Odmiany drzew kolumnowych, które warto kupić

Czym są drzewka kolumnowe

Szczególną popularnością cieszą się one w miastach, gdzie ogródki to zazwyczaj niewielkie poletka, na których nie zmieszczą się standardowe drzewa owocowe.

Drzewka kolumnowe zyskują w Polsce ogromna popularność. Nie zajmują dużo miejsca, w obwodzie osiągają zaledwie 80 cm i dorastają do 2-3 m. Charakterystyczna dla tej grupy roślin są wytwarzane krótkopędy rosnące prawie pod kątem prostym do przewodnika, z którego wyrastają.

Najpopularniejsze w uprawie kolumnowej są jabłonie, jednak śliwy i grusze również stają się coraz częstymi mieszkańcami ogrodów i działek. To doskonała alternatywa dla osób, które bardzo chcą mieć własne owoce, ale mają niewiele miejsca na działce rekreacyjnej czy wokół domu.

Sadzonki, które cieszą się największą popularnością, to drzewka starych odmian, które przez lata zapisały się w pamięci sadowników, jako te, które są odporne na zmiany temperatury, duży mróz, a także na choroby.

Drzewa owocowe kolumnowe

Jeśli chodzi o drzewka owocowe kolumnowe, wśród jabłoni największym zainteresowaniem cieszą się sadzonki odmian:

  • „Bolero” - odmiana ta jest chętnie wykorzystywana do przetworów, jednak jej smak zachęca do spożywania bez obróbki i dodatków. Gdy jabłka tej odmiany dojrzewają, mają żółty, zachęcający kolor. Zbiór owoców przypada na okolice września.
  • „Flamenco” - jabłoń kolumnowa owocująca na początku września. Jabłka mają kolor zielonkawo czerwony. Jest to odmiana deserowa o białym i soczystym miąższu.
  • „Polka” - to kolejna jabłoń kolumnowa, o żółtych i bardzo soczystych owocach, które są gotowe do zbioru na początku września.
  • „Mezo” - to ciekawa odmiana duo zawierająca na jednym pniu owoce z dwóch różnych jabłoni. W tym wypadku jest to połączenie jabłoni „Bolero” i „Flamenco”. Obie te odmiany charakteryzują się słabym rozrostem korony, co sprzyjało zaszczepieni obydwu odmian na jednym pniu i stworzeniu drzewka kolumnowego. Sprawdź także ten artykuł na temat jabłoni kolumnowych.
  • „Waltz” - Odmiana o ciemnoczerwonych soczystych owocowych. Zbiór przypada na koniec września. Doskonale znoszą przechowywanie, są bardzo smaczne i można wykorzystać je również na przetwory.

Jeśli chodzi o drzewka owocowe kolumnowe, popularnymi odmianami wśród czereśni niewątpliwie są:

  • „Silva” - czereśnia kolumnowa „Silva” charakteryzuje się dużymi czerwonymi owocami. Jest bardzo soczysta i słodka, doskonale nadaje się do spożycia i do przetworów. Dojrzałość osiąga na przełomie lipca i sierpnia.
  • „Victoria” - to bardzo wytrzymała czereśnia kolumnowa o prawie czarnych owocach. Dojrzałość do zbiorów osiąga późno, bo dopiero w drugiej połowie lata jednak jej smak jest niezwykle słodki i aromatyczny.
  • „Queen Mary” - czereśnia ta jest odporna na pękanie i choroby. Rodzi duże sercowate owoce o mocno czerwonym kolorze. Są gotowe do zbiorów na początku sierpnia.
  • „Stark Gold” - bardzo odmiana plenna o żółtych owocach, niezwracających uwagi ptaków. Jest odporna na mróz i zmiany temperatury.

Najchętniej wybieranymi odmianami gruszy do ogrodu są:

  • „Decora” - Grusza charakteryzuje się późnym owocowaniem, gdyż dojrzałość zbiorczą osiąga dopiero w połowie października. Jej owoce są niezwykle smaczne i soczyste. Maja kolor żółty z czerwonym rumieńcem.
  • „Saphira” - To idealna odmiana, która dobrze znosi przechowywanie. Nadaje się do deserów i nie tylko. Dojrzałość zbiorczą osiąga na przełomie września i października. Jej owoce są zielone, a później przebarwiają się na żółto.

Popularne śliwy kolumnowe:

  • „Fruca” - Śliwa charakteryzuje się ciemnofioletowymi owocami, których pestka bardzo łatwo oddziela się od miąższu. Owoce dojrzewają we wrześniu, a z uwagi na wyborny smak, świetnie nadadzą się do spożycia, jaki i przetworów.
  • „Imperial” - Drzewko owocowe rodzi smaczne ciemnofioletowe owoce o żółtym i soczystym miąższu. Dojrzałość zbiorczą osiąga we wrześniu.

Drzewka kolumnowe sadzenie, pielęgnacja i wymagania

Warunki dla drzewek kolumnowaych

Drzewa kolumnowe podobnie jak inne rośliny owocujące sadzimy w żyznej glebie. Ziemię dobrze byłoby przemieszać z kompostem, żeby sadzonka miała dostęp do jak największej ilości składników odżywczych. Kolejnym krokiem będzie systematyczne podlewanie młodego drzewka, tak, aby swobodnie zakorzeniło się w podłożu.

Do sadzenia drzew owocowych wybieramy słoneczne stanowiska tak, aby owoce miały zapewniony dostęp do światła i mogły bez przeszkód dojrzewać. Trzeba też zwrócić uwagę, czy w okolicy miejsca, w którym chcemy umieścić drzewo owocowe, nie rośnie trujący bluszcz. Jest to ważne w szczególności, gdy w ogrodzie przebywają dzieci, które przez przypadek spożywając owoce, mogą zainteresować się tą piękną, aczkolwiek niebezpieczną dla nich rośliną.

Drzewko owocowe można korygować przycinaniem, jednak jest to zabieg, który nie jest niezbędny. Rośliny kolumnowe nie wytwarzają rozłożystych koron, co sprawia, że nie rozrastają się zbyt mocno na boki. Jedynym koniecznym zabiegiem jest odginanie pędów wyrastających od przewodnika ku górze. Powinny one być nachylone pod kątem prostym, żeby udostępnić dostęp słońca do dojrzewających owoców.

W zależności od odmiany, drzewa kolumnowe zazwyczaj nie mają większych wymagań. Najczęściej szczepione są takie gatunki, które w dużym stopniu odporne są na działania atmosferyczne, na choroby grzybowe i bakterie często atakujące rośliny owocowe.

Drzewa DUO i łączenie gatunków

Ciekawym sposobem na zaoszczędzenie miejsca w ogrodzie jest łączenie gatunków. Oznacza to nie mniej nie więcej, że z jednego pnia wyrasta dwa różne gatunki. Częstym połączeniem obserwowanym w ogrodach są jabłonie, z których jedna część owoców wybarwiona jest na czerwony kolor, a druga na żółty. To ogromnie ciekawe zestawienie, które robi piorunujące wrażenie na odwiedzających gościach. Drzewa DUO, podobnie jak drzewa kolumnowe pozwalają zaoszczędzić miejsce w ogrodzie. Jednak charakterystyczne dla tych drzew jest to, że mimo wszystko zajmują o wiele więcej miejsca niż drzewa kolumnowe.

Ciekawym połączeniem kolorystycznym w drzewach DUO jest szczepienie śliwy i moreli na jednym pniu. Zestawienie tych owoców daje niezapomniany efekt wizualny, co też podkreśla każdy producent sprzedający sadzonki drzew owocowych. Dodatkowo cieszy posiadaczy, którzy liczą się z każdym metrem kwadratowym działki.

Cena drzew kolumnowych

Koszt zakupu drzewka kolumnowego do ogrodu waha się od kilku do kilkunastu złotych. Jest uzależnione głównie od miejsca zakupu. Drzewka sprzedawane w marketach, będą dużo tańsze niż te ze sklepów ogrodniczych, od prywatnych dostawców czy też sprowadzone ze szkółki drzew kolumnowych. Jednocześnie rośliny te ze względu na kiepskie warunki przechowywania mogą nie przyjąć się w naszych ogrodach. Dobrym pomysłem będzie zakup sadzonki w sklepie internetowym, dla którego sprzedaż wysyłkowa to codzienność. Sklepy te specjalizują się w dbaniu o rośliny, sprzedaży na odległość i w prawidłowym zabezpieczeniu ich na czas podróży.

Zamawiając drzewko przez Internet, należy pamiętać o tym, żeby dokonywać zakupu w okresie, w którym nie ma dużych upałów, ani tez nie występują mrozy. W samochodach dostawczych nie ma możliwości kontrolowania temperatury, która może okazać się zabójcza dla rośliny. Dla osób, które wolą obejrzeć kupowane drzewo przed uiszczeniem opłaty, najlepsza będzie szkółka drzew owocowych i możliwość wyboru konkretnego drzewka.

Cena drzewek kolumnowych i innych roślin uzależniona jest mocno od miejsca zakupu. Jednak gdy chcemy kupić zdrowe sadzonki, z nieuszkodzonym systemem korzeniowym, odpowiednio nawodnione warto wybrać te droższe i mieć pewność, że producent zadbał o nie najlepiej, jak potrafił. Niestety bardzo często zdarza się, że rośliny sprzedawane w dyskontach i marketach, są bardzo słabej jakości i chorują.

ikona podziel się Przekaż dalej