Drzewa i krzewy ozdobne

Ozdobne drzewka - projektowanie ogrodu

Wybierając drzewa ozdobne do ogrodu, możemy zdecydować się na drzewka ozdobne liściaste (także zimozielone), drzewa iglaste ozdobne, krzewy ozdobne, kwitnące drzewa ozdobne, krzewy owocowe czy też iglaki.

Planując wystrój ogrodu, należy odpowiednio dobrać gatunki, gdyż usunięcie dużych, wieloletnich drzew może okazać się trudne i będzie wymagało pozwolenia gminy. Dlatego też w wielu wypadkach warto wybierać małe drzewa ozdobne, jak klony palmowe czy wiśnie piłkowane, które można łatwo wkomponować w wystrój ogrodu, dodając rabaty kwiatowe czy trawy ozdobne.

Ciekawym rozwiązaniem są rośliny szczepione na pniu, dzięki czemu powstają małe ozdobne drzewka o koronie kulistej lub parasolowatej. Tego rodzaju miniaturowe drzewka świetnie wyglądają na rabatach kwiatowych czy otoczone przez trawy ozdobne.

Drzewa ozdobne - ochrona roślin

W przypadku drzew ozdobnych do ogrodu bardzo ważna jest ochrona roślin, gdyż wiele drzewek nie jest odporna na mróz. Drzewka pochodzące z regionów egzotycznych należy sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru. Młode drzewka należy osłaniać przed mrozem 2-3 lata po posadzeniu. Dotyczy to szczególnie drzewek szczepionych na pniu. Pnie drzewek należy osłonić stroiszem, słomą lub włókniną, zaś ziemię wokół nich pokryć ściółką z kory. Sprawdź także ten artykuł o popularnych rodzajach drzew liściastych w Polsce.

Drzewa ozdobne do ogrodu - inspiracje

Drzewa ozdobne liściaste

Drzewa ozdobne liściaste dobieramy tak, aby zdobiły ogród w różnych porach roku. Wiosną kwitną prawie wszystkie krzewy ozdobne, które świetnie komponują się z roślinami cebulowymi i bylinami.

Latem drzewa i krzewy ozdobne już nie kwitną, dlatego kompozycja dekoracyjna ogrodu powinna również obejmować drzewka ozdobne, które zachwycają ciekawym pokrojem lub pięknymi liśćmi. Warto pamiętać, aby z umiarem obsadzać ogród krzewami o liściach żółtych lub pomarańczowych, które stanowią bardzo mocny akcent dekoracyjny. 

Warto również posadzić w ogrodzie ozdobne drzewka, których liście przebarwiają się jesienią, jak brzozy, irgi, klon palmowy, miłorząb chiński. Jesienią ozdobę stanowią również owoce takich drzewek ozdobnych, jak jarząb lub jabłonie ozdobne. Jesienny ogród ozdobią również krzewy owocowe o pięknych czerwonych owocach jak dławisz okrągłolistny, berberys i ogniki.

Zimą ozdobę w ogrodzie będą stanowiły krzewy ozdobne zimozielone jak: irgi, bukszpan wiecznie zielony, kalina, mahonia czy też trzmielina. Zimą pięknie widać jasną korę brzóz. Drzewa i krzewy ozdobne do dekoracji ogrodu zimą warto sadzić tak, aby można było je podziwiać z okna.

Małe i kwitnące drzewa ozdobne

W ogrodzie o niewielkich rozmiarach sprawdzą się małe drzewa ozdobne, jak wiśnia piłkowana, klon palmowy i japoński, brzoza czy wierzba babilońska. W małym ogrodzie istotna jest nie tyle wysokość drzewa co niewielki obwód.

Drzewa i krzewy ozdobne kwitną głównie wiosną. Do ogrodu warto wybrać kwitnące drzewa ozdobne, które będą stanowiły ozdobę również po przekwitnięciu, jak judaszowiec kanadyjski, głóg, tulipanowiec, wiśnia piłkowana.

