Dżemy i konfitury - sprawdzone przepisy krok po kroku na przetwory domowe

Dżemy i konfitury - sprawdzone przepisy krok po kroku na przetwory domowe

Dżemy i konfitury to przetwory najczęściej wykonywane z owoców. Trzeba jednak wiedzieć, że mogą też powstawać z warzyw. Istnieją też przepisy łączące wspomniane surowce. Dżemy i konfitury czasem są błędnie uznawane za takie same przetwory. W rzeczywistości występują między nimi pewne różnice. Najważniejszą z nich jest sposób przygotowania. Konfitury gotuje się kilkukrotnie w gęstym syropie. Dżemy przygotowuje się z wydrylowanych owoców z dodatkiem cukru i wody.

Dżemy owocowe cieszą się dużą popularnością. Półki sklepowe są pełne produktów określanych, jako naturalne. Nie zawsze jednak trzeba wierzyć etykietom. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest samodzielne ugotowanie wspomnianych przetworów. Pomogą w tym ciekawe przepisy zamieszczone na naszej stronie.

Konfitury domowe a dżem owocowy

Konfitury owocowe i dżemy są często uważane za takie same przetwory. Jest to błąd, ponieważ istnieją między nimi pewne różnice. Najważniejsza z nich dotyczy sposobu przygotowania. Konfitury domowe w przeciwieństwie do dżemu powstają z całych owoców lub ich połówek. Dodaje się je do gęstego syropu zawierającego około 70% cukru. Następnie wszystko należy gotować na niewielkim ogniu. Gdy owoce się rozgotują naczynie odstawia się do ostudzenia. Ten proces należy powtórzyć 2-3 razy. Po czym poznać, że konfitury są gotowe? Można je za takie uznać, gdy owoce staną się szkliste.

Dżem owocowy powstaje w nieco inny sposób. Po pierwsze do jego stworzenia można użyć drobno pokrojonych składników. Nic nie stoi na przeszkodzie by były nawet rozgotowane. Co ważne, dżemu nie trzeba gotować kilka razy. Wydrylowane owoce wrzuca się do płaskiego garnka. Następnie gotuje się z odrobiną wody aż do puszczenia soków. Kolejnym krokiem jest odparowanie nadmiaru płynu i dosypanie cukru. Po tym pozostaje dalsze podgrzewanie i mieszanie aż cała masa zgęstnieje. W ten sposób opisaliśmy najprostsze przepisy na konfitury owocowe i dżemy na zimę.

Warto też wiedzieć, że opisywane przetwory nie muszą koniecznie powstawać z owoców. Bardzo ciekawą możliwością jest użycie sezonowych warzyw. Mogą to być okazy samodzielnie uprawiane w ogrodzie. Dobrym przykładem będą ogórki, cukinie, marchewki. Interesujące walory smakowe oferuje konfitura z cebuli. Dżemy owocowe można też dodawać do innych potraw, nie tylko na kanapki. Na przykład z jogurtu i dżemy powstanie świetna kompozycja, idealna na lekką przekąskę. Co ważne będzie ona naturalna i zdrowa.

Ciekawe przepisy na domowe przetwory

W wielu ogrodach i na działkach rośnie rabarbar. Jest bogatym źródłem witamin A, C, E i kwasu foliowego. Odznacza się też charakterystycznym, orzeźwiającym smakiem. Warto, więc to wykorzystać i przygotować dżemy na zimę. Może być to klasyczna wersja z cukrem lub nieco rozbudowana z dodatkiem cynamonu. Dokładne przepisy znajdują się na oba rodzaje znajdują się na naszym portalu. Jednakże nie jest to nasza jedyna propozycja. Wszak w ogrodzie uprawia się znacznie więcej roślin. Ich plony mogą posłużyć, jako baza kolejnych przetworów.

Jak już wiadomo konfitury owocowe nie są trudne do przygotowania. Nie trzeba też iść utartym szlakiem i używać najpopularniejszych owoców. Niepowtarzalne walory smakowe zapewni aronia. Jej niepozorne jagody zawierają wiele składników cennych dla zdrowia. Dzięki temu zapobiegają między innymi nadciśnieniu i powstawaniu nowotworów. Już te podstawowe informacje powinny zachęcić do skorzystania z aronii. Przepis na tego typu dżem owocowy czy konfiturę można bez problemu znaleźć na naszej stronie. Po tym pozostaje tylko nazbieranie jagód i udanie się z nimi do kuchni.

Konfitury czy dżemy na zimę zazwyczaj powstają ze śliwek, malin, czereśni lub też moreli. Do tego standardowego zestawu warto dołożyć jeszcze inne owoce. Mogą być to uwielbiane przez wiele osób truskawki. W sklepach ogrodniczych do wyboru jest mnóstwo sadzonek. Wystarczy wybrać kilka i posadzić w ogrodzie. Już pierwsze plony warto wykorzystać do ugotowania wybornego dżemu. Przepis znajdą Państwo w naszym dziale z poradami odnośnie przetworów.

W polskich ogrodach chętnie uprawia się jabłonie. Każdy hodowca może przebierać w odmianach i wybrać najlepszą dla siebie. Surowe jabłka są samcze i zdrowe, lecz można wykorzystać je w inny sposób. Są nim oczywiście dżemy owocowe i konfitury. Przygotowanie kilku słoików z tymi specjałami nie zajmie wiele czasu. Szczególnie, gdy skorzystają Państwo z przepisów znajdujących się na naszym portalu. Pyszne przetwory poleżą w piwnicy do zimy i w tym niesprzyjającym okresie będą przypominać o nadchodzącym lecie.