Dziewięćsił bezłodygowy - opis rośliny

Dziewięćsił bezłodygowy - skąd pochodzi

Dziewięćsił bezłodygowy - Carlina acaulis, to gatunek rośliny, która tak samo, jak i oset - Carduus, zalicza się do rodziny astrowatych - Asteraceae. Rodzina astrowatych jest bardzo rozpowszechnioną rodziną i jedną z największych rodzin roślin naczyniowych. Zaliczanych jest do niej 1620 rodzajów, w których znajduje się około 23600 gatunków.

Rośliny z tej rodziny rozpowszechnione są niemal na całym świecie. Do astrowatych zaliczane są rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny, ale także rośliny zielne. Bardzo często w tkankach tych roślin znajduje się sok mleczny, a u niektórych rośliny wykrywalne są przewody żywiczne. Co ciekawe, tylko nieliczne z tych roślin są wiatropylne, a większość z nich jest owadopylna.

Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest dziewięćsił bezłodygowy. Otóż naturalnym miejscem występowania tej rośliny są obszary centralnej Europy, ale również pojawia się ona w rejonach alpejskich południowej Europy. Często możemy spotkać ją także w Polsce południowej, zwłaszcza w Beskidach, Sudetach, Tatrach, a także Pieninach. Jednak bardzo rzadko dziewięćsił pojawia się na niżu.

Carlina acaulis - czym charakteryzuje się roślina

Dziewięćsił bezłodygowy to roślina ozdobna tak jak i lilia długokwiatowa - Lilium longiflorum, czy dębik ośmiopłatkowy - Dryas octopetala. Jednak zanim zajmiemy się jego uprawą, warto dowiedzieć się, jak wyglądają kwiaty, nasiona, a także liście rośliny i jej pokrój.

Zacznijmy od tego, że ten gatunek rośliny charakteryzuje się brakiem łodygi i właśnie stąd pochodzi jego nazwa gatunkowa. Dodatkowo roślina cechuje się słabo rozgałęzionym, grubym, drewniejącym i palowym systemem korzeniowym. Owocem dziewięćsiła bezłodygowego jest niełupka, która osiąga około 4-6 mm długości. Właśnie ta niełupka jest miejscem, w którym znajdują się nasiona. Warto wiedzieć, że dziewięćsił bezłodygowy to roślina wiatropylna, przez co jego nasiono rozsiewane jest przez wiatr.

Kolejnym elementem są pierzaste liście rośliny, które są powcinane i charakterystycznie kolczasto zakończone. Pojedyncze liście tworzą rozetę o średnicy dochodzącej do około 15 cm. Warto wiedzieć, że spodnia część rośliny pokryta jest delikatną pajęczynką. Kwiat dziewięćsiła wyrasta w środku rozety. Jest on dużych rozmiarów, ponieważ może osiągać około 7-15 cm średnicy, a jego kolor jest srebrzystobiały, co doskonale kontrastuje z zielonymi liśćmi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bylinach polecanych na skalniak?

Carlina acaulis - jakie ma wymagania i jak przebiega uprawa

Bez względu na to, czy zajmujemy się uprawą ostów, lilii długokwiatowych, dębików ośmiopłatkowych, czy też dziewięćsiła bezłodygowego, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania mają te pospolite rośliny ogrodowe. Tylko w ten sposób sprawimy, że ich uprawa nie będzie problematyczna.

Zacznijmy więc od tego, że dziewięćsił bezłodygowy - Carlina acaulis, to roślina, która najlepiej czuje się na jałowych, przepuszczalnych i piaszczysto-gliniastych glebach, których odczyn jest obojętny lub lekko zasadowy. Dodatkowo gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, ponieważ zbyt duża wilgotność szkodzi roślinie.

Kolejnym elementem, który ma zasadniczy wpływ na to, jak rozwija się dziewięćsił pospolity, jest to, że powinien on rosnąć na nasłonecznionym stanowisku. Jeśli chodzi o rozmnażanie roślin, warto wiedzieć, że gatunek ten rozmnażany jest przez nasiona, które wysiewa się jesienią, a wtedy sadzonki gotowe są do wysadzenia wiosennego na miejsce stałe. Jeśli jednak zdecydujemy się na wysiew nasion w V, musimy pamiętać, że sadzonki gotowe są do wysadzenia we wrześniu.

Zastosowanie i właściwości lecznicze rośliny - co warto wiedzieć

Carlina acaulis - gdzie możemy szukać jej zastosowania

Dziewięćsił bezłodygowy - Carlina acaulis, jest dość znaną przez niektóre osoby rośliną, która używana bywa nawet przy wyrobie nalewek. Pamiętajmy o tym, że nalewka z tej rośliny jest popularna, ze względu na działanie. Otóż nalewka charakteryzuje się właściwościami leczniczymi, ale o tym powiemy później.

Dziewięćsił bezłodygowy z bliska kwiatu
Jakie działanie i właściwości lecznicze ma dziewięćsił bezłodygowy, carlina acaulis oraz uprawa krok po kroku

Roślina, jaką jest dziewięćsił, wykorzystywana była w niektórych krajach Europy, w tym we Włoszech i w Szwajcarii, w sztuce kulinarnej. Otóż kwiat, a właściwie dno koszyczka kwiatowego, spożywane było jako warzywo, podobnie, jak znane i często wykorzystywane w kuchni karczochy.

Poza zastosowaniem w kuchni ten pospolity kwiat miał także znaczenie we wzornictwie i sztuce. Otóż kwiat ten był klasycznym motywem sztuki podhalańskiej. Dzisiaj dziewięćsił jest wykorzystywany jako roślina ozdobna, która największym powodzeniem cieszy się w obsadzeniach ogródków skalnych. Dodatkowo jej zasuszone kwiaty stosowane są do zimowych bukietów.

Kwiat dziewięćsił bezłodygowy - jakim działaniem i właściwościami leczniczymi się charakteryzuje

Jeśli interesujemy się rośliną, jaką jest dziewięćsił bezłodygowy, nie powinniśmy przechodzić obojętnie obok jego właściwości leczniczych i tego, jakie ma on zastosowanie. Co ciekawe, właściwości lecznicze rośliny, znane są już od średniowiecza, gdzie wykorzystywano go jako środek moczopędny i napotny.

Częścią rośliny, która wykazuje właściwości lecznicze, jest korzeń, który zbiera się jesienią, następnie oczyszcza i suszy w naturalnych warunkach. W surowcu lekarskim znajdują się olejki eteryczne, które zawierają garbniki, inulinę, dzięki czemu wykazują działanie bakteriobójcze.

Dziewięćsił charakteryzuje się działaniem napotnym, moczopędnym, przeciwgorączkowym i przeciwbakteryjnym. Dodatkowo przypisuje mu się działanie przeczyszczające, a nawet wymiotne, jeśli spożywany jest w większych dawkach. Można go stosować przy zaburzeniach trawienia, braku apetytu, zaparciach, czy nawet przy przeziębieniach.

ikona podziel się Przekaż dalej