Drzewa ozdobne do ogrodu w postaci drzew iglastych, czyli polecane drzewa i krzewy ozdobne, w tym drzewka ozdobne i odmiany
Drzewa ozdobne do ogrodu - które wybrać? Zobacz nasze TOP 10

Drzewa iglaste ozdobne

Drzewa iglaste ozdobne pozostają zawsze zielone i zdobią ogród także zimą. Jednak obsadzenie ogrodu wyłącznie iglakami będzie wyglądać monotonne.  Drzewa iglaste ozdobne, jak żywotnik zachodni, cyprysiki, jałowce, najlepiej nadają się na żywopłoty. Wiosną i latem iglaki nie przyciągają uwagi i mogą znaleźć zastosowanie jako tło dla innych roślin. Zimozielone drzewka ozdobne ukazują w pełni swoje walory dekoracyjne dopiero jesienią i zimą.

Z myślą o dekoracji ogrodu zimą możemy wybrać rośliny o ciekawym pokroju, kształtach czy poskręcanych gałęziach, na przykład modrzew japoński Diana, robinia akacjowa Tortuosa lub wierzba babilońska Tortuosa.

Iglaki świetnie sprawdzą się, jeśli w ogrodzie znajduje się oczko wodne, gdyż jesienią nie będą brudzić wody spadającymi liśćmi. Dobrymi roślinami otaczającymi oczko wodne będzie cyprysik błotny, żywotnik zachodni czy też cis. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach iglastych.

Rośliny szczepione na pniu

Drzewka ozdobne szczepione na pniu powstają poprzez zaszczepienie ozdobnego drzewka lub krzewu na roślinie stanowiącej podkładkę. Zyskują one niewielkie rozmiary, dzięki czemu nadają się do małych ogrodów. Typowym przykładem małych drzewek ozdobnych są róże szczepione na pniu. Do szczepienia na pniu nadaje się wierzba japońska Hakuro-nishiki, która zachwyca liśćmi w kolorze biało-różowo-zielonym. Wierzby szczepione na pniu nie są trudne w uprawie. Brzoza brodawkowata szczepiona na pniu tworzy miniaturowe drzewka o parasolowatej koronie.

Jako drzewa ozdobne do ogrodu świetnie nadają się klony szczepione na pniu o różnobarwnych liściach w kolorach od żółci po purpurę. Uprawa drzewek szczepionych na pniu nie jest trudna. Ważne jest odpowiednie przycinanie oraz obrywaniu pędów rośliny macierzystej.

Drzewa ozdobne do ogrodu - top 10

Ozdobne drzewka wybieracze często do ogrodu to:

 1. Żywotnik zachodni popularnie zwany tują idealny na żywopłoty i szpalery,
 2. Klon palmowy to niewielkie drzewka ozdobne o barwnych liściach,
 3. Brzoza brodawkowata w odmianach Purpurea, Yongii, Fastigiata,
 4. Głóg o różowych kwiatach,
 5. Wiśnia piłkowana o różowo białych kwiatach i purpurowych liściach,
 6. Jabłonie ozdobne zdobiące ogród różowymi kwiatami i zdobnymi owocami,
 7. Judaszowiec kanadyjski pokrywający się w całości drobnymi, różowymi kwiatkami,
 8. Oliwnik wąskolistny o dekoracyjnych, powyginanych konarach,
 9. Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki' o liściach biało różowo zielonych,
 10. Migdałek trójklapowy o jasnoróżowych kwiatach przypominających różyczki.

Kwitnący migdałek, czyli drzewa ozdobne do ogrodu i polecane drzewa i krzewy ozdobne, w tym drzewka ozdobne i odmiany
Drzewa ozdobne do ogrodu - które wybrać? Zobacz nasze TOP 10

Popularne drzewa i krzewy ozdobne

Żywotnik zachodni

Żywotnik zachodni popularnie zwany tują to roślina z rodziny cyprysowatych. Roślina ta występuje w wielu odmianach o pokroju kolumnowym lub kulistym i jest chętnie wykorzystywana jako parkowe drzewo ozdobne. Żywotnik zachodni doskonale sprawdza się jako roślina żywopłotowa, szczególnie że można ją kształtować przez przycinanie. Zastosowanie tui to głównie żywopłoty i szpalery. Pojedyncze ozdobne drzewka można przycinać w ciekawe kształty. Odmiany karłowate sprawdzają się do skalniaków i jako dekoracja grobów.

