Dziewanna w ogrodzie - co warto wiedzieć?

Dziewanna pospolita w Polsce - opis i warunki uprawy

Dziewanna pospolita to roślina z rodziny trędownikowatych. Kiedyś uważana była za niegroźny chwast. Obecnie dziewanna przeżywa swój renesans jako ozdoba ogrodów. Pojawiły się szlachetne, ozdobne odmiany jak dziewanna fioletowa czy dziewanny w kolorach różowych lub łososiowych. Kwiat dziewanny jest wyjątkowo dekoracyjny i przybiera kolory od białego, poprzez żółty i różowy aż do fioletowego. Roślina ma strzelisty pokrój dorasta do około metra wysokości. Ponadto jest chętnie odwiedzana przez owady.

Dziewanna ogrodowa występuje naturalnie w Europie i w Azji od Turcji po Syberię. Porasta trudne tereny, pobocza dróg, skarpy czy łąki. Dziko rosnąca dziewanna ma kwiaty w kolorze żółtym.

Uprawa dziewanny w ogrodzie nie nastręcza trudności, gdyż jest to roślina o małych wymaganiach, łatwa w uprawie. Roślina ta ma mocny i długi system korzeniowy, dlatego też dobrze znosi susze i słabe gleby. Można ją sadzić nawet na uboższych glebach. Może rosnąć w miejscach trudnych o podłożu piaszczystym czy kamienistym, czyli można ją wykorzystać do zasiedlania nieużytków w ogrodzie lub przy domu. Wymaga jednak stanowiska słonecznego.

Dziewanna pospolita (Verbascum nigrum) - wysiew i sadzenie w ogrodzie


Dziewannę można wysiać z nasion lub kupić sadzonki w doniczce. W pierwszym roku po wysianiu dziewanna nie kwitnie, lecz rośnie w postaci rozety z liści. Kwiat dziewanny pojawia się dopiero w drugim roku. Dziewannę należy zasiać już w miejscu docelowym, gdyż jest to roślina o długim systemie korzeniowym, który źle znosi przesadzanie. Wybierając sadzonki dziewanny w doniczkach warto kupić rośliny młode. Sadzonka kwitnąca już w doniczce, po przesadzeniu w ogrodzie będzie wymagała bardzo starannego pielęgnowania. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o ziołach?

Dobrym sposobem pozyskania dziewanny w ogrodzie jest wykopanie dziewanny dziko rosnącej. Ważne jest przy tym, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego i przesadzić roślinę niezwłocznie na docelowe miejsce. Można również zebrać nasiona, gdy są już brązowe. Siejemy w lipcu i w sierpniu, lekko wgniatając w ziemię.

Dziewanna (Verbascum nigrum) rozsiewa się z nasion samoistnie, choć niektóre odmiany ozdobne nie wytwarzają nasion. Jeśli nie chcemy nowych kwiatów w niezaplanowanych miejscach w ogrodzie, należy usunąć pęd kwiatowy po kwitnieniu. W ten sposób również wzmacniamy roślinę macierzystą.

Dziewanna pospolita - najlepsze odmiany i ich zastosowanie

Odmiany dziewanny ogrodowej

Dziewanna ogrodowa występuje w kliku podstawowych odmianach:

  • dziewanna wielkokwiatowa,
  • dziewanna drobnokwiatowa,
  • dziewanna kutnerowata,
  • dziewanna fioletowa,
  • dziewanna austriacka.
Dziewanna pospolita i zbliżenie kwiat dziewanny w okresie kwitnienia, a także dziewanna wielkokwiatowa czy dziewanna fioletowa i inne odmiany
Dziewanna pospolita, wielkokwiatowa i inne ciekawe odmiany a ich zastosowanie

Dziewanna drobnokwiatowa

Dziewanna drobnokwiatowa to roślina dwuletnia dorastająca do 2 m wysokości. Dziewanna drobnokwiatowa nie jest wykorzystywana w zielarstwie. Pojedynczy kwiat dziewanny drobnokwiatowej kwitnie tylko kilka godzin, a następnie więdnie.

Nasiona ziół ogrodowych

Dziewanna wielkokwiatowa

Dziewanna wielkokwiatowa jest gatunkiem bardzo często występującym w Polsce. Porasta nieużytki, jak pobocza, skraj lasu i chętnie wykorzystywana jest do obsadzania trudnych i suchych gleb. Jej łodyga i liście pokryte są gęstym włosiem. Kwiat dziewanny wielkokwiatowej jest żółty i rośnie w kłosach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o działaniu korzenia arktycznego.

Dziewanna kutnerowata

Dziewanna kutnerowata jest często mylona z dziewanna wielkokwiatową. Obie są roślinami z rodziny trędownikowatych. Jest to wysoka roślina dwuletnia, która dorasta do wysokości 150 cm. W całości pokryta jest żółtawym kutnerem. Kwiat dziewanny kutnerowatej ma 5 płatków w kolorze żółtym.

Dziewanna fioletowa

Dziewanna fioletowa stanowi odmianę o kwiatach fioletowych, różowych lub białych. Jest to roślina dwuletnia, która dorasta do wysokości około 1 metra. Z uwagi na atrakcyjne kolory kwiatów dziewanna fioletowa wykorzystywana jest na dekoracyjnych rabatach czy klombach. Dziewanna fioletowa wymaga miejsca słonecznego, rośnie na glebach suchych, bogatych w wapń.

Dziewanna austriacka

Jest to odmiana niższa, gdyż dorasta do wysokości 70-100 cm. Zachwyca kwiatami w kolorze białym z czerwonym oczkiem. Lubi niezbyt wilgotne gleby i stanowisko słoneczne.

Dziewanna pospolita na łące, czyli kwiat dziewanny w czasie kwitnienia, a także dziewanna wielkokwiatowa czy fioletowa i inne odmiany
Dziewanna pospolita, wielkokwiatowa i inne ciekawe odmiany a ich zastosowanie

Ciekawe odmiany hybrydowe

W ostatnich latach wyhodowano nowe, hybrydowe odmiany dziewanny o ciekawych kolorach kwiatów, jak dziewanna Sugar Plum o kwiatach fioletowych, czy dziewanna Rose o kwiatach różowych. Dziewanna Dark Eyes ma kwiaty żółte z ciemno-czerwonym oczkiem. Dziewanna Pink Peticoats kwitnie w kolorze łososiowym. Z kolei odmiana Clementine zachwyca kwiatami w kolorze żółto różowym z czerwonym oczkiem.

Rośliny lecznicze - dziewanna pospolita

Dziewanna wielkokwiatowa i jej właściwości

Lecznicze właściwości dziewanny znane były od lat w medycynie ludowej, gdzie stosowano ją na kaszel, na dolegliwości dróg oddechowych jak zapalenie oskrzeli czy ból gardła, a również na biegunkę czy problemy żołądkowe. Dziewanna zawiera olejki eteryczne, związki śluzowe, kumaryna oraz kwasy organiczne, które pomagają na problemy z drogami oddechowymi. Podobnie jak inne rośliny lecznicze, kwiat dziewanny zawiera garbniki, flawonoidy i saponiny.

W ziołolecznictwie wykorzystywana jest głównie dziewanna wielkokwiatowa. W celach leczniczych zbiera się kwiat dziewanny, który służy do wyrobu syropu, naparów, olejków. Syrop z dziewanny jest tradycyjnym środkiem na kaszel. W aptekach dostępne są syropy na bazie dziewanny. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić własny syrop z dziewanny do słoików na zimę. Dziewannę stosuje się przy stanach zapalnych jamy ustnej.

Syrop z dziewanny - przepis

Aby zrobić syrop z dziewanny potrzebne będą świeżo zebrane kwiaty dziewanny. Warto pamiętać, aby zbierać kwiaty w pełni dojrzałe.

Potrzebne będą następujące składniki:

Kwiaty dziewanny należy rozsypać na papierze i pozostawić na około 20 minut. Następnie kwiaty wsypujemy do garnka, zalewamy zimną wodą i powoli doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy garnek z ognia i odstawiamy na 24 godziny.

Następnego dnia syrop z dziewanny odcedzamy, dodajemy cukier i sok z cytryny i gotujemy jeszcze 1-2 godziny na małym ogniu. Syrop z dziewanny wlewamy do słoików i szczelnie zakręcamy.

Tak wykonany syrop z dziewanny ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, wykrztuśne, ściągające, lekko uspokajające. W czasie przeziębienia czy grypy stosujemy w dawce: dorośli 1 łyżka, dzieci 1 łyżeczka kilkakrotnie w ciągu dnia.

Dziewanna kutnerowata - co warto o niej wiedzieć?

Roślina ta ma właściwości lecznicze i była kiedyś wykorzystywana w zielarstwie. Jednak moda na zastosowanie lecznicze dziewanny kutnerowatej minęła.

Napar z dziewanny kutnerowatej ma działanie moczopędne i wykrztuśne. Suszony i starty korzeń dziewanny stosowany był kiedyś jako skuteczny środek hemoroidy. Obecnie został wyparty przez inne leki.

Warto pomyśleć o kwiatach dziewanny, która będzie nie tylko ozdobą naszego ogrodu i pięknym kwiatem do posadzenia w miejscach o gorszej glebie, lecz także rośliną leczniczą, z której wykonamy syrop na przeziębienie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny