Drzewka ozdobne w ogrodzie - przegląd najlepszych gatunków

Kwitnące, zielone, ładne przez cały rok, owocowe… drzewa ozdobne. Trudno wyobrazić sobie bez nich ogród. Na działce zawsze zajmują najważniejsze miejsce, w końcu to od nich zaczyna się projektowanie ogrodu. Są cenione przede wszystkim za piękny pokrój i miły cień, w którym można wypocząć w upalne dni. Podpowiadamy, jakie drzewka ogrodowe wybrać, by przez cały sezon cieszyć się ich urokiem.

Liściaste drzewa ozdobne

Drzewa ozdobne – najpowszechniejsze gatunki

Zdecydowanie najbardziej popularnym drzewem ozdobnym, które świetnie prezentuje się na działce i w ogrodzie, jest klon palmowy. Jego liście są wybitnie dekoracyjne i to przez cały sezon. Te drzewa ozdobne występują w dziesiątkach odmian. Zielonolistne odmiany są mało powszechne, jednak te barwne zyskały sobie miłośników w całej Europie. Żółte, czerwone, pomarańczowe i złociste – wybór jest naprawdę ogromny. Jesienią te dekoracyjne drzewa są jeszcze bardziej atrakcyjne – zielone przebarwiają się, a kolorowe pogłębiają barwę, dając niezwykły spektakl ognistych odcieni.

Bardzo powszechny jest także miłorząb dwuklapowy. Te drzewka ogrodowe najlepiej sprawdzają się w większych ogrodach, ponieważ są dość wysokie i zajmują sporo miejsca. Miłorząb ma bardzo ciekawe, charakterystyczne liście o wachlarzowym kształcie. Mają intensywnie zielony kolor, a jesienią stają się złociste. Drzewka ozdobne świetnie czują się w każdym rodzaju gleby, jednak muszą mieć zapewnione bardzo nasłonecznione stanowisko.

Dekoracyjne drzewa, które urozmaicają każdy ogród, to jarzęby pospolite, pospolicie zwane jarzębiną. Znakiem charakterystycznym tej rośliny są owoce – drobne, intensywnie czerwone kuleczki rosnące w ciekawych baldachogronach. Jednak jarzębina ma także urocze, piłkowane i bardzo ozdobne liści, które dodają jej uroku poza okresem dojrzewania owoców.

Kwitnące drzewka ozdobne

Drzewka kwiatowe są naprawdę najbardziej dekoracyjnymi roślinami w ogrodzie. Są ozdobne przez cały sezon, jednak w okresie kwitnienia zapierają dech w piesiach. Wspaniałe, intensywne kwiaty i wyjątkowe kolory – decydując się na tego rodzaju drzewka ogrodowe uczynisz swój ogród niezwykłym, wręcz bajkowym miejscem. Taki nastrój wprowadza na przykład judaszowiec kanadyjski. Bardzo wczesną wiosną roślina kwitnie na różowo, a jej nieszablonowość polega na tym, że kwitnie cała. Dokładnie tak! Kwiaty pojawiają się nawet na korze na pniu judaszowca, drobnymi, pachnącymi kwiatami oblepione są także gałęzie.

Nieco mniej efektowny, ale niezrównanie uroczy jest głóg, roślina pokrywająca się drobnymi, ciemnoróżowymi kwiatuszkami. Zbierają się one w drobne bukieciki, dzięki czemu te drzewa ozdobne są szalenie atrakcyjne. Roślina jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki pogodowe i dobrze czuje się w naszym klimacie, więc każdy może mieć u siebie ten żywy, nieskończenie piękny bukiet.

Na uwagę doświadczonych ogrodników zasługuje także tulipanowiec. Drzewo ma charakterystyczne liście i bardzo specyficzne kwiaty. Te pierwsze są ciemnozielone i mają typowy, dłoniasto-klapowy kształt. Swoją nazwę te drzewa kwitnące zawdzięczają przede wszystkim kwiatom, które mają właśnie kształt tulipanów. Drobne i żółte, pojawiają się na przełomie maja i czerwca, przyciągając owady, zwłaszcza pszczoły, swoim niezwykłym zapachem. Tulipanowce to drzewa ozdobne o nieco mniejszym zasięgu. Nie każda szkółka zajmuje się ich produkcją i sprzedażą.

Krzewy ozdobne o pokroju drzewek

Krzewy ozdobne o wzniesionym pokroju – najpopularniejsze gatunki

W ogrodach, zwłaszcza tych mniejszych, nie ma miejsca na dekoracyjne drzewa, które niestety są wysokie, zacieniają prawie cały trawnik i potrzebują dużo przestrzeni. Dlatego ich rolę przejmują krzewy ozdobne o większych rozmiarach i wzniesionym pokroju. Wśród nich najbardziej popularne są te kwitnące.

Każda szkółka zajmuje się sprzedażą magnolii, które zachwycają wielkimi, różowymi kwiatami. Liczne odmiany tego gatunku różnią się wysokością, jednak zdecydowana większość z nich ma pokrój ciekawego, oryginalnego drzewka. Te krzaki ozdobne kwitną bardzo wczesną wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści. Są piękne, dostojne i bardzo eleganckie.

Podobną rolę pełnią wysokie iglaki. Sadzi się je zamiast drzew iglastych, które najczęściej zajmują mnóstwo miejsca. Smukłe, wysokie i intensywnie zielone iglaki są bardzo interesujące. Różnią się kolorem igieł i wysokością, ale niektóre gatunki, jak tuja czy cyprysik, są w stanie osiągnąć nawet kilkanaście metrów wysokości. I chociaż nie mają nic wspólnego z kwiatami, są bardzo dekoracyjne. W końcu te krzewy ozdobne są przez cały rok, o ile oczywiście zadbasz o to, by ich igły nie zbrązowiały przed zimą.

Krzaki ozdobne szczepione na pniu

Formę drzewek mogą przyjąć również różnego rodzaju krzaki ozdobne o niższym pokroju, o ile zostały zaszczepione na pniu. Jednym z najpiękniejszych jest migdałek trójklapowy. Ta wyjątkowa roślina kwitnie już w marcu lub na początku kwietnia. W tym czasie nie ma jeszcze liści, ale jego nagie gałęzie całe zostają pokryte drobnymi, różowymi kwiatuszkami. Migdałek jest zachwycający i tak powszechny, że jego sprzedaż prowadzi każda szkółka.

Bardzo ciekawie prezentuje się także hortensja bukietowa szczepiona na pniu. W przeciwieństwie do jej naturalnych sióstr, ta zachwyca delikatnością i inspirującą formą. Ma gładką korę, a na szczycie długiego pnia pojawiają się gęsto gałęzie zakończone ogromnymi kwiatostanami. Te krzaki ozdobne różnią się tylko pokrojem, kwiaty pozostają takie same – wielkie, gęste, zachwycające misterią drobnych, ułożonych obok siebie kwiatuszków na długich szypułkach. Na rynku są bardzo liczne odmiany, różniące się kolorem. Możesz zdecydować się na białą, jasnozieloną, różową lub niebieską hortensję.

Drzewka ozdobne – najbardziej niesamowite gatunki

Nietypowe rodzaje drzew ozdobnych

Niektóre rodzaje drzew ozdobnych tak wyróżniają się spośród innych, że trudno je do czegokolwiek przyrównać. Taką rośliną jest sumak octowiec, drzewo, które zyskało popularność ze względu na niezwykły pokrój. Jego korona układa się w oryginalny parasol ozdobiony ciekawymi, złożonymi z licznych drobnych listków liści, które są ozdobnie piłkowane i żyłkowane. Jednak najbardziej dekoracyjną częścią rośliny są jej owocostany. Są to czerwone lub bordowe, wzniesione kolby, które utrzymują się najczęściej aż do kolejnego kwitnienia. To sprawia, że sumak octowiec jest ozdobny przez cały rok, nawet zimą, gdy jego bordowe owoce kontrastują z bielą śniegu.

Niezwykłą rośliną jest także kielichowiec wonny. Jego niezwykłość nie wynika z liści, kwiatów czy pokroju, chociaż należy przyznać, że kaktusowate kwiaty o czerwonym kolorze są bardzo oryginalne i ładnie wyglądają. Kielichowiec znalazł się w tym zestawieniu ze względu na zapach, który wydziela – zarówno kwiaty, jak i kora i liście pachną owocami. Najczęściej truskawkami, ale czasami zapach przypomina surowego ananasa lub bardzo dojrzałego banana. Jest to niezależne od odmiany, ale raczej od konkretnego przedstawiciela tego gatunku.

Drzewa ozdobne: najciekawsze odmiany typowych gatunków

Nieszablonowo prezentują się także wyjątkowe odmiany typowych gatunków. Dekoracyjne drzewka różnią się między sobą przede wszystkim pokrojem lub kolorem, warto więc zainteresować się, jakie odmiany ma do zaoferowania szkółka. Bardzo ciekawie prezentuje się jarząb ‘Pink Veil’, który jesienią zaskoczy nas owocami. Wyglądają zupełnie jak typowa jarzębina, jednak są jasnoróżowe, delikatniejsze i bardziej subtelne.

Bardzo ciekawą propozycją jest brzoza brodawkowata ‘Youngi’. Na pierwszy rzut oka w ogóle nie wygląda jak typowa brzoza, którą znamy z lasów i ogrodów. W zasadzie podstawowy gatunek przypominają wyłącznie liście – drobne, zielone i piłkowane. To odmiana pendula, czyli płacząca. Ulistnione pędy brzozy ‘Youngi’ przewieszają się malowniczo wokół skarłowaconego pnia, tworząc kaskadę aż do samej ziemi. Odmiana świetnie sprawdza się nawet w małych ogrodach, a co najważniejsze, nie ma szczególnych wymagań dotyczących podłoża.

Warto poszukać wyjątkowych odmian typowych drzew. Są bardzo oryginalne, ale łatwiejsze w uprawie i bardziej wytrzymałe, niż większość wyjątkowych i mniej znanych gatunków.

Niektórzy rozważają też sztuczne drzewka ozdobne  uważając, że jest to wygodniejsze i wygląda lepiej. Nic z tych rzeczy. Sztuczne drzewka z upływem czasu się starzeją i zamiast co roku rozkwitać intensywnymi kolorami – zwyczajnie blakną.