Drzewka ozdobne do ogrodu - odmiany, opinie, uprawa, pielęgnacja

Drzewka ozdobne to rośliny wręcz stworzone do ogrodu. Dzięki nim to miejsce zyskuje niepowtarzalny charakter. Ogromną zaletą jest też to, że istnieje wiele ciekawych gatunków. Niektóre z nich cieszą się szczególną popularnością. Warto, więc wymienić te drzewa ozdobne, które zasłużyły na największe uznanie.

Drzewko dekoracyjne – egzotyczne odmiany

Drzewka ozdobne to rośliny odznaczające się dużymi walorami dekoracyjnymi. Tworzą mocno zróżnicowaną grupę z często odmiennymi wymaganiami uprawowymi. Pojawiają się również pewne podobieństwa. Rozmaite rodzaje drzewek dekoracyjnych przyciągają uwagę ciekawym pokrojem i pięknymi liśćmi. Do tego w okresie kwitnienia wytwarzają ozdobne kwiaty, owoce oraz kolorowe pędy. Dzięki tym cechą, te rośliny świetnie nadają się do ogrodu. Drzewa ozdobne można też spotkać w parkach i w przestrzeni miejskiej. Teraz nie pozostaje nic innego jak przytoczenie konkretnych przykładów.

Pierwszą rośliną w tym zestawieniu jest klon palmowy reprezentujący drzewa liściaste. Został sprowadzony do naszego kraju z Dalekiego Wschodu. Ma parasolowaty pokrój i piękne liście przybierające rozmaite kolory. W zależności od odmiany są żółte, czerwone, purpurowe lub dwukolorowe. Klony palmowe to małe drzewa, w naszym klimacie dorastają do około 3 metrów wysokości. Najbardziej lubią nieco zacienione stanowiska oraz wilgotne i lekkie gleby. To drzewko dekoracyjne najlepiej rośnie na ziemiach o odczynie od kwaśnego do obojętnego.

Równie często wybierane do ogrodu są magnolie. To małe drzewa lub krzewy ozdobne, które najlepiej rozwijają się na nasłonecznionych stanowiskach osłoniętych przed wiatrem. By rosnąć prawidłowo potrzebują żyznej i przepuszczalnej gleby. Optymalny odczyn powinien być lekko kwaśny. Część gatunków magnolii kwitnie od kwietnia do maja. Inne wchodzą w ten stan na początku marca i w czerwcu. Warto też dodać, że istnieją odmiany kwitnące dwa razy do roku. Drugi termin przypada na koniec lata.

Warto też zwrócić uwagę na miłorząb japoński zwany ginko biloba. Reprezentuje duże drzewa ozdobne, może, bowiem dorastać do 28 metrów wysokości. Najbardziej wyróżniające się są jego liście, przybierające złotawy kolor. Miłorząb z powodzeniem rośnie na stanowiskach nasłonecznionych lub lekko zacienionych, ważne by były osłonięte przed wiatrem. To drzewko dekoracyjne preferuje gleby żyzne i próchniczne a do tego przepuszczalne i dość wilgotne. Ta roślina, jak i gatunki opisane powyżej mają egzotyczny rodowód. Nie są jednak jedynymi opcjami do wyboru.

Inne rodzaje drzewek dekoracyjnych

Ciekawe drzewka ozdobne cieszące się popularnością pochodzą też z obu ameryk. W tej kategorii najbardziej wyróżniają się dwa gatunki. Pierwszy z nich to tulipanowiec amerykański. Zaraz za nim plasuje się judaszowiec. Oba rodzaje drzewek ozdobnych wyglądają świetnie i mimo pochodzenia z innego kontynentu, nie sprawiają zbyt dużych problemów w uprawie. Na początek pierwsza z wymienionych roślin.

Tulipanowiec amerykański może poszczycić się niezwykle dekoracyjnym pokrojem. Jego wygląd uzupełniają piękne liście oraz kwiaty przypominające tulipany. Opisywane drzewa ozdobne, mogą dorastać do około 35 metrów wysokości. Z tego powodu są polecane do ogrodu o dużych rozmiarach. By tulipanowiec rósł prawidłowo musi znajdować się na nasłonecznionym stanowisku. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna a do tego żyzna. Co bardzo ważne, tulipanowce to drzewa liściaste, które dobrze znoszą zanieczyszczone powietrze.

Kolejna roślina z dalekiej Ameryki Północnej to judaszowiec kanadyjski. Występuje w wielu odmianach, aż pięć z nich to drzewka ozdobne, które można uprawiać w naszym kraju. Judaszowiec zazwyczaj dorasta do 5-6 metrów wysokości, choć czasem może osiągnąć nawet 10. Odznacza się drobnymi, różowymi kwiatami i niewielkimi liśćmi. Bardzo ciekawe jest to, że kwiaty pojawiają się na całym drzewie. Łącznie ze starszymi pędami i pniem. Judaszowce to małe drzewa rozwijające się w słońcu lub półcieniu. Wymagają żyznej, przepuszczalnej gleby o lekko zasadowym lub obojętnym odczynie.

Równie ciekawe drzewko dekoracyjne

Drzewa ozdobne wcale nie muszą pochodzić z odległych zakątków świata. Gatunki powszechnie występujące w naszym kraju stanowią równie piękną dekorację ogrodu. Przykładem takiej rośliny jest buk pospolity. To drzewko dekoracyjne cieszy się dużym uznaniem w Europie Środkowej i Zachodniej. Ma rozłożysty pokrój i kopulastą koronę. Potrzebuje sporo miejsca do rozwoju, ponieważ może dorastać do 40 metrów wysokości. Lubi słońce, ale też półcień oraz żyzne gleby.

Również małe drzewa mogą poszczycić się dużymi walorami dekoracyjnymi. Potwierdzeniem tych słów jest jarząb pospolity nazywany też jarzębiną. Występuje na terenie całego kraju, może dorastać do 12 metrów wysokości. Oprócz liści i białych kwiatów, wytwarza czerwone owoce. Jarzębiny to drzewa liściaste lubiące i słońce i półcień. Nie wykazują dużych wymagań glebowych, rozwiną się praktycznie na każdym podłożu. Właśnie, dlatego są tak popularne.

Rodzaje drzewek dekoracyjnych o niewielkich rozmiarach nadadzą się do każdego ogrodu. Najlepszym przykładem na potwierdzenie tej tezy jest klon pospolity odmiany globusum. Jest bardzo odporny na zanieczyszczone powietrze, dlatego też można do odnaleźć w przestrzeni miejskiej. Te drzewa liściaste dorastają do około 11 metrów wysokości. Mają niskie wymagania glebowe, świetnie rozwijają się zarówno w słońcu jak i półcieniu.

Krzewy ozdobne

Drzewa liściaste czy też podobne krzewy ozdobne to nie jedyne opcje do wyboru. Wiele ciekawych możliwości dają iglaki. Wśród nich zdecydowanie największą popularnością cieszą się tuje. W Polsce najczęściej spotyka się odmiany szmaragd i barbant. Świetnie nadają się na żywopłoty, ponieważ przeważnie przybierają kształt zaostrzonego stożka. Do rozwoju potrzebują piaszczysto-gliniastego podłoża o dużej wilgotności. Stanowisko nasłonecznione jest dla tui najlepsze, lecz i w półcieniu sobie poradzi.

Ciekawe rodzaje drzewek dekoracyjnych to również cyprysy. Mimo tego, ze w naturze są to duże drzewa, istnieją odmiany krzewiaste. Mają łuskowate igły wydzielające bardzo przyjemny zapach. W drugim roku uprawy pojawiają się też piękne kwiaty oraz szyszki. Ponadto cyprysy są smukłe, mają bujną koronę z licznymi gałęziami rosnącymi ukośnie. Zdecydowanie warto posadzić te rośliny w ogrodzie. Odwdzięczą się dekoracyjnym wyglądem i przyjemnym zapachem. Jednakże to nie koniec listy, ciekawe krzewy ozdobne występują też w wersji liściastej.

Niesłabnącą popularnością cieszy się rododendron zwany też różanecznikiem. Występuje w wielu interesujących gatunkach. Wśród nich znajdują się niewielkie krzewinki nieprzekraczające 50 cm wysokości. Można też napotkać 5 metrowe drzewka ozdobne. W zależności od odmiany kwiaty przybierają rozmaite barwy. Są białe, różowe, czerwone a nawet fioletowe i pomarańczowe. Różaneczniki najbardziej lubią stanowiska zacienione i osłonięte od wiatru. Gleba powinna mieć odczyn kwaśny i być zasobna w składniki odżywcze. Mimo tego, że wymagania tej rośliny są dość duże, warto posadzić ją w ogrodzie.