Dzbanecznik Nepenthes – uprawa dzbanecznika

Hodowla i pielęgnacja dzbanecznika na parapecie

Charakterystycznymi częściami rośliny są długie liście zwieńczone wąsami, na końcu których znajdują się pułapki na owady, przypominające swoim kształtem dzbanki z wieczkiem. Warto przyjrzeć się, jak poluje dzbanecznik. Wnętrze dzbanka wypełnia ciecz trawienna. Kołnierzyk stanowiący obrzeżenie liścia pokryty jest śliską, słodką substancją, do której lgną owady i niewielkie skorupiaki. Po dostaniu się do dzbanka nie mają możliwości wydostania się. Z ich ciał pozyskiwane są potrzebne roślinie składniki odżywcze. Wieczko dzbanka chroni jego wnętrze przed deszczem, który rozcieńczyłby substancje trawienne. Oprócz liści pułapkowych postrzeganych jako kwiat dzbanecznika, roślina wykształciła również liście fotosyntetyzujące.

Hodowla rośliny wymaga zastosowania kwaśnego przepuszczalnego podłoża, na które składa się torf wymieszany z piaskiem i perlitem ogrodniczym. Na 3 kg torfu powinno przypadać po 1 kg piasku i perlitu. Nasz dzbanecznik, podobnie jak muchołówka, dobrze poczuje się na jasnym stanowisku o rozproszonym świetle, dzięki czemu jej dzbanki ładnie się wybarwią. Pielęgnacja polega na utrzymywaniu stale wilgotnego podłoża oraz otoczenia o podwyższonej wilgotności oraz temperaturze około 18-38 stopni Celsjusza. A może zainteresuje cię także ten artykuł o roślinach owadożernych?

Jak podlewać dzbanecznik? Tylko z góry, stosując wodę destylowaną, ewentualnie przegotowaną odstałą wodę z kranu. Chociaż dzbanecznik, podobnie jak muchołówka, lubi wilgotne podłoże, należy podlewać ją z umiarem, by nie stała w wodzie, co doprowadziłoby do gnicia korzeni. Często hodowcy umieszczają kwiat w terrariach oraz w towarzystwie innych roślin o zbliżonych wymaganiach uprawowych. Dobre rezultaty przynosi codzienne zraszanie liści miękką wodą. Roślina wykształca piękne dzbanki, efektownie wybarwione, o różnych rozmiarach, co zależy od gatunku i odmiany rośliny. Efektowne pnącze pięknie prezentuje się na parapecie, na półkach lub zawieszone u sufitu. Uprawa rośliny możliwa jest również w kuchni i w łazience – pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Dzbaneczniki stanowią wyjątkową ozdobę oranżerii. Dzbanecznik Nepenthes to wybór wart rozważenia.

Popularne gatunki i odmiany dzbanecznika

Na rynku dostępne są dzbaneczniki o dzbankach wybarwionych na czerwono, purpurowo, pomarańczowo, zielono i brązowo. Żywe kolory pułapek wabią muchy, komary i osy – dzięki czemu pozbywamy się dokuczliwych owadów z najbliższego otoczenia. Młode rośliny oferowane są w przystępnych cenach, więc mogą zagościć w każdym mieszkaniu, stanowiąc jego oryginalną ozdobę. Sprawdź także ten artykuł o hodowli rosiczki w domu.

Efektowne gatunki Nepenthes to:

 • dzbanecznik dwuostrogowy Nepenthes bicalcarata
 • dzbanecznik radży Nepenthes rajah
 • dzbanecznik skrzydlaty Nepenthes alata
 • dzbanecznik rozdęty Nepenthes ventricosa
 • dzbanecznik beczułkowaty Nepenthes ampullaria
 • dzbanecznik owłosiony Nepenthes villosa
 • dzbanecznik bukietnicowy Nepenthes rafflesiana
 • dzbanecznik ucięty Nepenthes truncata
 • dzbanecznik krwisty Nepenthes sanguinea
 • dzbanecznik wielki Nepenthes maxima
 • dzbanecznik Veitcha Nepenthes veitchii
Dzbanecznik, czyli uprawa dzbanecznika oraz uprawa, hodowla, pielęgnacja i rozmnażanie roślin owadożernych - porady
Dzbanecznik - roślina owadożerna – gatunki i odmiany, uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Dostępne na rynku są również atrakcyjne odmiany dzbaneczników, takie jak:

 • dzbanecznik krwisty ‘Black Jack’- należy do odmiany czerwonej,
 • dzbanecznik beczułkowaty x dzbanecznik bukietnicowy ‘Hookeriana’ – mieszaniec o okrągłych dzbankach, wybarwionych na kremowo, z bordowymi cętkami,
 • dzbanecznik ‘Ventrata’ – dzbanki o żółto-pomarańczowym wybarwieniu,
 • dzbanecznik ‘Bloody Mary’ – piękny dzbanecznik, wybarwiony na kolor intensywnie czerwony,
 • dzbanecznik ‘Dark Secret’ –bardzo ładne smukłe dzbanki o intensywnie czerwonym kolorze,
 • dzbanecznik ‘Linda’ – bardzo duże dzbanki, wybarwione na pomarańczowoczerwony kolor,
 • dzbanecznik ‘Miranda’ – dzbanki żółte z pomarańczowymi cętkami

oraz wiele innych, zdobiących w wyjątkowy sposób mieszkania i oranżerie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli muchołówki amerykańskiej?

Rozmnażanie i przesadzanie dzbaneczników

Egzotyczne rośliny owadożerne skutecznie rozmnażamy w sposób wegetatywny, najlepszy w odniesieniu do roślin, które należą do trudnych w reprodukcji. Rozmnażanie polega na pobraniu sadzonki pędowej, znajdującej się u podstawy. Pęd przycinamy, używając ostrego noża i dzielimy na fragmenty. Każda część powinna być przycięta pod kątem około 45 stopni oraz mieć po 2-3 młode listki. Najniższy liść usuwamy, a pozostałe skracamy do ½ powierzchni blaszki. Sadzonki umieszczamy w stale wilgotnym przepuszczalnym podłożu, w jasnym miejscu, gdzie przez dłuższy czas będą się ukorzeniać. Dla zapewnienia dzbanecznikowi najlepszych warunków rozwoju, warto umieścić ukorzenianą sadzonkę w terrarium lub pod strunową torebką, zamkniętą przez pierwszych kilka dni. Możliwe jest rozmnażanie dzbaneczników z nasion, jednak jest to trudne, bowiem Nepenthes jest rośliną rozdzielnopłciową, więc rozmnażanie zachodzi w obecności okazów męskich i żeńskich.

Najlepiej zapewnić roślinom stałe stanowisko, bowiem dzbanecznik źle znosi zmiany. Na wiosnę możemy przeprowadzić przesadzanie. Zabieg zalecany jest również wówczas, gdy korzenie wypełnią doniczkę. Przesadzając roślinę, zwróćmy uwagę na delikatne korzenie, które podatne są na uszkodzenia. Przy okazji usuwamy uschnięte i uszkodzone liście. Obcinamy również obumarłe dzbanki. Dzbanecznik dobrze znosi przycinanie pędów, więc możemy bez obaw korygować jego pokrój. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach doniczkowych.

Dzbanecznik nie wymaga zasilania. W swoim naturalnym siedlisku uzupełnia potrzebne składniki odżywcze z upolowanych owadów. W naszym mieszkaniu również skutecznie zwabi je do barwnego dzbanka. Pielęgnacja ogranicza się do sprawdzenia, czy pułapka zawiera wabiący płyn, sięgający około ¼ dzbanka. Jeśli stwierdzimy, że jest za mało cieczy, możemy dolać destylowanej wody.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny