Areca Dypsis lutescens – palma w doniczce

Dypsis lutescens to łacińska nazwa palmy areka. To bardzo ciekawy, naprawdę ładny gatunek, który wyróżnia się na tle innych palm. Podobnie jak cibory czy palma areka żółtawa (Chrysalidocarpus lutescens) ma typowe, pierzaste liście. Mogą być one jednak nieco większe i grubsze, dlatego nie jest to tak dobrze widoczne. Bardziej przypomina ją palma betelowa (Areka ketachu) niż na przykład daktylowiec kanaryjski, chociaż u starszej rośliny liście mogą być już pierzaste. Są ciemnozielone i bardzo błyszczące.

Areka pochodzi z rodziny arekowatych (dawniej palmowatych) i jest typowym przedstawicielem tej gromady. Ma długie liście, w naturalnych warunkach osiąga około 20 m wysokości, jednakże w doniczce jest mniejsza. Co nie zmienia faktu, że to naprawdę potężny kwiat – może zatrzymać wzrost dopiero kiedy dotrze do sufitu. Areka, jak wszystkie palmy kwitnie i wydaje nasiona, ale należy zaznaczyć, że w domu dzieje się to raczej rzadko, a kwiaty nie mają większego znaczenia ozdobnego.

Palma ma zaskakującą bryłę korzeniową. Drzewko o wysokości 120 cm bardzo często rośnie w doniczce o średnicy 28 cm – to jest dla niego wystarczające. Bardzo ładnie wygląda w dużych donicach z podwójnym dnem, w których można regulować głębokość sadzenia. Areka to ciekawa roślina egzotyczna, nie można zapomnieć o jej madagaskarskim pochodzeniu, więc trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki.

Areca – zakup i cena palmy

Areka jest dość powszechna i można kupić ją nie tylko w sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach, lecz także w zwykłych marketach z działem ogrodniczym. Najczęściej sprzedawane są niewielkie sadzonki – te są najtańsze, bo już duże rośliny potrafią naprawdę wiele kosztować. Kupując palmę warto zwrócić uwagę na stan jej liści. Po obu stronach blaski powinny być intensywnie wybarwione. Plamy lub nagryzione liście mogą oznaczać obecność szkodników lub chorobę grzybową. Nie oznacza to, że rośliny nie da się uratować, ale jest ryzyko, że do domu wraz z areką przyniesie się zagrożenie dla innych roślin.

Cena palmy nie jest szczególnie wysoka. Mały kwiat w doniczce o średnicy około 8 cm to koszt zaledwie 20 zł – standardowy koszt rośliny ozdobnej, podobnie jak w przypadku Chrysalidocarpus lutescens, cibora czy daktylowiec. Oczywiście duże rośliny kosztują znacznie więcej, a koszt dorosłych, sięgających 2 metrów to już dobre kilkaset złotych, wliczając w to transport ciężkiej rośliny.

Przydatne wędzarnie ogrodowe - promocyjne ceny

Uprawa Areca Palm w domu

Palma areka nie ma szczególnych wymagań co do sadzenia czy warunków uprawnych. Należy jej zapewnić w zasadzie tylko ciepło i słońce, żeby chciała się pięknie rozwijać. Palma w doniczce potrzebuje światła, ale rozproszonego, więc nie stawia się jej na parapecie. Na szczęście, ponieważ duża roślina może być po prostu bardzo ciężka, co może być niebezpieczne, jeśli będzie stała na wysokości.

Areca dypsis lutescens, czyli areca palm i zbliżenie na jej liście na białym tle, a także jej uprawa
Areca dypsis lutescens, czyli areca palm jako palma doniczkowa oraz jej podlewanie i pielęgnacja

W sezonie arece należy zapewnić temperaturę powyżej 18 stopni, a w okresie zimowym tylko nieco niższą – 10-17. Nie jest to trudne, więc areka świetnie sprawdza się w domu. Roślina wymaga żyznego podłoża. Można użyć do niej gotowej mieszanki do palm lub samodzielnie przygotować mieszaninę piasku, ziemi ogrodowej i torfu wysokiego. Nie można zapomnieć o warstwie drenażowej w doniczce. Palmy przesadza się w lutym i marcu. Jeśli lubisz tego rodzaju rośliny, sprawdź także ten artykuł o palmie kokosowej w doniczce.

Pielęgnacja palmy Areca Dypsis lutescens

Każda palma w doniczce, w tym także Dypsis lutescens potrzebuje specyficznych zabiegów pielęgnacyjnych. Chociaż jest mało wybredna, areka musi mieć warunki chociaż nieco podobne do naturalnych. Dlatego najważniejszym zabiegiem jest podlewanie i zraszanie rośliny. W okresie letnim ziemia w doniczce musi być cały czas morka. Podlewa się ją minimum 2 razy w tygodniu, jednak małymi porcjami. Co 2-3 dni powietrze wokół rośliny należy zraszać. Warto użyć do tego miękkiej, odstanej wody, by na liściach nie pojawiły się brzydkie, białe przebarwienia od kamienia.

W okresie zimowym podlewanie wykonuje się raz na 7 dni i warto ograniczyć spryskiwanie. Od września do marca nie nawozi się także rośliny, jednak w sezonie raz na miesiąc wraz z podlewaniem podaje się odżywkę do palm lub kwiatów zielonych. Najlepiej sprawdzają się te granulowane lub w formie płynu, które można rozprowadzić w wodzie.

Areka jest piękna, ale czasami jej liście stają się żółte i suche. Wtedy prawdopodobnie brakuje jej składników odżywczych i wody. Warto zintensyfikować zraszanie i zastosować pałeczkę nawozową lub aplikator z nawozem, by uzupełnić niedobory. Zniszczonych liści nie da się uratować, ale dzięki temu roślina nie zmarnieje i dalej będzie się ładnie rozwijać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny