Drzewa liściaste pasujące do każdego ogrodu - przegląd gatunków

Drzewa liściaste to bardzo różnorodne rośliny. Przybierają rozmaite kształty a liście mają wiele ciekawych barw. Liczne gatunki można odnaleźć w wielu ogrodach w Polsce. Ogromny wybór sprawia, że czasem ciężko się zdecydować na konkretną odmianę. Ten katalog drzew ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

Ciekawe drzewa ozdobne – opis

Chcąc by ogród sprawiał niepowtarzalne wrażenie, warto posadzić w nim rośliny ozdobne. Niektóre drzewa liściaste doskonale spełniają to zadanie. Jedną z takich roślin jest magnolia. Jej odmiana drzewiasta osiąga maksymalnie 5 metrów wysokości. Nadaję się, więc do niewielkich ogrodów. Mimo swego egzotycznego pochodzenia bardzo dobrze przyjęła się w Polsce. Kwitnie wiosną i w tym czasie obsypuje się efektownymi kwiatami.

Istnieją też inne rodzaje drzew liściastych o niepowtarzalnych walorach ozdobnych. Taką rośliną jest tulipanowiec wchodzący w skład rodziny magnoliowatych. Charakteryzuje go bujny wzrost oraz piękne liście. Gdy się rozwija przybiera urokliwe kształty. Można założyć, że jego polska nazwa pochodzi od wyglądu kwiatów. Są, bowiem bardzo podobne do tulipanów.

Równie popularny w naszym kraju jest miłorząb japoński. Jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Azji. Jest propozycją dla osób posiadających spore ogrody z uwagi na swoje rozmiary. Miłorząb może dorastać do 28 metrów wysokości. Odznacza się też prostym wyglądem. Co ciekawe jesienią jego liście przybierają złotawy kolor. Kolejną zaletą tego drzewa są właściwości lecznicze. Taki opis powinien być zachętą dla ogrodników ceniących naturalną medycynę.

Polskie drzewa liściaste

Polskie drzewa liściaste to rośliny powszechnie występujące w naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że są to pospolite rośliny. Wręcz przeciwnie, niektóre nazwy odnoszą się do pięknych drzew. Najlepszym tego przykładem jest platan klonolistny. Zazwyczaj można go spotkać w parkach z uwagi na duże rozmiary. Jednakże w dużym ogrodzie sprawdzi się znakomicie.

Platan klonolistny to niezwykle majestatyczne drzewo. W niektórych przypadkach może osiągać nawet 35 metrów wysokości. Jego charakterystyczną cechą jest też niezwykle szeroka korona. Często jej rozpiętość wynosi 30 metrów. Liście platana kloniastego z wyglądu są bardzo podobne do tych wytwarzanych przez klon. Ich długość to przeważnie 12-25 cm. Warta uwagi jest też kora platana o szaro-popielatej barwie. W miarę wzrostu drzewa odpada od pnia wąskimi pasmami, które odsłaniają ślady o seledynowo-żółtym kolorze.

Innym drzewem o sporych rozmiarach jest topola. Nie ma chyba osoby, która nie słyszała tej nazwy. Topole należą do rodziny wierzbowatych, która jest reprezentowana przez liczne gatunki. Opisywana roślina może osiągać nawet 30 metrów wysokości. Jej wygląd jest prosty, od pnia odchodzą ukośnie lub łukowato wygięte konary. Z nich wyrastają proste i długie gałęzie. Zdarza się też, że na jednej topoli mogą pojawić liście mające różne kształty. To czyni z tego drzewa bardzo ciekawą propozycję.

Po dużych drzewach przyszedł czas na mniejsze okazy. Do nich należy roślina bardzo dobrze znana z nazwy. Chodzi o olchę, która w Polsce jest reprezentowana przez trzy popularne odmiany. Jest to olcha czarna, szara oraz olcha zielona. Te drzewa liściaste nie są trudne w uprawie i pielęgnacji. Dodatkowo kora olchy, jak i liście wykorzystywane są do tworzenia naparów i mieszanek wspomagających leczenie wielu dolegliwości.

Katalog drzew – kolejne ciekawe gatunki

Polskie drzewa liściaste a konkretnie ich opis nie byłby pełny bez pewnej znanej rośliny. Jest nią brzoza brodawkowata. Rzadko kojarzy się z ogrodami, lecz również w nich może się z powodzeniem rozwijać. Jej kształty i kolory są bardzo dobrze znane w każdym zakątku naszego kraju. Sadzonki brzozy są łatwo dostępne, najpopularniejsze są dwa rodzaje. Pierwsze z nagim korzeniem a drugie balotowane. Warto też wspomnieć, że występuje kilka odmian brzozy, które noszą różne nazwy. Jest to między innymi brzoza Fastigiata, Purpurea czy Youngi.

Jarzębina nosząca również nazwy jarząb pospolity i jarząb zwyczajny to kolejna pozycja wypełniająca ten katalog drzew. Wchodzi w skład rodziny różowatych. Rozwija się na terenie Azji, Europy oraz na Syberii. Nic, więc dziwnego, że w Polsce można ją znaleźć w lasach, ogrodach i parkach. Takie gatunki jak drzewo jarzębiny mogą przeżyć około 60-100 lat. Dzięki swym niewielkim rozmiarom, jarzębina nadaje się do każdego ogrodu. Przeciętnie dorasta do 15 metrów wysokości. Na tym opis tej rośliny się nie kończy.

Jarzębiny to drzewa liściaste wytwarzające charakterystyczne kuliste owoce w kolorze czerwonym i pomarańczowym. Roślina zakwita, co roku w porze maja i czerwca. Wtedy pojawiają się kwiaty i zapach gorzkich migdałów. Tymczasem dekoracyjne owoce wychodzą na światło dzienne w okresie lipca i października. Wtedy to osiągają swoją piękną, szkarłatno-czerwoną barwę.

Powyższy katalog drzew zawiera różne propozycje. W części są to polskie drzewa liściaste, ale nie tylko. Trzeba, bowiem pamiętać, że różne rodzaje roślin można uprawiać w naszych ogrodach. Decydującym czynnikiem jest oczywiście indywidualny gust oraz wielkość posesji.