Dziki majeranek - opis, uprawa, wykorzystanie w kuchni, ciekawostki
Kuchnia wypełniona zapachem aromatycznych ziół oraz przypraw jest marzeniem wielu z nas. Nic dziwnego, że coraz częściej gości u nas ziołowa mieszanka na parapecie lub na balkonie. Do takich ziół, które warto uprawiać w domu, zalicza się lebiodka zwyczajna, czyli dziki majeranek. Warto dowiedzieć się, jakie ta przyprawa posiada dokładne zastosowanie, a także jakimi cennymi właściwościami się wyróżnia.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ziołach.
Dziki majeranek - opis
Lebiodka pospolita (Origanum vulgare) określana również potocznie jako oregano lub dziki majeranek, jest rośliną zaliczającą się do rodziny jasnowatych. Chociaż kojarzona jest przede wszystkim z krajami położonymi w pobliżu Basenu Morza Śródziemnego, to tak naprawdę można ją spotkać również w Azji, Afryce, a nawet na terenie Polski.
Jest to wieloletnia roślina, która dorasta maksymalnie do 80 cm. Z dość sztywnej, mocno rozgałęzionej, a także pokrytej włoskami łodygi, wyrastają liczne jajowate liście. Rzadko kiedy posiadają one ząbkowane brzegi. Wyróżniają się one nie tylko ciemnozielonym kolorem, ale również intensywnym, charakterystycznym zapachem. Za wydzielanie aromatu odpowiadają specjalne gruczoły znajdujące się na powierzchni liści.
W okresie od czerwca do sierpnia pojawiają się drobne kwiaty zebrane w podbaldachy. Najczęściej występują one w kolorze białym lub jasnoróżowym. Na ich miejscu pojawiają się niepozorne owoce w postaci rozłupni. Oregano można spotkać w warunkach naturalnych zarówno na terenach nizinnych, jak i również górzystych obszarach.
Lebiodka pospolita - uprawa
Chociaż lebiodka pospolita jest spotykana w warunkach naturalnych dość powszechnie, to jednak nie ma żadnych przeciwwskazań do samodzielnej uprawy tej rośliny. Uprawa dzikiego majeranku może zostać zaplanowana zarówno w doniczkach ustawionych w domu lub na balkonie, jak i również wysiewając roślinę bezpośrednio do gruntu. Należy jednak pamiętać, aby zapewnić lebiodce odpowiednie warunki.
Na szczęście opis uprawy wcale nie zalicza się do zbyt wymagających. Oregano powinno być wysiewane na słonecznych stanowiskach. Chociaż uprawa niektórych odmian może zobowiązywać do unikania bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Przyprawa ta będzie doskonale rosła na żyznej glebie. Im większa będzie zawartość próchnicy w glebie, tym uprawa przysporzy nam bardziej aromatycznych ziół.
Oregano - właściwości i zastosowanie
Oregano jest cenioną roślinę ze względu na cenne witaminy oraz wartości odżywcze, które dostarcza nam w potrawach. Opis składników odżywczych obejmuje przede wszystkim witaminy A, C, E, K, a także witaminy z grupy B. Ponadto przyprawa ta jest cennym źródłem wapnia, magnezu, żelaza, czy też fosforu. Dodając przypraw do posiłków w postaci lebiodki pospolitej, dostarczymy swojemu organizmowi również cennego błonnika.
Zastosowanie oregano jest niezwykle wszechstronne. Najczęściej ziołowa mieszanka obejmująca dziki majeranek wykorzystywana jest w kuchni. Jednak roślina posiada także lecznicze właściwości. Dlatego zaleca się, aby korzystać z dobrodziejstw lebiodki w przypadku takich przypadłości jak:
- Bóle i stany zapalne - lebiodka jest bogata między innymi w luteolinę, czy też kwasy kawowy oraz chlorogenowy, które są odpowiedzialne za uśmierzanie bólu, a także łagodzenie wszelkich stanów zapalnych.
- Reumatyzm - osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów mogą korzystać z cennych właściwości dzikiego majeranku, ponieważ w swoim składzie zawiera carcvacrol. Dzięki czemu bóle reumatyczne są łagodzone.
- Grzybica - przyprawa ta znajduje zastosowanie szczególnie w leczeniu drożdżaka Candida albicans. Ziołowa kuracja w postaci olejku może być stosowana miejscowo. Za właściwości przeciwgrzybiczne odpowiada zawarty w lebiodce tymol, a także karwakrol.
- Wrzody żołądka - jeżeli ta przypadłość jest spowodowana występowaniem bakterii Helicobacter pyroli w układzie trawiennym, to najlepszym rozwiązaniem okaże się ziołowa kuracja olejkiem z oregano.
- Bezsenność - opis ziołowej kuracji potwierdza zastosowanie dzikiego majeranku w przypadku wystąpienia problemów z bezsennością. Roślina posiada właściwości uspokajające, dlatego również cenna jest przy łagodzeniu stanów nerwicowych oraz przewlekłego stresu.
- Choroby skórne - pozyskany olejek oregano należy rozcieńczyć w innych olejach, a następnie stosować miejscowo w przypadku wystąpienia trądziku, łupieżu, bądź opryszczki
- Przeziębienia - ziołowa mieszanka z oregano może wzbogacić mleko z czosnkiem i miodem, jako naturalny sposób do walki z przeziębieniem oraz pozostałymi infekcjami układu oddechowego. Zarówno mleko z czosnkiem i miodem, jak i też lebiodka nie tylko rozgrzewają, ale skutecznie eliminują wirusa z organizmu. Sprawdź także ten artykuł o majeranku w doniczce i w ogrodzie.
Dziki majeranek jako przyprawa
Uprawa dzikiego majeranku jest polecana również osobom, które uwielbiają wzbogacać swoje potrawy o aromatyczne składniki. Opis dzikiego majeranku wskazuje, że jest to słodkawa i charakterystyczna w zapachu przyprawa. Dzięki niej może być wzbogacona ziołowa mieszanka prowansalska, zawierająca suszoną bazylię oraz tymianek. Po dodaniu przypraw, możemy urozmaicić dania przede wszystkim z kuchni włoskiej.
Warto dodać, że możemy używać przypraw z lebiodki zarówno w formie świeżej, suszonej, a także mrożonej. Jak już wcześniej wspomniano, jest to jedna z przypraw, którą można z powodzeniem dodać do domowych mikstur stosowanych na przeziębienie. Wzbogaca ona między innymi mleko z czosnkiem i miodem.
Oregano możemy wykorzystać również jako jedną z przypraw do mięs, sosów, zup, a także ziemniaków. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do polskich potraw, zastępując tradycyjne przyprawy, takie jak majeranek, czy też pietruszkę. Oczywiście lebiodka może stać się również świetnym uzupełnieniem tych przypraw. Charakterystyczny aromat doskonale wzbogaci potrawy z ryb oraz owoców morza.
Lebiodka i pozostałe cenne rośliny
Okazuje się, że lebiodka jest nie tylko rośliną, którą możemy wzbogacić mleko z czosnkiem i miodem, ale również fantastycznie zaprezentuje się w naszym domowym lub balkonowym zielniku. Jeżeli szukamy innych roślin, o które warto zabiegać w swoim domu lub ogrodzie, to do nich zaliczymy takie rośliny jak pachnotka zwyczajna, paprotnik, szczmiel biały, czy też miesiącznica roczna.
Charakterystyka powyższych roślin wygląda następująco:
- Pachnotka zwyczajna - pachnotka zwyczajna określana często jest jako dziki sezam. Oprócz tego, że pachnotka zwyczajna wyróżnia się dekoracyjnymi liśćmi w kolorze zielono-fioletowym, to dodatkowo doskonale sprawdza się w walce z infekcjami wirusowymi. Dlatego pachnotka zwyczajna z powodzeniem wzmocni mleko z czosnkiem i miodem o swoje zbawienne działanie.
- Szczmiel biały - szczmiel biały znany jest pod pospolitą nazwą „ramia”. Roślina, którą jest szczmiel biały, wykorzystuje się do produkcji włókna. Jednak ze względu na wysokie koszta, szczmiel biały nie jest tak popularny, jak len lub bawełna.
- Paprotnik - tak naprawdę paprotnik nie oznacza konkretnej rośliny, tylko rodzaj skupiający nawet do 500 gatunków. Do jednych z najpopularniejszych okazów uprawianych w domu, zalicza się paprotnik chiński oraz paprotnik japoński.
- Miesiącznica roczna - miesiącznica roczna jest rośliną ozdobną, która pięknie kwitnie niemalże przez cały sezon wakacyjny. Kwiaty te określane są również mianem judaszowych srebrników, ponieważ jesienią pojawiają się charakterystyczne owoce. Miesiącznica roczna wykorzystywana jest we florystyce po uprzednim wysuszeniu. Należy mieć na uwadze, iż miesiącznica roczna wymaga żyznego podłoża, a także regularnego podlewania.