisu pospolitego, sadzonki drzewka można umieszczać w ziemi w dowolnym okresie roku z wyjątkiem zimy. Ewentualne przesadzanie nie sprawia problemu, ponieważ cis ma bardzo zwarty system korzeniowy.

Cis w pierwszych dwóch tygodniach od zasadzenia nie powinien być nawożony, wystarcza intensywne podlewanie, aby woda mogła wsiąknąć na głębokość około 30 centymetrów.

Kolejne bardzo popularne iglaki to różne gatunki sosny, występują pod postacią drzew lub krzewów. Przed decyzją o posadzeniu warto przejrzeć zdjęcia ogrodów, w których się znajdują. Te rośliny iglaste nie są trudne w uprawie, właśnie, dlatego są tak często wybierane do ogrodu. Sadzonki sosny czarnej, limba lub ozdobnej można umieścić w ziemi o każdej porze roku, trzeba tylko sprawdzić czy gleba nie jest przesuszona. Optymalne stanowisko powinno być nasłonecznione, odchwaszczone i spulchnione, warto też zastosować kompost naturalny lub mineralny. Gleba powinna być lekko kwaśna, choć niektóre gatunki przyjmą się też w ziemi o odczynie zasadowym.

By sosna stała się prawdziwą ozdobą konieczna jest pielęgnacja, te rośliny iglaste wymagają ściółkowania. Sprowadza się to do usypywania warstwy kory i utrzymywanie jej przez około trzy miesiące. Tą czynność można też przeprowadzać za pomocą trocin lub niedojrzałego kompostu. Odpowiednia warstwa ściółki uwolni składniki odżywcze, to w dalszej perspektywie wpłynie na prawidłowy wzrost i zdrowie drzewka. Ściółkowanie zmniejsza też parowanie wody, co pomaga wytworzyć mocny system korzeniowy.

Sosny ozdobne to drzewa iglaste wymagające cyklicznego przycinania, różne gatunki mają swoje indywidualne potrzeby w tym względzie. Za sprawą cięcia przeprowadzanego we właściwy sposób, można uzyskać ciekawe kształty lub zmniejszyć nieco objętość drzewa. Ten zabieg pielęgnacyjny należy przeprowadzać w okresie wiosennym. Usuwa się wyłącznie młode przyrosty. Kiedy roślina osiągnie duże rozmiary można ją poprzycinać bardziej radykalnie.

Świerk i modrzew do ogrodu

Bardzo interesującą rośliną jest świerk, jego pospolita odmiana rośnie w Polsce w stanie dzikim. Tymczasem do ogrodu polecane są przede wszystkim dwa gatunki świerku, serbski i srebrny. Te iglaki nie sprawiają problemów podczas sadzenia, jest to jeszcze łatwiejsze, jeśli sadzonki są w dobrym stanie.

Najlepszym terminem do wykonania tej czynności jest jesień, do czasu pojawienie się pierwszych przymrozków. Niezależnie od gatunku, świerk przyjmuje się bardzo szybko. Wystarczy wykopać odpowiedni duży dół a następnie rozłożyć korzenie.

Świerki to drzewka, które sadzi się na glebach piaszczysto-gliniastych. Nie są one zbyt suche ani zbyt wilgotne, to ważne, ponieważ nadmiar wody może być bardzo szkodliwy. Optymalne stanowisko dla powinno być słoneczne, lecz nie przesadnie gorące. Niektóre gatunki preferują miejsca zacienione, praktycznie wszystkie w zbyt mocnym słońcu nie rozwiną się prawidłowo. Warto też wiedzieć, że w pierwszych latach po posadzeniu te iglaki wymagają sporadycznego nawożenia, im są starsze tym częściej się je wykonuje.

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie. Ma ono na celu regulację rozmiarów drzewka oraz usunięcie chorych i złamanych pędów. Warto też ścinać młode przyrosty, ponieważ te starsze regenerują się bardzo powoli.

Pielęgnacja świerku sprawi, że to drzewo stanie się świetną dekoracją ogrodu. Potwierdzeniem tych słów mogą być zdjęcia miejsc, w których zasadzono te drzewa szpilkowe.

Ostatni na naszej liście będzie modrzew występujący w kilku odmianach. W Polsce siłą rzeczy najpopularniejszy jest modrzew europejski. Z pewnością wiele osób oglądało go na żywo lub widziało jego zdjęcia. Te drzewa iglaste występują też, jako krzewy, niezależnie od formy ich właściwości ozdobne są zdumiewające. W okresie kwitnienia, czyli od końca marca do początku maja, pojawiają się żółte kwiaty żeńskie. Jesienią drzewka obsypują się szyszkami, co ważne są to rośliny, które zrzucają swoje igły podobnie jak inne drzewa liście.

Modrzew najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, wapiennych, żyznych i wilgotnych. W pierwszych latach rozwija się bardzo szybko, następnie zwalnia by między sześćdziesiątym a sto pięćdziesiątym rokiem życia przestać rosnąć.

Wszystkie wymienione rośliny iglaste do ogrodu mogą stać się świetną dekoracją. Wystarczy właściwie o nie zadbać by cieszyć się pięknym widokiem za oknem.