Drzewo tlenowe - skąd pochodzi i czym się charakteryzuje

Tlenowiec - skąd pochodzi drzewo tlenowe

Drzewo tlenowe, które znane jest także jako oxytree, to roślina, która zaliczana jest do rodziny paulinowatych - Paulowinaceae. Warto wiedzieć, że do rodziny paulinowatych zaliczane są rośliny z rzędu jasnotowców - Lamiales. Zalicza się do niej 8 gatunków roślin, które w zależności od ujęcia systematycznego, znajdują się w dwóch lub trzech rodzajach.

Co ciekawe, w XX wieku, rośliny z tej rodziny były zaliczane do rodziny trędownikowatych - Scrophulariaceae. Jednak w późniejszym czasie, rodzina paulinowatych została wyodrębniona. Do rodziny Paulowinaceae zaliczane są nie tylko drzewa, ale także zdrewniałe pnącza, które charakteryzują się okazałymi liśćmi i kwitnieniem. Rośliny te naturalnie występują we wschodnich obszarach Azji.

Przejdźmy jednak do samego drzewa tlenowego, które jest tak naprawdę jedną z odmian uprawnych paulowni. Odmiana ta pochodzi z Hiszpanii. Warto wiedzieć, że jest to szybko rosnące drzewo, którego wzrost nie jest ograniczony warunkami klimatycznymi. Dlatego właśnie nie ma problemu, by to drzewo, które naturalnie rośnie w Hiszpanii, znalazło się również w uprawie na terenie Polski.

Oxytree - czym charakteryzują się paulownie

Zanim przejdziemy do tego, jakie wymagania musimy spełniać, by sadzonki drzewa tlenowego rozwijały się prawidłowo, powinniśmy również dowiedzieć się, jak wygląda kwitnienie oxytree, i czym charakteryzuje się ta roślina. Jest to ważne również wtedy, gdy w naszym ogrodzie pojawić się ma paulownia omszona, czy też magnolia 'Genie'. Dzięki temu będziemy mogli stwierdzić, czy owe magnolie 'Genie', paulownie omszone, czy właśnie tlenowce, będą pasowały do aranżacji naszego ogrodu.

Zacznijmy więc od tego, że oxytree, to drzewo liściaste, które w ciągu roku może osiągnąć około 3 m przyrostu. Charakteryzuje się ono parasolowatą i szeroką koroną, a także dużymi liśćmi. Sam pień drzewa jest prosty i smukły, a jego gładka kora wybarwia się na szary kolor. Warto wiedzieć także o tym, że po ścięciu tego drzewa, wypuszcza ono odrosty.

Liście drzew tlenowych są duże i mogą osiągnąć nawet ponad 30 cm długości. Ich kształt jest sercowaty, a powierzchnia blaszki liściowej jest aksamitnie owłosiona. Warto wspomnieć także o tym, jak przebiega kwitnienie. Otóż kwitnienie rośliny przypada na maj. Kwiaty rośliny stanowią jeden z bardziej atrakcyjnych elementów ozdobnych, który możemy zaobserwować na różnych zdjęciach pojawiających się w internecie. Takie zdjęcia pojawiają się również w katalogach roślin.

Oxytree, tak jak i paulownia omszona, charakteryzuje się bladofioletowymi kwiatami. Kwiaty tego drzewa zimują w owłosionych pączkach koloru rudobrunatnego. W maju możemy już zaobserwować naparstkowato-dzwonkowate kwiatki, które zebrane są w wiechowate kwiatostany, które mogą osiągać nawet 40 cm długości. Nie zapominajmy także o szaro-zielonych, owalnych owocach, wewnątrz których znajdują się płonne nasiona. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie paulowni.

Oxytree - uprawa i pielęgnacja w Polsce

Drzewa oxytree - jakie wymagania ma tlenowiec z Hiszpanii

Zanim przejdziemy do zakupu sadzonek, powinniśmy pamiętać, by w pierwszej kolejności zapoznać się z tym, jakie wymagania dotyczące gleby, a także stopnia nasłonecznienia ma drzewo tlenowe. Pamiętajmy o tym, że jeśli nie zapewnimy odpowiednich warunków uprawy roślinie, nie będzie się ona rozwijała prawidłowo.

Zacznijmy więc od tego, że drzewo tlenowe, nazywane także tlenowcem i oxytree, najlepiej rozwija się na przepuszczalnych i bogatych w azot podłoża. Co więcej, powinniśmy również zadbać o to, by pH gleby mieściło się w granicach 5-8,9. Nie zapominajmy także o tym, że drzewo tlenowe rozwija palowy system korzeniowy, który może osiągnąć nawet do 9 m długości.

Sadzonka drzewka tlenowego, a także gatunku, właściwości, sadzenie i pielęgnacja oxytree krok po kroku
Drzewo tlenowe Oxytree krok po kroku, czyli sadzenie, pielęgnacja, uprawa w ogrodzie, gatunki oraz właściwości

Dlatego też musimy zadbać o to, by do około 2 m głębokości, w glebie nie pojawiały się wody gruntowe. Nie jest wskazana również obecność wielkich kamieni i to do około 6 m głębokości, bo mogą one bardzo utrudnić rozwijanie systemu korzeniowego. Poza tym warto pamiętać o tym, że drzewo tlenowe wymaga osłoniętych od wiatru i nasłonecznionych miejsc.

Uprawa szybko rosnących drzew tlenowych - co warto wiedzieć o paulowniach

Jeśli wiemy już, jakie wymagania ma drzewo tlenowe, powinniśmy dowiedzieć się również, jak przebiega cała uprawa i pielęgnacja. Zacznijmy więc od tego, że sadzonki drzew tlenowych możemy sadzić wiosną lub jesienią, natomiast najlepszą porą na ten zabieg jest maj lub czerwiec.

Pamiętajmy o tym, że jeżeli tlenowce mają być posadzone na kwaśnych glebach, jeszcze przed ich zasadzeniem, powinniśmy wapniować glebę w miejscu, gdzie ma znaleźć się drzewo. Jeśli chodzi natomiast o same zabiegi pielęgnacyjne, musimy wiedzieć, że nie ma ich wiele i nie będą przysparzały nam dużo problemów.

Pierwszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest z pewnością podlewanie. Zaraz po posadzeniu sadzonki drzewa, nie możemy zapomnieć o tym, by je podlać. Podlewanie rośliny jest potrzebne jedynie w pierwszych etapach rozwoju, szczególnie w suche i upalne dni, natomiast z biegiem czasu, gdy drzewo już dorośnie, podlewanie nie będzie koniecznością. Dla lepszego rozwoju zaleca się również nawożenie roślin 2-3 razy w roku, wykorzystując do tego nawozy azotowe w okresie wiosennym, natomiast latem warto stosować nawozy fosforowe, potasowe i wzbogacone mikroelementami.

Paulownie - zastosowanie, właściwości i cena

Oxytree to bardzo atrakcyjne drzewa, których wyjątkowe kwitnienie doskonale oddają zdjęcia. Jeśli chodzi natomiast o ceny tych roślin, są one zróżnicowane i zależą od tego, w jakim miejscu zakupimy sadzonki oraz jakiej wielkości one będą. Z reguły natomiast sadzonki drzew tlenowych z certyfikowanych hodowli możemy zakupić w cenie około 40-50 zł.

Warto wspomnieć również o tym, gdzie drzewo tlenowe znajduje swoje zastosowanie. Otóż zacznijmy od tego, że drzewo to jest przede wszystkim rośliną ozdobną, która chętnie sadzona jest w ogrodach przydomowych. Co więcej, jest to również roślina stosowana na opał, która cechuje się bardzo dużym przyrostem i wysoką wartością opałową.

Powinniśmy również wiedzieć o tym, że drzewo tlenowe jest surowcem drzewnym, który jest bezsękowy, ma gładką strukturę i wysoką jakość. Co ciekawe, kiedy drewno wyschnie, jest ono praktycznie całkowicie wodoodporne, przez co chętnie bywa wykorzystywane do produkcji sklejek, płyt, palet, a nawet łodzi i mebli. Musimy także wiedzieć, że drzewa tlenowe charakteryzują się nie tylko szybkim tempem wzrostu, ale również tym, że produkują one dużą ilość tlenu. Dlatego taż będą świetnym rozwiązaniem do nasadzeń w warunkach miejskich, a także do rekultywacji gruntów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny