Czerwona porzeczka- charakterystyka rośliny

Porzeczka czerwona, czyli inaczej porzeczka dzika to roślina wieloletnia. Jej łacińska nazwa to Ribes spicatum Robson. Jest to krzew z rodziny agrestowatych Grossulariacea. W stanie dzikim można ją spotkać w Europie i na Syberii. Bardzo często jej występowanie notowane jest w lasach łęgowych.

Zdecydowanie najlepiej radzi sobie na stanowiskach półcienistych, gdzie gleby są wilgotne, żyzne i o odczynie obojętnym. Porzeczka dorasta do wysokości ok. 2m, a jej liście są skrętoległe. Ich nasadka jest sercowata, a klapy piłkowano-ząbkowane. Spodem są delikatnie owłosione. Kwiaty, pojawiające się od IV do V, są zielonkawożółte, obupłciowe i zebrane w grona. Najważniejszą jednak częścią rośliny są owoce, które są w formie czerwonych kulistych jagód o średnicy od 5 do 10 mm. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o porzeczkach.

Jadalne owoce posiadają dużo wartości odżywczych. Witaminy, które zawarte są we wnętrzu tych malutkich, kulistych owoców to: prowitamina A, witamina B1, B2, B3, B6, B12, C, D i E, dodatkowo można znaleźć w nich kwas asparaginowy oraz foliany. Poza tymi witaminami owoce te posiadają dużo mikroelementów (jod, żelazo, miedź, cynk, mangan) oraz makroelementów (fosfor, wapń, magnez, potas, sód).

Przepisy na dżem z czerwonej porzeczki

Przepisów na dżem porzeczkowy jest bardzo dużo. Jednym z nich jest przepis bez użycia żelfixu. Składnikami potrzebnymi do przygotowania tego przetworu są: 3 kilogramy owoców, kilogram cukru, 4 łyżki pektyny oraz łyżka cynamonu. Sposób przygotowania takiego przetworu na zimę jest bardzo prosty. Należy zacząć od umycia i oczyszczenia owoców. Następnie, owoce przekładamy do garnka i zasypujemy cukrem. Dosypujemy pektynę i łyżkę mielonego cynamonu. Całość gotuje się na małym ogniu przez około 2 godziny. Trzeba pamiętać, by co jakiś czas zamieszać całość. Gotowy dżem z czerwonej porzeczki przekłada się do wyparzonych słoiczków, zakręca i stawia do góry dnem do wystygnięcia. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owocach.

Innym przepisem jest wykorzystanie cukru żelującego. Należy przygotować: 2 kilogramy owoców, 250 gram cukru i maksymalnie 300 gram cukru żelującego. W pierwszej kolejności należy przygotować owoce- umyć i oczyścić. Tak przygotowane porzeczki wkłada się do garnka i zasypuje cukrem. Gotuje się na małym ogniu, do momentu aż nie puszczą one soku. Gdy tak się stanie, można całość zblendować lub zostawić w takiej formie- to już zależy od własnych upodobań. Po ewentualnym zblendowaniu, należy kontynuować gotowanie w celu odparowania nadmiaru płynu. Ważne, by co jakiś czas mieszać. Pod koniec gotowania wsypujemy cukier żelujący i gotujemy do zgęstnienia. Gdy dżem porzeczkowy jest gotowy, przekładamy go do wyparzonych słoików i odwracamy do góry dnem.

Czerwony dżem porzeczkowy w słoiku
Dżem z czerwonej porzeczki - sprawdzone przepisy krok po kroku

Istnieją jeszcze przepisy na dżemy bez pestek. Jednym z nich jest ten, do którego używa się: 2 kilogramów czerwonej porzeczki, 750 gram cukru, 3 łyżki pektyny, do smaku 2 laski wanilii i anyż. Standardowo przygotowanie zaczyna się od umycia i oczyszczenia owoców. Następnie wkłada się je do garnka, dodaje cukier, paktynę, anyż oraz wanilię. Całość gotuje się przez około 2 godziny na małym ogniu- do zagęstnienia. Po zgęstnieniu masy należy przecedzić całość przez sitko- w celu pozbycia się pestek. Dżem z czerwonej porzeczki należy przełożyć do słoiczków, które były wcześniej wyparzone, zakręcić i postawić do góry dnem. A może zainteresuje cię także przepis na nalewkę z czerwonej porzeczki?

Inne przetwory z czerwonej porzeczki i porady

Czerwona porzeczka wykorzystywana może być na wiele sposobów. Przetwory na zimę z niej zrobione, zawierają wiele witamin, dzięki czemu są bardzo zdrowe. Często spotkać się można z takimi przetworami, jak soki, marmolada, dżem czy konfitury. Zarówno dżem, jak i marmolada mogą być używane do ciast, naleśników oraz kanapek.

Bardzo ważne jest to, by dżem odpowiednio się zagęścił. Zależy to od ilości pektyny zawartej w owocach. Ważne jest zatem, by trzymać się odpowiednich proporcji. Dobranie odpowiedniej zasady nie jest skomplikowane. Wygląda to następująco na 1 kilogram owoców: cukier żelujący - 300 g (dzięki niemu zmniejsza się czas gotowania, a owoce nie tracą koloru i swoich wartości); agar - 3 łyżeczki (większa koncentracja dżemu); pektyna - 3 łyżeczki (sprawia, że konsystencja jest stała i zbita).

Czerwona porzeczka jest bardzo popularnym krzewem, który często uprawiany jest na ogrodzie. Ma on bardzo wiele zalet, w szczególności, jeżeli chodzi o witaminy i wartości odżywcze. Warto też wykonywać z jej owoców swoje przetwory, które będą na pewno lepsze w smaku, niż te kupne. Dodatkową zaletą jest duże zaoszczędzenie pieniędzy i świadomość tego, co mamy zawarte w dżemach porzeczkowych, czy marmoladach. A może zainteresuje cię także przepis na konfiturę z czarnej porzeczki?

ikona podziel się Przekaż dalej