Czemu warto mieć dywan outdoorowy?

Sięgnięcie po pokrycie podłogowe to łatwy sposób na stworzenie pięknej i klimatycznej aranżacji utrzymanej w dowolnie wybranym stylu. Dywan nie tylko udekoruje taras czy balkon, ale także sprawi, że nabierze on bardziej przytulnego, niemal domowego charakteru. Przy pomocy tekstyliów można stworzyć przestrzeń wypoczynkową, która będzie stanowiła przedłużenie salonu i zachęcała do wyciszenia się po dniu pełnym obowiązków i wrażeń. Wystarczy położyć dywan, ustawić przy nim wygodne siedzisko z poduchami i dopełnić wystrój, otaczając się roślinnością oraz nastrojowym oświetleniem.

Dywany outdoorowe zapewniają komfort chodzenia po balkonie czy tarasie bosymi stopami, mogą również posłużyć do zakrycia zniszczonej posadzki lub betonowej wylewki, pozwalając tym samym na odłożenie w czasie kosztownych prac remontowych bądź wykończeniowych. Co więcej, pokrycia podłogowe działają antypoślizgowo i pochłaniają dźwięki, likwidują także niemiły dla ucha pogłos. W przypadku dużego tarasu, warto użyć ich do wydzielenia kilku stref, w tym kącika służącego dzieciom do zabawy lub przeznaczonego dla czworonożnego pupila.

Jakie cechy powinny mieć zewnętrzne pokrycia podłogowe?

Nie każdy dywan nadaje się do położenia na zewnątrz. Żeby szybko się nie zniszczył i nie stał się siedliskiem szkodliwych dla zdrowia bakterii oraz roztoczy, powinien posiadać konkretne właściwości. Jakie?

Pokrycia podłogowe przeznaczone na taras czy balkon to takie, które nie chłoną wody ani wilgoci, są odporne na skrajne temperatury, silny wiatr oraz promieniowanie słoneczne. Są również na tyle wytrzymałe i elastyczne, że nie odkształcają się pomimo natężonej eksploatacji ani pod wpływem nacisku mebli ogrodowych.

Co ważne, dywany outdoorowe bardzo łatwo jest utrzymać w czystości. Aby zachowały swój estetyczny wygląd na długo, wystarczy regularnie je odkurzać oraz raz na jakiś czas wytrzepać bądź oddać do profesjonalnej pralni.

Jakie dywany sprawdzą się na tarasie oraz balkonie?

O przeznaczeniu dywanu decyduje przede wszystkim metoda jego produkcji oraz użyty rodzaj przędzy.

Na tarasie oraz balkonie zdecydowanie najlepiej sprawdzą się pokrycia podłogowe wykonane maszynowo z tworzyw sztucznych, takich jak poliester czy polipropylen. Nie posiadają one właściwości higroskopijnych, nie płowieją i nie gubią runa, tak jak akryl czy wiskoza.

Dużą trwałości dywanom outdoorowych zapewni ciasny i gęsty splot, typowy dla pokryć podłogowych tkanych na płasko, inaczej sznurkowych. Nie mają one runa, są więc odporne na udeptywanie i ścieranie, a zabrudzenia nie dostają się w głąb struktury dywanu, więc ich pielęgnacja nie wymaga zbyt wiele czasu ani wysiłku. Niektóre modele można nawet prać w pralce.

Kupując dywan zewnętrzny, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego warstwę wierzchnią, ale także podkład. Aby dobrze trzymał się podłoża, powinien być podklejony specjalną powłoką, która zapobiegnie jego przesuwaniu się i poprawi bezpieczeństwo użytkowania.

Dywany zewnętrzne – bogactwo wzorów i kolorów

Mnogość kryteriów, jakie powinny spełniać dywany outdoorowe, wcale nie oznacza ograniczonych możliwości aranżacyjnych. Przeciwnie – ich różnorodność zaskakuje i z pewnością nie ułatwia dokonania wyboru.

Niezmienną popularnością cieszą się dywany na balkon oraz taras w motywy roślinne oraz kwiatowe, choć modne są także wzory abstrakcyjne oraz figury geometryczne. W sklepach nie brakuje propozycji dla miłośników klasyki, których zachwycą eleganckie pokrycia podłogowe udekorowane orientalnymi ornamentami oraz przepięknie połyskujące w słońcu.

Jeśli powierzchnia zewnętrzna jest niewielka, trafionym rozwiązaniem będą powiększające optycznie metraż dywany gładkie lub zdobione wzorami sprawiającymi wrażenie trójwymiarowych. Przy małym balkonie, doskonale sprawdzą się także wąskie chodniki sprzedawane na metry. Natomiast w przypadku dużego, podłużnego tarasu warto rozważyć skorygowanie jego kształtu przy pomocy położonych poprzecznie dywaników w pasy lub zygzaki.

Wszystko zależy od wielkości i kształtu dostępnej przestrzeni oraz indywidualnych preferencji. Dywan zewnętrzny można potraktować zarówno jako dopełnienie tarasowej aranżacji, jak i element dekoracyjny grający w niej pierwsze skrzypce.

Więcej o dywanach outdoorowych dowiesz się tutaj.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej