Duże kwiaty doniczkowe - na co zwracać uwagę przy ich wyborze

Myśląc o tym, by w naszym domu znalazły się wysokie kwiaty doniczkowe lub drzewa doniczkowe, warto wcześniej przemyśleć kilka aspektów, które wiążą się z uprawą tych roślin. W przeciwnym razie, uprawiając takie kwiaty domowe, możemy spotkać się z wieloma trudnościami.

Pierwszym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest usytuowanie kwiatów domowych. Jest to bardzo istotne, ponieważ w tym miejscu powinniśmy już uwzględnić, jakie wymagania dotyczące nasłonecznienia mają rośliny i kwiaty ozdobne. Dlatego właśnie jeszcze przed zakupem roślin, musimy zorientować się, czy są one światłolubne, czy też najlepiej rozwijają się one w półcieniu lub cieniu. Według tego musimy przygotować stanowisko pod uprawę.

Co więcej, warto zwrócić także uwagę na to, jak wysoka, a także szeroka będzie nasza roślina. Bardzo to ułatwi nam późniejszą uprawę, ponieważ będziemy wiedzieć, w którym miejscu w naszym mieszkaniu kwiaty domowe będą czuły się najlepiej. Dodatkowo, zapewniając roślinom wystarczającą przestrzeń, będzie ona miała większą możliwość na prawidłowe rozwijanie się.

Nie zapominajmy też o tym, by uwzględnić już w pierwszej fazie poszukiwania rośliny, czy jest ona trująca. Właściwości trujące nie będą aż tak istotne dla osób, które w swoim mieszkaniu nie mają dzieci, czy też zwierząt, natomiast jeśli takowe są, wtedy aspekt ten jest bardzo istotny dla ich zdrowia i bezpieczeństwa.

Wysokie kwiaty doniczkowe - które kwiaty ozdobne będą najlepsze do naszego mieszkania

Jeśli interesują nas kwiaty doniczkowe do domu, z pewnością naszą uwagę przykują draceny - Dracaena. Bardzo popularnymi gatunkami tej rośliny są dracena deremeńska - Dracaena deremensis, dracena obrzeżona - Dracaena marginata oraz dracena wonna - Dracaena fragrans. Wybór tych kwiatów doniczkowych do domu jest idealny praktycznie dla każdego, ponieważ mają one małe wymagania wodne i świetlne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dracenach.

Filodendrony - Philodendron, są kolejnymi roślinami, które ozdobne są z liści. Z powodzeniem mogą być one uprawiane w głębi mieszkania, ponieważ nie służy im bezpośrednie nasłonecznienie. Mogą być one zarówno w postaci pnączy, jak i w postaci małych krzewów.

Zamiokulkasy i inne duże rośliny
Duże kwiaty doniczkowe do domu oraz najlepsze wysokie kwiaty doniczkowe

Dla mieszkań, w których nie ma dzieci ani też zwierząt, bardzo atrakcyjny może okazać się zamiokulkas zamiolistny - Zamiculcas zamiifolia. Natomiast jeszcze przed jego zakupem, powinniśmy wiedzieć, że roślina wykazuje właściwości toksyczne, przez co należy trzymać ją z dala od zwierząt i dzieci, a nawet wszystkie zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane w rękawiczkach.

Szeflera - Schefflera, to roślina, której uprawiane są głównie dwa gatunki, a mianowicie szeflera parasolowata -Schefflera actinophylla i szeflera drzewiasta - Schefflera arboricola. Te kwiaty doniczkowe charakteryzują się bardzo ciekawymi, ozdobnymi i delikatnymi liśćmi o skórzastej powierzchni. Decydując się na ich uprawę, powinniśmy pamiętać, że przy dobrych warunkach uprawy, mogą one dorosnąć nawet do 3 m wysokości i około 1,5 m szerokości, dlatego lepiej przygotować do nich więcej miejsca.

Kwitnącym kwiatem ozdobnym jest skrzydłokwiat - Spatiphyllum hybridum, którego większe odmiany mogą osiągnąć nawet do 1,5 m wysokości. Podczas uprawy tych wysokich kwiatów doniczkowych, powinniśmy pamiętać o tym, że nie znoszą pełnego nasłonecznienia, dlatego lepiej znaleźć dla nich stanowisko w półcieniu. Co więcej, należy wiedzieć, że ich rozwój przebiega najlepiej w miejscach, gdzie jest dość duża wilgotność powietrza.

Drzewa doniczkowe - które drzewa zachowają się jak rośliny pokojowe

Jeśli chcemy uprawiać w naszym domu duże kwiaty doniczkowe, warto zwrócić także uwagę na drzewa doniczkowe, które mogą być tak samo atrakcyjne, jak i kwiaty doniczkowe do domu. Zobaczmy więc, co może być doskonałą alternatywą dla kwiatów ozdobnych i jakie gatunki drzew mogą być uprawiane w doniczkach.

Pierwszym, bardzo atrakcyjnym i dość często uprawianym w domu drzewem jest daktylowiec kanaryjski - Phoenix canariensis, który jest silnie rosnącym drzewem. Powinniśmy jednak wiedzieć, że ten rodzaj palmy z biegiem czasu, będzie czuł się jednak lepiej w ogrodzie, dlatego polecany jest osobom z ogródkiem przydomowym, które z biegiem czasu będą mogły go tam przesadzić. Dla tej rośliny najlepsze będzie stanowisko słoneczne z glebą próchniczą.

Bardzo dekoracyjnym i popularnym drzewem jest także figowiec benjamina - Ficus benjamina i jego odmiany. Odmiana 'Exotica' charakteryzuje się silnym wzrostem i drobnymi błyszczącymi listkami. Z kolei 'Natascha' to odmiana karłowa, a 'Gold King' jest odmianą, której liście wybarwiają się na żółto, co daje niesamowite efekty wizualne.

ikona podziel się Przekaż dalej