Zielone lub złocisto-zielone liście żywotnika zachowują kolor przez cały rok, z tym, że w czasie mrozów nieco brunatnieją. Żywotnik zachodni jest krzewem łatwym w uprawie. Lubi glebę lekko zasadową, lecz nie ma wielkich wymagań co do podłoża i wyrośnie także na słabszej glebie. Wymaga umiarkowanego podlewania, jednak ma on krótki system korzeniowy, który jest narażony na wysychanie. Dlatego też ziemię wokół tui trzeba ściółkować i dbać o podlewania w czasie suszy. Tuja dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i półcienistym, dobrze znosi mróz.

Klon palmowy

Klon palmowy to drzewko ozdobne zdobywające ogromną popularność z powodu dekoracyjnych liści o różnych kolorach. Szczególne powodzenie zyskały odmiany o liściach w kolorze żółtym, czerwonym, pomarańczowym czy też złocistym. Z uwagi na niewielkie rozmiary drzewka sprawdzi się ono także w małych ogrodach. Klon palmowy zyskuje na dekoracyjności jesienią, kiedy to jego liście przebarwiają się i pogłębiają kolor.

Klon palmowy nie jest odporny na mrozy i musi być sadzony w miejscu osłoniętym.

Wiśnia piłkowana

Wiśnie piłkowane to niewielkie drzewka ozdobne, które ozdobią ogród w stylu japońskim, ale nie tylko. Odmiana Prunus Serrulata ma różowo białe kwiaty, które rozwijają się w maju. Ozdobę stanowią również brązowo czerwone liście, które jesienią przebarwiają się na pomarańczowo i złoto. Ta odmiana lubi wilgotne gleby i miejsca osłonięte.

Odmiana Shirofugen jest nieco większa. Kwiaty są różowe w pąkach, po rozwinięciu są białe a po kilku dniach przybierają kolor różowy. Młode listki są czerwone. Później zielenieją a jesienią przybierają barwę żółtą i pomarańczową. Te drzewa ozdobne do ogrodu nie mają dużych wymagań glebowych, lecz lubią miejsca osłonięte.

Brzoza brodawkowata

Brzoza brodawkowata rzadko bywa sadzona w ogrodzie. Natomiast idealnie sprawdzają się jako drzewa ozdobne do ogrodu, jej odmiany takie jak:

 • Purpurea, niewielkie ozdobne drzewko o dekoracyjnych, purpurowych liściach do małego ogrodu,
 • Yongii o zwisającym pokroju i zielonych liściach, które jesienią przebarwiają się na żółto,
 • Fastigiata to odmiana o pokroju kolumnowym, często wykorzystywana jako parkowe drzewo ozdobne.

Pozostałe inspiracje: jabłonie ozdobne i głóg

Jabłonie ozdobne to idealne drzewka ozdobne do małych ogrodów. Ozdobą jabłoni są różowe kwiaty oraz złociste, czerwone lub różowe owoce.

Głóg o ozdobnych, zielonych liściach i różowych kwiatach często bywa wykorzystywany jako parkowe drzewo ozdobne. Głóg jest drzewkiem łatwym w uprawie, o niewielkich wymaganiach. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, piaszczysto-gliniastej. Głóg zachwyca nie tylko pięknem kwiatów, lecz także jego owoce stanowią ozdobę ogrodu. W ogrodzie głóg najlepiej nadaje się na formowane żywopłoty oraz szpalery.

Dekoracja ogrodu powinna być tak zaplanowana, aby trwała przez cały rok. Warto tak dobrać rośliny, aby w każdej porze roku znaleźć element dekoracyjny. Wiosną będą do kwitnące drzewa i krzewy, latem drzewka o dekoracyjnych liściach, na jesień wybierzmy drzewka, których liście przebarwiają się na ciekawe kolory, zaś na zimę drzewka zimozielone lub o ciekawie powyginanych konarach.

ikona podziel się Przekaż dalej